Czytaj
Co zrobić, by dziecko słuchało? - ilustracja

Co zrobić, by dziecko słuchało?

Oceń 6

Kiedy nasze dziecko zaczyna się buntować i każde polecenie traktować jako nieistotne, zaczynamy jeszcze bardziej atakować je nakazami. Wówczas fala agresji rośnie nie tylko w nas, ale i w naszych pociechach - my czujemy się niesłuchani, a wręcz nietraktowani poważnie, ono czuje brak zrozumienia i zakłócanie jego swobody. 

Dlaczego dziecko nas nie słucha?

Dorośli mają tą, całkiem zresztą zrozumiałą, manierę, że chcą małego traktować jak dorosłego. Wydaje im się, że każdy w taki sam poważny sposób traktuje pewne czynności, jak ubieranie się, kąpanie, czy mycie zębów. Przy tym koniecznie muszą pokazać swoją wyższość: „jestem dorosły i musisz się mnie słuchać” co oznacza: „masz robić wszystko co ci każę i nie obchodzi mnie nic poza tym”. A z dziećmi jest przecież zupełnie inaczej, dla nich nasze obowiązki są nieistotne, on ma swój świat i swoje ważne rzeczy do zrobienia. Traktowanie go jak dorosłego nie jest tutaj wyjściem z sytuacji.

Mały indywidualista

Chcąc wypracować wspólny język z maluchem powinniśmy zacząć respektować jego potrzeby. Powinniśmy zatem na poważnie traktować jego chęci zaznaczenia swojego terytorium. Dziecko ma prawo decydować o pewnych rzeczach, jeśli oczywiście nie zagrażają one jego życiu. Mowa zatem tutaj o wyborze ubrania, książki do czytania, smaku loda, czy potrawy na jaką ma ochotę. Nie próbuj na siłę wkładać mu czapki na głowę lecz schowaj mu ją na wszelki wypadek do torby, nie każ jeść tego co akurat jest pod ręką tylko spytaj, czy miałoby chęć na to, nie układaj grafiku dnia pod siebie, a konfrontuj go z całą rodziną. Pozwól dziecku na swobodę wyboru i działania, tak przecież kształtuje się jego charakter. Nakazy zostaw na sytuacje krytyczne, sytuacje życia i śmierci. 

Empatia kluczem do otwartości

Kiedy na każde oparzenie, czy bójkę reagować będziesz krzykiem dziecko zacznie się bać lub przestanie mówić o pewnych wydarzeniach. Spróbuj wczuć się w jego sytuację, zapytaj jak bardzo boli, pocałuj, przytul, nie krytykuj, tylko tłumacz. Jeżeli zaczniesz forsować swoje poczucie wyższości zdaniem w stylu „tyle razy ci powtarzałam” nic to nie da. Jeżeli dziecko mówi, że nie chce iść do przedszkola nie mów „trudno, ale musisz”, przecież my również mamy dni, w których nie mamy ochoty iść do pracy. Czy nie lepiej jest pokazać mu, że też czasem mamy gorsze dni? Może warto odpowiedzieć „A co byśmy robili, gdybyśmy zostali w domu?” wspólne snucie planów i pomysłów może pobudzić do działania i wówczas maluch nabierze ochoty na wstanie z łóżka. Opisuj dziecku problem, nie każ mu się domyślać. Rzeczy, które często zdarza mu się zapominać zapisuj na kartce lub rób obrazkową listę, oszczędzi to stresu wszystkim. Bierz pod uwagę również jego czas, np. sprzątanie zabawek może poczekać do końca bajki, którą maluch właśnie ogląda, zaś kąpiel można opóźnić o parę minut jeśli dziecko właśnie jest w trakcie zabawy. 

Z jednej strony, traktowanie małego człowieka jako dorosłego nie jest rozwiązaniem, z drugiej respektowanie jego indywidualności, która właśnie się kształtuje pozwoli wychować odpowiedzialną jednostkę. Ale w tym wszystkim jest jeszcze coś, co zostało tutaj powiedziane między wierszami: agresja rodzi agresję, spróbujmy wnieść do naszego życia jeszcze więcej empatii, rozmawiajmy z dziećmi i traktujmy je tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń