Czytaj
Ciekawostki na temat Świąt Bożego Narodzenia - ilustracja

Ciekawostki na temat Świąt Bożego Narodzenia

Oceń 141

Wiesz już skąd pochodzi tradycja drzewka bożonarodzeniowego i rozumiesz dlaczego istnieje szansa usłyszenia ludzkiego głosu wydobywającego się z gardła domowych (i nie tylko) zwierząt. A czy wiesz, że… nie? To zaraz się dowiesz! Oto kilka ciekawych faktów dotyczących Świąt Bożego Narodzenia, których prawdopodobnie nie znasz i pewnie nie zmienią Twojego życia, ale zawsze dobrze wiedzieć! Zaczynajmy. 

Czy wiesz, że...

1. ...co roku na całym świecie hoduje się blisko 60 milionów drzewek iglastych, które następnie, w dniu Wigilii, stają się naszymi kolorowymi choinkami.

2. ...gdyby Święty Mikołaj miał rzeczywiście dostarczyć prezenty do mieszkańców na całej kuli ziemskiej, musiałby w ciągu sekundy przecisnąć się przez kominy 822 domostw, podróżując z prędkością 1046 kilometrów na sekundę.

3. ...w Islandii jest aż 13 Świętych Mikołajów, ale żaden z nich nie przypomina dobrotliwego staruszka z białą brodą. Są to bowiem potomkowie trolli, noszący imiona takie jak Trzaskacz Drzwiami, czy Lizacz Łyżek. Niegdyś psotne i trochę niepokojące stworzonka służyły straszeniu dzieci. Obecnie, spacyfikowane radosnym nastrojem świąt, od 12 grudnia dzielnie dostarczają najmłodszym drobne prezenty. Codziennie, do 25 grudnia, maluchy mogą znaleźć w swoich butach drobne upominki.

4. ...największy bałwan powstał w stanie Maine w Stanach Zjednoczonych i miał aż 34 metry wysokości.

5. ...najwyższa choinka stanęła w 1950 roku w centrum handlowym w Waszyngtonie i miała 67 metrów wysokości.

6. …w Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa.

7. …w zaprzęgu Świętego Mikołaja jest dziewięć reniferów: Kometek (Comet), Amorek (Cupid), Błyskawiczny (Blitzen), Fircyk (Dasher), Pyszałek (Prancer), Tancerz (Dancer), Złośnik (Vixen), Profesorek (Donner), Rudolf czerwononosy (Rudolph). Pierwsze osiem imion wymyślił w 1832 roku Clement C. Moor, zamieszczając je w swoim świątecznym wierszu "Wizyta Świętego Mikołaja". Rudolf dołączył do sań w 1939 roku, kiedy to sieć amerykańskich sklepów Montgomery Ward zleciła napisanie krótkiej historyjki świątecznej, które miała być dołączana do zakupów. O Rudolfie powstała piosenka oraz krótka bajka.

8. …w V wieku przed naszą erą Chińczycy udomowili karpia, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia.

9. … najstarszy zachowany zapis tekstu kolędy "Lulajże, Jezuniu” pochodzi z 1705 roku.

10. … 98% sznurów lampek, które rozświetlają nasze choinki zostało wyprodukowanych w Chinach.

11. … pierwsze sztuczne drzewko bożonarodzeniowe było prawdopodobnie przygotowane w Niemczech i stworzone je z farbowanych piór gęsi.

12. … tradycyjne kolory Świąt Bożego Narodzenia to zieleń, która symbolizuje odrodzenie, czerwień - krew Chrystusa i złoto, czyli symbol pochodzenia królewskiego.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń