Czytaj
Aktywna rodzina, czyli dlaczego sport jest ważny - ilustracja

Aktywna rodzina, czyli dlaczego sport jest ważny

Oceń 176

Idzie wiosna, a wraz z nią potrzeba zwiększenia naszej aktywności. Słońce, ciepłe powietrze i rozkwitająca przyroda sprawiają, że mamy chęć wyjść z domu i odetchnąć pełną piersią. Pakujemy więc siebie, dziecko i wybieramy się poza miasto, na piknik lub plac zabaw. Ale czy jest to rekreacja, jakiej dla naszego dziecka chcemy? Czy jest to aktywność, która odegra istotną rolę w rozwoju malca?

Aktywność fizyczna niewątpliwie wiąże się z ruchem. Jeśli już więc zapakujemy kosz piknikowy to załadujmy go na rower zamiast do auta, jeśli już ruszymy na plac zabaw, wybierzmy ten bardziej odległy od naszego domu. Jeśli zdecydujemy się na spacer niech to nie będzie niewinne przejście paru przecznic.

Dlaczego ruch jest ważny?

Oprócz widocznej poprawy zdrowia, samopoczucia i wyglądu, ruch to również wykształcenie u dziecka dobrej rywalizacji. Wykształcenie pasji, zaangażowania, wyznaczanie sobie celów, umiejętność radzenia sobie z porażkami. Rodzinne, czynne spędzanie czasu to też umacnianie więzi.
Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twoje dziecko mniej czasu przebywało przed telewizorem, czy komputerem. Jeśli chcesz wyrobić w swoim pierworodnym zdrowe odruchy, pasję oraz samokontrolę, wspólna rekreacja z pewnością w tym pomoże.

Jaki rodzaj sportu

Zanim zarządzisz wielką mobilizację, zastanów się, który sport zaangażuje całą rodzinę, a przy okazji nie zrujnuje Waszego domowego budżetu. Rower, czy rolki będą tutaj najodpowiedniejsze, jednak wymagają zakupu całego osprzętu dla wszystkich domowników. Jeżeli w domu mamy nastolatka tańszym, a również emocjonującym mogą okazać się biegi. Celami do zrealizowania mogą być tu maratony, w których udział nie wymaga specjalnych warunków do spełnienia.
Letnim, jak i zimowym sportem jest pływanie, które dobrze sprawdzi się u dzieci lub dorosłych z zaburzeniami oddychania. Płuca zwiększą objętość, a organizm nie będzie pracował na tyle wysiłkowo, by dostać zadyszki.

Pamiętajmy, że każda aktywność musi być dostosowana do dziecka. To, co dla nas jest lekką rozgrzewką, dla malca może być poważnym wyczynem. Nie stosujmy więc musztry, a sukcesywnie przyzwyczajajmy pociechę do wybranego sportu.

I chyba najważniejsze: nie zrażajmy się zniechęceniem dziecka! Nie oszukujmy się, w wieku kilku lat nasza pociecha ma jeszcze dosyć chwiejną naturę. Jednego dnia zafascynowany nie będzie się mógł doczekać wspólnego działania, drugiego zaś rzuci w kąt strój i zainteresuje się czym innym. Starajmy się więc zaciekawić sportem, ale nie szukajmy mu na siłę pasji na całe życie.

Kiedy zaczynać?

Z 5-latkiem wybierzemy się na rolki, z 10-latkiem zagramy w piłkę lub siatkówkę, a 13-latek z pewnością da się namówić na wspólne bieganie, jazdę konną lub narty. Ale tak naprawdę już z niemowlakami możemy pływać, czy uprawiać wspinaczkę. Oczywiście to drugie wymagało będzie większego naszego zaangażowania (zaopatrzenie się w odpowiednią chustę lub plecak do noszenia malca, częste przystanki na szlaku i spory zasób żywności).  Hartowanie dziecka w taki sposób pozwoli mu na lepszą adaptację do różnych warunków w późniejszym okresie.

Z 4- 5 latkiem możemy wybrać się na zajęcia grupowe, pomoże mu to zapanować nad motoryką swojego ciała, która w tym okresie rozwija się najszybciej. Jednak jest to wiek, w którym tego typu aktywność traktujemy bardziej jako zabawę i upust energii. Na poważnie zajęciami karate, czy piłką nożną nasza pociecha powinna zająć się dopiero około 10 roku życia.

Podsumowując, sporty rodzinne będą doskonałą nauką samodyscypliny dla całej rodziny, będą również możliwością na umacnianie więzi. Ale to, co przypadnie nam do gustu niekoniecznie musi spodobać się naszym dzieciom. Jeśli zatem pragniemy uprawiać jakąś aktywność wspólnie z nimi poszukajmy złotego środka. Sport musi być dostosowany do wieku dziecku oraz do jego możliwości.
A jeżeli już takowy mamy, bądźmy konsekwentni. Efekty osiągniemy tylko wtedy, kiedy  trening odbywał się będzie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wywiązywanie się z ustalonych zasad przyczyni się do rozwoju samokontroli u dziecka oraz nauczy go konsekwencji w działaniu.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń