Czytaj
5 rzeczy dobrych na jesienną chandrę - ilustracja

5 rzeczy dobrych na jesienną chandrę

Oceń 159

Niestety, nieuchronnie i wielkimi krokami zbliża się do nas jesień. Zimne noce i chłodne poranki, mniej słońca i zdecydowanie więcej szarości – to skojarzenia z tą porą roku, jakie mamy kiedy w kalendarzu zaczyna gościć wrzesień.

Nie chcemy wpędzić Was w depresję, nic z tych rzeczy, ale wszyscy chyba wiemy, jak to przy braku słońca z naszymi humorami bywa. Chcąc trochę uprzedzić fakty i zabezpieczyć się przed szarościami oraz goryszmi dniami, mamy dla Was parę propozycji, które pomogą pokonać słabości jesiennej aury.

Wysypiaj się!

O tak, właściwa ilość snu pomaga naszemu organizmowi przejść przez cały dzień pracując na pełnych obrotach. Niewyspanie wpływa na naszą koncentrację, zwiększa prawdopodobieństow depresji oraz zwiększa apetyt – częściej jemy, gdyż zaburzone jest działanie dwóch hormonów odpowiadających za uczucie głodu. Niewyspanie ma też niekorzystny wpływ na naszą skórę, jeśli notorycznie niedosypiasz w Twoim organizmie w zwiększonych dawkach zaczyna wydzielać się kortyzol, który powoduje m.in. obniżenie kolagenu utrzymującego jędrność naszej skóry. Dodatkowo brak snu niekorzystnie wpływa na naszą pamieć – jeśli kolejny raz zapomniałaś dziecka z przedszkola zastanów się, czy rzeczywiście dobrze przesypiasz ostatnie noce?

Rozkoszuj się jedzeniem

Zacznij korzystać z dobrodziejstw natury kupując sezonowe warzywa i owoce, rób z nich przetwory, gotuj różne smakowite dania. Wypróbuj też z rodzinną pewnych innowacji, co powiecie np. na chutney z jabłek (tutaj dobry przepis http://nutmegandvanila.blogspot.com/2011/09/jabkowy-chutney.html)? A kiedy już wspólnie zasiądziecie do posiłku odłóżcie wszystkie rozpraszające Was przedmioty, jak telefon, komputer, czy pilot od telewizora. Zajmijcie się rozmową, rozkoszowaniem potrawą, a innymi słowy – zajmijcie się swoim talerzem!

Idź na spacer

No tak, za oknem szaro i brzydko, wieje i pada, a oni mi każą wychodzić z domu! Szalik i czapka załatwią sprawę z wiatrem, a na kałuże dobre będą kalosze. Zabierz ze sobą swoją uroczą gromadkę – męża, dziecko, a nawet psa. Obierzcie sobie cel: park, rynek miasta lub podmiejski las. Zapakujcie ciepłą herbatę w termos i ruszcie w drogę.

Wynagradzaj się i nagradzaj

Kto powiedział, że nie możemy mówić sobie miłych rzeczy. Sami sobie! A więc wychodząc z domu zostaw na lodówce liścik, po ciężkim dniu miło będzie odczytać, że jest się super rodzicem, pięknym człowiekiem lub dobrym przyjacielem. Zostawiaj sobie liściki w różnych miejscach np. w czytanej książce, jako zakładka, w kosmetyczce lub torbie, w szafie, czy na biurku w pracy. Takie wyznania dla samej/samego siebie pozwolą Ci również otworzyć się na innych, nauczą Cię komplementować. Nagradzaj się! Niekoniecznie tabliczką czekolady, ale dobrym filmem i książką, chwilą tylko dla siebie, jazdą na rowerze lub nawet wyjściem ze swoją pociechą na lody, do kina lub na zakupy.

Spisuj za co jesteś wdzięczna/wdzięczny

Czasem uzmysłowienie sobie tego, co mamy, pomaga nam się cieszyć najprostszymi sytuacjami. A więc pod koniec każdego dnia wypisz trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczna/wdzięczny. Z pewnością poprawi Ci to humor nawet w najbardziej deszczowy i ponury dzień!

Jesieni nadciągaj!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń