Czytaj
Aplikacje dla dzieci - ilustracja

Aplikacje dla dzieci

Oceń 9

Tablety, komórki, ekrany dotykowe i wszelkiego rodzaju narzędzia typu "smart wearable", które pozwalają na monitorowanie dziennej aktywności - oto nasza przyszłość i w pewnym sensie teraźniejszość naszych dzieci. Coraz częściej zdarza się, że maluchy najpierw bawią się smartphonami, po czym próbują w podobny sposób uruchomić telewizor lub nawigować działanie komputera przesuwając palcem po ekranie monitora. Wszystko to, co oglądaliśmy kiedyś w futurystycznych serialach sci-fi (pozdrawiamy fanów Star Trek!) staje się rzeczywistością. Zamiast zwalczać ten trend, powinniśmy się z nim pogodzić i poświęcić trochę czasu na pomoc naszym dzieciom w oswojeniu się z technologią. Zwłaszcza w chwili, w której okazuje się, że rynek aplikacji skierowanych do dzieci rozwija się prężnie, dostarczając nie tylko rozrywkę, ale również narzędzia wspomagające naukę.

Zapraszamy do zapoznania się z listą najciekawszych, według nas, aplikacji na tablety i smartphone'y, które dostarczą najmłodszym masę zabawy, przy okazji ucząc spostrzegawczości, matematyki oraz wyobraźni.

Na początek coś dla dzieci w wieku 7-10 lat, dla których liczby, to potencjalnie dobrzy przyjaciele (tak, tak drodzy humaniści - istnieją osoby rozumiejące oraz ceniące piękno wzorów matematycznych!). Aplikacja Quick Maths to program sprawdzający poprawność wykonywanych różnych działań matematycznych. Dziecko może wybrać jedną z opcji: dodawanie, odejmowanie, itp., następnie poziom trudności i… gotowe - można zacząć zabawę. To, co w aplikacji jest fajne i różni ją od zwykłego papieru i długopisu, to po pierwsze szybka weryfikacja poprawności wyniku, a po drugie - wpisywanie go nie za pomocą klawiatury, a odręcznie. Dobra zabawka dla, być może, przyszłych Einsteinów.

Młodsi użytkownicy na pewno docenią uroki prostej aplikacji, ćwiczącej spostrzegawczość. Little Thing Forever to bezpłatna zabawa dla całej rodziny. Zadaniem jest znalezienie wśród wielu, wielu przedmiotów tych, które są na liście. Czasem spośród setek obrazków trzeba wskazać haczyk lub krzesło, innym razem będzie to dinozaur. Aplikacja wymusza u dziecka "włączenie" wzmożonej koncentracji oraz wspomaga rozwój umiejętności analizy. Oprócz przyjemnego mechanizmu warto zwrócić uwagę na stronę graficzną appki od firmy KlickTock. Ilustracje są najzwyczajniej ładne, ciesząc oko oraz poczucie estetyki. Brawo dla twórców!

Ciekawym podejściem do klasyki polskiej literatury dziecięcej odznacza się developer aplikacji typu Zoo - Jan Brzechwa. Oto bowiem, na naszych oczach, literki ożywają i zyskują nowy wymiar - wirtualne książeczki okraszone są wspaniałymi ilustracjami oraz pięknym liternictwem. Miło jest wiedzieć, że znane i kochane przez nas wiersze nie zginą w XXI wieku i otrzymają szansę na nowe życie. Warto zajrzeć na bajkipolskie.pl oraz zapoznać się z tamtejszą ofertą. 

Mamy też coś dla dzieci od 2 lat w górę. Oto bowiem czarująca historyjka malarza Jana i jego syna Jasia - napisana w latach 30-tych XX wieku przez małżeństwo pisarza oraz ilustratorki, została przeniesiona na elektroniczne karty aplikacji. Historyjka Kolory – niezwykłe przygody, to 44 interaktywne strony, zawierające informacje na temat metod malarskich, zwierząt oraz… miłości ojca do syna :) Przyjemna bajka posiada dodatkowe atuty, oprócz wartkiej fabuły czytanej przez lektora, w postaci kilku dodatkowych aktywności: quizów, nauki rysowania, czy gry typu memory. Godne polecenia.

Po więcej aplikacji zapraszamy do sklepów Google Play oraz iTunes, które umożliwiają układanie aplikacji po kategoriach oraz cenie (bardzo dużo gier udostępnianych jest bezpłatnie). Przypominamy też: to, że nowe narzędzia to również nowe możliwości, wcale nie znaczy to, że powinniśmy zupełnie rezygnować z planszówek, książek, czy spacerów - bo tego, wspólnie spędzonego czasu, nic nigdy nam nie zastąpi.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń