Czytaj
Ciemieniucha: jak ją zrozumieć i pokonać? - ilustracja

Ciemieniucha: jak ją zrozumieć i pokonać?

Dr Wojciech Ozimek
Oceń 10

Wasza latorośl ma na głowie żółte łuski lub nawet żółtą skorupę? To ciemieniucha. Pojawia się najczęściej w 3-4 tygodniu po porodzie. Mogą to być pojedyncze zmiany, ale bywa, że pokrywają niemal całą powierzchnię uwłosionej skóry głowy. Bywa, że atakuje także czoło, szyję i twarz. Nie wygląda estetycznie, szpeci, ale na szczęście nie boli i można się jej pozbyć.

Ciemieniucha, to efekt nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe, znajdujące się w skórze dziecka, pod wpływem hormonów matki, które przez pewien czas po porodzie krążą jeszcze w organizmie maluszka. Łój, tłuszcz wydzielany przez nie w zwiększonej ilości, zasycha na główce dziecka, mieszając się ze złuszczającymi się komórkami naskórka i tworząc na niej ciemnożółte plamy o różnym stopniu nasilenia.

Ciemieniucha pojawia się najczęściej u maluszków urodzonych latem. Wbrew powszechnie panującej opinii, nawet codzienne mycie głowy dziecka nie daje gwarancji uniknięcia ciemieniuchy - na hormony nie ma mocnych. 

Jeśli zmian jest niewiele, na pół godziny  przed kąpielą można nasmarować je oliwą, oliwką lub emulsjami z pochodnymi mocznika i poczekać, aż zmiękną. Następnie miękką szczoteczką lub szpatułką należy delikatnie usunąć łuski, które odwarstwiły się i umyć główkę dziecka szamponem. W żadnym wypadku nie należy używać szamponów przeciwłupieżowych. Nie działają, to miejska legenda! Jeśli ciemieniucha jest bardzo nasilona, można zastosować specjalne kremy lub emulsje. Preparaty te zawierają zwykle wyciągi roślinne, które powstrzymują nadmierne wydzielanie łoju, jak i substancje natłuszczające, przyspieszające odwarstwianie się łusek. Zwykle pozostawia się je na głowie na minimum godzinę, niektóre nawet na całą noc.

Rozwojowi ciemieniuchy sprzyja wysoka temperatura otoczenia i pocenie się, dlatego nie zaleca się zakładania dziecku czapeczek w miesiącach letnich, zwłaszcza w domu i innych zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli niezakładanie dziecku czapeczki grozi poważnym kryzysem i rozłamem w rodzinie, to czapeczki dzieci powinny być jak najbardziej przewiewne, z naturalnych włókien i w kolorach naturalnych, ponieważ nawet niewielka ilość barwników może dodatkowo podrażniać skórę.

Ciemieniucha mija zwykle samoistnie około trzeciego miesiąca życia malca, gdyż wówczas spada znacząco poziom matczynych hormonów przekazanych dziecku i normuje się praca gruczołów łojowych. W sporadycznych przypadkach ciemieniucha może utrzymywać się nawet do drugich urodzin i być przyczyną kłopotów z włosami z miejscowym łysieniem włącznie.  

Do lekarza specjalisty warto udać się wtedy, gdy czujecie, że problem was przerasta, np. gdy strupki nie znikają mimo długotrwałej, odpowiedniej, obsesyjnej pielęgnacji lub  gdy skóra jest mocno zaczerwieniona, względnie gdy ciemieniucha pojawia się poza skórą uwłosioną głowy np. na szyi, za uszami, na klatce piersiowej, plecach lub pod pachami. Takie objawy mogą świadczyć o mieszanej formie zapalenia skóry np. łojotokowo-atopowej i wymaga modyfikacji strategii i odpowiedniego leczenia. Jeśli ciemieniucha często nawraca, należy rozważyć diagnostykę w kierunku chorób pasożytniczych i grzybiczych.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń
Rockandrollowy Pluszak

Wszystkie utwory

Rockandrollowy Pluszak - okładka

Rockandrollowy Pluszak

00:58
Wesoły Miś Eryś i przyjaciele - okładka

Wesoły Miś Eryś i przyjaciele

02:26
Miś Patryś i pierwszy śnieg - okładka

Miś Patryś i pierwszy śnieg

03:32
Mój mały przyjaciel - okładka

Mój mały przyjaciel

01:22
Zdrowieje z Misiem Farmakusiem - okładka

Zdrowieje z Misiem Farmakusiem

03:04
Zdzisiek i czary - okładka

Zdzisiek i czary

00:43
Magiczna przygoda Misia OLI - okładka

Magiczna przygoda Misia OLI

01:18
Miś bez imienia - okładka

Miś bez imienia

02:43
Zakochany Miś - okładka

Zakochany Miś

03:29
Bardzo kochany miś - okładka

Bardzo kochany miś

01:02
Miś na dobranoc - okładka

Miś na dobranoc

00:50
Ubraniowa zagadka - okładka

Ubraniowa zagadka

01:33

Ulubione utwory