Czytaj
Czy pingwin ma kolana? - ilustracja

Czy pingwin ma kolana?

Oceń 242

Dla potrzeb tego artykułu, czysto hipotetycznie, załóżmy na chwilę, że jest sobotni ranek. To dzień łagodniejszego wejścia w rzeczywistość. Kawa jest delikatniejsza, słońce jakby bardziej śmiałe, a w radiu częściej nadawana jest ulubiona piosenka. Właśnie zaczynasz nucić, gdy… „Mamo, czy pingwin ma kolana?”, słyszysz za sobą głos Twojego małego urwisa i już wiesz, co Cię czeka. Przygotuj się na to, że Twoja kawa wystygnie – nadszedł bowiem czas tysiąca pytań.

Odpowiadanie na zagadki dzieci nie jest łatwe, nie ze względu na ich trudność (chociaż trzeba przyznać – czasem nasza wiedza zostaje wystawiona na ciężką próbę), ale dlatego, że wymagają od nas powrotu do krainy, którą opuściliśmy dawno temu. Częściej musimy zastanawiać się nad rzeczami związanymi z tym, gdzie położyliśmy nasze okulary lub co przygotować na obiad, niż zadać sobie pytanie czym różni się meteor od meteorytu. Czas dziwienia się, poznawania mamy za sobą. My musimy wyliczyć podatki. Nasze dziecko pragnie poznać dokładną liczbę gwiazd. To dla nas wielkie wyzwanie, żeby na chwilę przykucnąć obok swojej pociechy i spojrzeć na świat z perspektywy kogoś mniejszego oraz odrobinę bardziej od nas zaskoczonego tym, że niebo jest niebieskie. Nasz maluch to filozof i marzyciel. Kolumb, który rusza w fantastyczną podróż swoim statkiem. Byłoby wielką szkodą nie zaciągnąć się na jego pokład i nie skorzystać z możliwości obejrzenia ogromu wszechświata jeszcze raz.

Zapomnijmy, więc o odpowiedzi ucinającej wszelkie dyskusje („Pokój posprzątany?”) i przygotujmy się do spełnienia zaszczytnej roli podręcznej encyklopedii. W celu ułatwienia zadania postawionego w nasz hipotetyczny, sobotni poranek, przygotowaliśmy zestawienie kilku pytań oraz odpowiedzi.

Dlaczego śnieg skrzypi?

Przede wszystkim – śnieg skrzypi pod butami tylko w chwili, gdy temperatura spada poniżej zera. Wtedy kryształki śniegu są coraz twardsze i naciskanie na nie powoduje, że pękając wydają charakterystyczny dźwięk. Wprawne, zimowe ucho potrafi ocenić na podstawie dźwięku, jak silny jest mróz.

Dlaczego krokodyle płaczą?

Jak bardzo pomylilibyśmy się mówiąc dziecku, że to tylko przenośnia. Krokodyle, żółwie morskie, ogólnie – zwierzęta, które mają do czynienia ze słoną wodą wydalają nadmiar soli z organizmu gruczołami umieszczonymi w kąciku oczu. Substancja przypomina łzy. W przypadku ptaków, gruczoły te znajdują się na dziobach. Krokodyle płaczą. Mewa ma katar.

Jak oddycha motyl skoro nie ma nosa?

Brak nosa wcale nie jest taką poważną przeszkodą podczas oddychania. Motyle doskonale poradziły sobie z tym problemem – po obu stronach ciała mają małe otworki służące do oddychania. Brak nosa teoretycznie może również przeszkodzić w wąchaniu, ale i z tym poradziły sobie sprytne owady. Zapach „wyłapują” czułkami.

Dlaczego kot ma 9 żyć?

Przede wszystkim – koty nie mają 9 żyć i my, dorośli, wiemy o tym doskonale. Warto jednak poinformować o tym także potomka, zanim zapragnie zweryfikować prawdziwość tego popularnego przekonania. Skąd jednak wzięło się powiedzenie o żywotności tych zwierząt? Otóż, najprościej rzecz ujmując, kot zawsze wie, gdzie jest jego góra, a gdzie dół. Jeśli nagle stworzenie znajdzie się w niebezpieczeństwie, spada, specjalny mechanizm (działający odrobinę tak, jak poziomica) informuje kota, że czas obrócić się w taki sposób, żeby wylądować na czterech łapach. Koty to bardzo sprytne stworzenia.

A co jeśli nie znamy odpowiedzi? To nic, ba – to nie tylko nic, ale to wręcz rzecz wspaniała, bo wspólnie z dzieckiem można poszukać rozwiązania zagadki. W książkach, w Internecie, dzięki filmom przyrodniczym. Czy zatem pingwin ma kolana? Nie wiemy, ale to dobry moment, żeby się tego dowiedzieć.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń