Czytaj
Biegunka połączona z wymiotami u dzieci – jak działać? - ilustracja

Biegunka połączona z wymiotami u dzieci – jak działać?

Agnieszka Gotówka
Oceń 1

Infekcje przewodu pokarmowego u dzieci zdarzają się stosunkowo często. Najczęściej wywołują je wirusy, rzadziej bakterie i pasożyty. Choroba objawia się biegunką, wymiotami, niekiedy wysoką gorączką.

W przebiegu zakażenia znacząco zwiększa się liczba wypróżnień (nawet do kilkunastu płynnych stolców na dobę). Biegunce najczęściej towarzyszą wymioty, kurczowe bóle brzucha i wysoka gorączka. Dziecko nie ma apetytu, jest apatyczne i osłabione.

W przypadku ostrej biegunki infekcyjnej najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie. U dzieci jest to szczególnie ważne, gdyż bardzo szybko dochodzi u nich do odwodnienia. Konieczne jest więc wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych, najlepiej w warunkach domowych, by uniknąć hospitalizacji. Można sięgnąć po specjalne preparaty dostępne w aptece bez recepty.

Nawadnianie doustne może być jednak utrudnione, jeśli dziecko wymiotuje. Zdarza się, że nawet mały łyk wody nasila tę nieprzyjemną dolegliwość. Warto jednak próbować podawać małemu pacjentowi wodę lub elektrolity małymi porcjami, z przerwami co kilka minut. Dawanie mu do picia całej szklanki napoju nie ma sensu i jest ryzykowne, bo może nasilić wymioty.

Dieta przy infekcji przewodu pokarmowego

W początkowej fazie infekcji, gdy liczba wypróżnień i wymiotów jest największa, nie warto zachęcać dziecka do jedzenia. Gdy zauważymy, że nasza pociecha czuje się lepiej, możemy zaproponować jej lekką przekąskę lub letnią zupę.

Regeneracji uszkodzonych jelit sprzyja dieta lekkostrawna. Nie trzeba jednak specjalnie jej ograniczać. Według najnowszych wytycznych restrykcyjna „dieta biegunkowa” nie skraca czasu choroby i nie zmniejsza jej objawów. Specjaliści są jednak zgodni, że w czasie infekcji nie powinno się sięgać po słodycze i słodkie napoje (np. soki owocowe).

Do diety warto włączyć kleik ryżowy, mus jabłkowy, jogurty naturalne, herbatę. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem matki, dobrze jest częściej przystawiać je do piersi.

Maluchowi należy również podawać probiotyki. Udowodniono, że bakterie probiotyczne, takie jak Lactobacillus rhamnosus GG oraz Saccharomyces boulardii, skracają czas trwania biegunki. Preparaty te warto stosować również kilka tygodni po infekcji, by wspomóc regenerację jelit.

Objawy odwodnienia

W czasie biegunki i wymiotów u dziecka podstawą jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia odwodnienia. Jest to stan niezwykle niebezpieczny, a w przypadku małych dzieci dochodzi do niego bardzo szybko. Należy więc bacznie obserwować naszą pociechę i reagować natychmiast, gdy jej stan będzie się pogarszać.

Objawy odwodnienia to:

  • wzmożone pragnienie (dziecko sygnalizuje chęć picia),
  • uczucie niepokoju,
  • zmniejszona ilość oddawanego moczu,
  • suche śluzówki,
  • brak łez,
  • zapadnięte ciemiączko,
  • zmniejszone napięcie skóry (fałd skóry złapany w dwa palce bardzo powoli wraca na swoje miejsce).

Gdy u naszej pociechy zauważymy powyższe symptomy, najlepiej od razu udać się do lekarza. Specjalista oceni, czy dziecko wymaga hospitalizacji i w razie potrzeby skieruje pacjenta do szpitala. Tam podane mu zostaną dożylnie płyny nawadniające.

Z lekarzem należy się skonsultować również wtedy, gdy dolegliwości nie ustępują po trzech dniach, w kale lub wymiotach pojawiają się ślady krwi lub dziecko odmawia picia.

Leczenie infekcji przewodu pokarmowego nie wymaga przyjmowania żadnych leków. Część specjalistów nie zaleca stosowania środków hamujących biegunkę, gdyż uniemożliwią one wydalanie wirusów, przedłużając czas trwania choroby.

Biegunka i wymioty, jeśli spowodowane są infekcją wirusową, najczęściej ustępują w ciągu trzech dni. W tym okresie warto zadbać o odpoczynek dziecka, pamiętając o częstym podawaniu napojów, lekkostrawnej diecie oraz probiotykach.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń