Czytaj
Czytaj etykiety! - ilustracja

Czytaj etykiety!

Oceń 193

Niemal każde dziecko jest wielkim koneserem takich spektakularnych dokonań przemysłu spożywczego jak żelki w kształcie dinozaurów albo napoje we wszystkich kolorach tęczy. Maluchy uwielbiają ciasteczka w kształcie ich ulubionych postaci z bajek, radośnie pochłaniają galaretki w niemal radioaktywnych odcieniach i z chęcią zainteresują się paczkami chipsów. Zazwyczaj zdajemy sobie sprawę, że przekąski tego typu nie są pierwszą dziesiątką (czy nawet setką) najlepszych rozwiązań żywieniowych i rezygnujemy z nich. Znacznie bardziej niepokojącą sytuacją jest, gdy udając się na zakupy nie zdajemy sobie sprawy, że rzecz trafiająca do naszego koszyka jest niezdrowa. Czy przyjemne dla oka hasła wypisywane na opakowaniach produktów, takie jak "idealne dla dzieci", rzeczywiście są gwarancją wysokiej jakości? 

Odpowiedź na to pytanie zawsze skrywa etykieta. Zawsze. Dlatego zanim postanowisz dokonać zakupu zwróć uwagę, czy na liście składników produktu nie ma substancji, które mają negatywny wpływ na Twój organizm oraz samopoczucie. Poniżej znajdziesz listę kilku takich substancji. Zaczynamy:

Syrop glukozowo-fruktozowy

Ostatnie badania dowodzą, że składnik ten może być odpowiedzialny za problemy z otyłością społeczeństwa amerykańskiego. W związku z tym, że syrop ten jest tańszy od naturalnego cukru zaczęto wykorzystywać go na masową skalę. Jest w napojach, dżemach, jogurtach. Jest wszędzie i trzeba z tym walczyć, bo jego spożywanie prowadzi do anemii, cukrzycy oraz otyłości. Powoduje również zahamowanie uczucia sytości, przez co po jego zjedzeniu stajemy się tylko bardziej głodni, dlatego staraj się unikać tej substancji. 

Czasami składnik ten ukryty jest na etykiecie pod skrótami HFCS lub GFS (od: glucose-fructose syrup). Nie daj się oszukać - to nadal ten sam groźny syrop!

Azotyn sodu

Zachwyca Cię piękny kolor mięsa, czy paróweczek? Myślisz, że skoro są takie ładne i świeże, to na pewno są również zdrowe? To może być błąd. Sprawdź, czy w składzie nie ma azotynu sodu, który jest substancją konserwująca odpowiadającą właśnie za kolor wyrobów mięsnych. Przy okazji może wywoływać guzy mózgu, czy trzustki oraz wypływa na nadwrażliwość jelit. 

Tartrazyna (E 102)

Substancja zwana również żółcieniem spożywczym 5 - wywołuje alergie i napady astmy, a w połączeniu z kolejnym niebezpiecznym składnikiem, benzoesanami, może prowadzić do wystąpienia syndromu ADHD. Tartrazyna jest obecna w pomarańczowych napojach gazowanych.

Glutaminian sodu (MSG lub E621)

Stosowany do wzmacniania smaku potraw, obniża poziom koncentracji, prowadzi do osłabienia oraz odrętwienia. Może również prowadzić do nieprzyjemnych rewolucji żołądkowych. Chętnie wykorzystywany w restauracjach azjatyckich.

Kwas fosforowy

Czy wiesz, że kwas ten, występujący w napojach gazowanych, jest używany do czyszczenia rdzy oraz powstają z niego gwoździe? Czy na pewno chcesz, żeby Twoje dziecko piło coś, co również dobrze możesz stosować do czyszczenia furtki ogrodowej? Nie sądzę…

Czerwień Allura (E 129)

Znajdziemy go w słodyczach, jogurtach, czy płatkach zbożowych. Prowadzi do wymiotów, a w skrajnych przypadkach do krwawienia żołądkowo-jelitowego i uszkodzenia nerek. W połączeniu z benzoesanami obniża stopień koncentracji oraz powoduje histerię.

Jeśli Twoje dziecko często jest rozkojarzone, płaczliwe lub zaczyna krzyczeć bez powodu - warto zastanowić się, czy nie jest to wynikiem jego diety. Pamiętaj, że możesz modyfikować zachowania swojego malucha kontrolując jego jadłospis.

To tylko kilka substancji z długiej listy chemicznych ulepszaczy stosowanych w przemyśle spożywczym. Warto przeszukać sieć i stworzyć własną listę składników, których należy unikać. Taką rozpiskę miej przy sobie zawsze na zakupach.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń