Czytaj
Ćwiczenia dla Mamy - ilustracja

Ćwiczenia dla Mamy

Oceń 1

Nie każda z nas po urodzeniu dziecka ma figurę, jak gwiazdy z okładek gazet, nie każda ma też czas i cierpliwość, by chodzić na siłownię. Jednakże małym czasowym możemy urządzić sobie siłownię w domu i niech nie zabrzmi to źle - wykorzystać do tego naszego malca.

Takie ćwiczenia  zrobią dobrze zarówno dziecku, jak i mamie, no a przy tym nie są nazbyt skomplikowane i bezpieczne. Poniżej małe zestawienie ćwiczeń z domowej siłowni mamy.

Nogi i pośladki

Na mięśnie nóg świetne są przysiady, a jeśli dołożymy lekkie obciążenie (w postaci paru kilo wagi naszego malucha) z pewnością będą bardziej efektywne. Co robimy?

Stajemy w lekkim rozkroku, dziecko trzymamy obiema rękami mocno przed sobą. Następnie uginamy nogi do przysiadu pamiętając, by pupa odchylała się do tyłu, a kolana nie wychodziły dalej niż za stopy. Ręce możesz zostawić w tej samej pozycji lub po każdych 8 -10 powtórzeniach wykonywać na przemiennie serię z podnoszeniem rąk razem z dzieckiem tuż nad głowę. W ten sposób włączymy do ćwiczeń nie tylko mięśnie nóg i pupy, ale również ramion oraz pleców.

Przysiad z oparciem o ścianę - to ćwiczenie jest równie ciężkie kiedy wykonujemy je bez obciążenia, ale z maluchem na kolanach będzie zdecydowanie lepiej działało na naszą pupę i uda. A więc ustawiamy się tyłem do ściany, a następnie robimy tzw. krzesełko pamiętając, by plecy całkowicie przywierały do ściany, zaś kolana ugięte były pod kątem 90 stopni. Dziecko kładziemy na kolanach. Trzy serie po 8-10 powtórzeń z pewnością odczujemy drugiego dnia… 

Wypychanie bioder w górę - połóż się na podłodze na plecach, zegnij nogi w kolanach, dziecko posadź przodem do siebie na wysokości brzucha/bioder. Następnie podnoś miednicę do góry tak, by poczuć pośladki. Pamiętaj o napięciu mięśni brzucha oraz pupy. Powtórz ćwiczenie po 8 -10 razy w każdej z trzech serii.

Ramiona, klatka piersiowa, plecy

Do tego ćwiczenia przyda się huśtawka, wykonaj je więc kiedy będziesz z malcem na placu zabaw, chyba że posiadasz huśtawkę w domu. Posadź dziecko na huśtawce, następnie klęknij przed nią i złap dwiema rękoma wyprostowanymi w łokciach. Mocno przytrzymując huśtawkę odpychaj ją zarazem idąc całym ciałem do przodu.   Wróć do pozycji wyjściowej. W tym ćwiczeniu niezwykle istotne jest przytrzymywanie napiętych mięśni brzucha, pamiętaj więc o tym cały czas w trakcie powtarzania trzech serii.

To ćwiczenie właściwie można by przyporządkować do każdej z grup, gdyż podczas jego wykonywania pracują właściwie wszystkie partie mięśniowe. Mowa o planku, albo jak kto woli tzw. „desce”. kładziemy dziecko na podłodze na plecach, tak, by było pod naszą klatką piersiową na wysokości głowy. Następnie ustawiamy się w pozycji jak do pompek - nogi opieramy na palcach, zaś klatkę piersiową podpieramy na łokciach rękoma przytrzymując malca. Przez cały czas kontrolujemy zachowanie pupy - pupa nie może wędrować zbyt wysoko do góry, ma stanowić jedność z klatką piersiową. Dziecko zaś pomaga nam w kontrolowaniu pozycji naszego ciała. W tej pozycji zostajemy przez minutę. Ćwiczenie możemy wykonywać na koniec każdej serii lub jako przerywnik między ćwiczeniami. Możemy też zwiększyć czas - mistrzem będzie ta, która wytrzyma w „planku" przynajmniej trzy minuty.

Brzuch

Brzuszki: kładziemy się na plecach i uginamy nogi, dziecko kładziemy na brzuchu przodem do nas. Następnie podnosimy głowę odrywając łopatki od podłoża, zbliżamy się ramionami do dziecka. Pamiętamy, by brzuch był cały czas na pięty, a głowa w stałej pozycji - nie ciągniemy głowy do przodu.

Brzuszki z wykorzystaniem nożyc: ta sama pozycja jak poprzednio, dziecko również siedzi na naszym brzuchu przodem do nas. Uginamy nogi w kolanach, a następnie naprzemiennie prostujemy na przemian unosząc lekko nad podłożem. Z każdym wyprostem nogi odrywamy również ramiona pochylając się w stronę dziecka.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń