Czytaj
Czy żywność typu fast food zwiększa ryzyko astmy i alergii u dzieci? - ilustracja

Czy żywność typu fast food zwiększa ryzyko astmy i alergii u dzieci?

Dr Wojciech Ozimek
Oceń 222

Dzieci i nastolatki, które co najmniej trzy razy w tygodniu spożywają żywność typu fast food, są oprócz otyłości narażone także na ciężką astmę, atopowe zapalenie skóry i katar alergiczny – wynika z międzynarodowych badań, które opublikowało czasopismo „Thorax”.

Z kolei, jedzenie dużych ilości owoców chroni przed wystąpieniem lub nasilaniem się objawów tych schorzeń.

Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii razem z kolegami z Niemiec, Hiszpanii, Australii i Wielkiej Brytanii doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych łącznie wśród ponad 500 tysięcy dzieci z kilkudziesięciu krajów świata. Wszyscy byli uczestnikami międzynarodowego studium dotyczącego występowania astmy i alergii w dzieciństwie (ISAAC). Wśród badanych ponad 319 tysięcy stanowiły nastolatki w wieku 13-14 lat, a ponad 181 tysięcy dzieci w wieku 6-7 lat.

W przypadku młodszych dzieci rodzice wypełniali ankiety na temat występowania objawów astmy (świszczący oddech, duszność), kataru alergicznego (wodnisty wyciek z nosa, zapchany nos, łzawienie i swędzenie oczu) oraz atopowego zapalenia skóry (zaczerwienienie i obrzęk skóry, suchy łuszczący się naskórek na ciele, pęcherze z wodnistą wydzieliną, świąd i pieczenie). Udzielali też informacji na temat częstości spożywania przez maluchy różnych pokarmów w ostatnich 12 miesiącach. Pod uwagę brano między innymi mięso, ryby, owoce i warzywa, produkty zbożowe, rośliny strączkowe, masło, ziemniaki, orzechy, margarynę, mleko, jaja oraz żywność typu fast food. Starsze dzieci wypełniały ankiety same.

Okazało się, że jedynie pokarmy typu fast food, jak hamburgery, frytki i inne produkty bogate w niezdrowe tłuszcze trans i tłuszcze nasycone, miały związek z podwyższonym ryzykiem wszystkich trzech przewlekłych schorzeń w obydwu grupach wiekowych.

Nastolatki, które jadły w tygodniu co najmniej trzy porcje pokarmów typu fast food, były o 39 procent bardziej narażone na ciężką astmę w porównaniu z rówieśnikami odżywiającymi się zdrowiej. W grupie dzieci ryzyko to było wyższe o 27 proc.

Żywność typu fast-food zwiększała też ryzyko nasilenia i ciężkiego atopowego zapalenia skóry i kataru siennego.

Z kolei jedzenie minimum trzech porcji owoców w tygodniu, obniżało ryzyko ciężkiej astmy o 11 procent u nastolatków i o 14 procent u dzieci, a także ryzyko pozostałych schorzeń.

Badanie nie dowodzi, iż jedzenie typu fast food przyczynia się do wystąpienia ciężkiej astmy i innych problemów alergicznych. Nie oznacza ono również, że jedząc mniej takiej żywności uda się złagodzić ich objawy.

Z drugiej strony, występowanie tych problemów zdrowotnych tylko u dzieci często jedzących żywność fast food zwiększa prawdopodobieństwo, iż zachodzi tu jednak związek przyczynowo-skutkowy.

Dlatego nie można wykluczyć, że dieta bogata w takie pokarmy przyczynia się do wzrostu występowania astmy i chorób alergicznych. Jeśli przyszłe badania to potwierdzą to będzie mieć ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego, biorąc pod uwagę ciągle rosnącą popularność fast foodów.

Zaobserwowane zależności można uzasadnić. Żywność typu fast food zawiera dużo tłuszczów nasyconych oraz typu trans, które są znane ze szkodliwego wpływu na zdrowie, w tym na funkcje układu odpornościowego. Z kolei owoce są bogatym źródłem przeciwutleniaczy i innych korzystnych dla zdrowia substancji. Z badań jasno wynika, że owoce i warzywa mają działanie ochronne a żywność typu fast foods okazała się być czynnikiem ryzyka. Wyniki te mogą być podstawą do wydania nowych rekomendacji dietetycznych mających na celu prewencję astmy i alergii w dzieciństwie.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń