Czytaj
Dieta bezmięsna - dobra, czy zła? - ilustracja

Dieta bezmięsna - dobra, czy zła?

Jesteś lub będziesz mamą i chciałabyś wprowadzić do menu swojego dziecka dietę wegetariańską, jednak obawiasz się, że będzie to miało negatywne skutki na rozwój malca? Postanowiliśmy zebrać „za” i „przeciw” diety bezmięsnej tak, by dać Wam pewien obraz tych coraz częściej popularyzowanych metod żywieniowych.

A więc co przemawia przeciw wegetarianizmowi (dieta bez mięsa), czy weganizmowi (dieta bez produktów pochodzących od zwierząt, czyli wykluczająca oprócz mięsa także nabiał i jaja)? W mięsie oraz produktach pochodzenia zwierzęcego znajduje się witamina B12, która wspomaga prawidłowe działanie układu nerwowego. Witamina ta odpowiedzialna jest też za podział czerwonych krwinek w naszym organizmie, dlatego jej niedobór może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, jak choćby anemii. Diety wegańskie i wegetariańskie wymagają dodatkowej suplementacji witaminy B12, ale w odpowiednich ilościach - negatywne skutki na organizm ma również jej przedawkowanie.

Żywienie bezmięsne ogranicza również dostarczanie do organizmu żelaza, wapnia i witaminy D, dlatego tak istotne jest, by wprowadzając dziecku taką dietę, odpowiednio konstruować posiłki. Kolejną ważną sprawą, jest kwestia błonnika. Zastępując mięso białkiem roślinnym oraz pełnoziarnistymi pokarmami, łatwo o „przedawkowanie” błonnika. Układ trawienny dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z taką jego ilością, jaką może dostarczać osobnik dorosły. Może to doprowadzić do wypełniania żołądka dzieci za małą ilością kalorii, czyli energii potrzebnej im w ciągu dnia.

To co przemawia za odrzuceniem mięsa, a zarazem stanowi kontrargumenty dla powyższych, to:

  • potwierdzone badaniami informacje, iż dorastające dzieci niejedzące mięsa rzadziej są otyłe lub też rzadziej występuje u nich nadwagą

  • mają mniejsze problemy z próchnicą

  • dobrze zbilansowana dieta bezmięsna nie wpływa na dojrzewanie dziecka, tzn. nie zabuża procesu dojrzewania.

  • wbrew obiegowym opiniom, nie jedzenie mięsa nie obniża IQ. Na nasze myślenie tj. układ nerwowy wpływ mają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a te znajdują się w oliwie i olejach roślinnych.

  • z racji konieczności odpowiedniego doboru składników w każdym posiłku, dieta dziecka staje się bardzo urozmaicona, a wzbogacenie jej o naturalne cukry pochodzące z owoców pomagają ograniczyć apetyt na słodycze.

Co podawać dzieciom w poszczególnych etapach jego rozwoju?

Malec pomiędzy 5 a 6 miesiącem życia może otrzymywać płatki ryżowe zmieszane z mlekiem krowim (wegetarianie) lub sojowym (weganie). Zamiennie mogą to być również płatki owsiane lub zbożowe.

Od 6 do 8 miesiąca włączamy warzywa (fasolka szparagowa, marchew, groch, czy ziemniaki) oraz owoce (awokado, banany, przetarte brzoskwinie lub jabłka). W tym okresie możemy zacząć podawać dzieciom również pieczywo lub krakersy.

Po 8 miesiącu zwracamy uwagę na potrawy bogate w białko, czyli tofu, czy fasola dobrze ugotowana oraz podawana w postaci puree.

Starszym dzieciom oraz nastolatkom na diecie bezmięsnej podawać należy produkty bogate w składniki odżywcze i odpowiednią ilość kalorii. Warto pomyśleć o zdrowych przekąskach, jak naturalne soki, czy pełnozbożowe produkty.

Pamiętaj, że łatwiej taką dietę wprowadzić u dziecka młodszego, gdyż jego organizm szybciej poradzi sobie z pobieraniem z produktów roślinnych składników odżywczych, których mu trzeba. Istotne jest również, by diety bezmięsnej nie utożsamiać z dietą zdrową – nawet nie jedząc mięsna, można spożywać wiele wysokotłuszcowych, kalorycznych i niezdrowych produktów. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych chęci oraz cierpliwości w komponowaniu posiłków.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń
Rockandrollowy Pluszak

Wszystkie utwory

Rockandrollowy Pluszak - okładka

Rockandrollowy Pluszak

00:58
Wesoły Miś Eryś i przyjaciele - okładka

Wesoły Miś Eryś i przyjaciele

02:26
Miś Patryś i pierwszy śnieg - okładka

Miś Patryś i pierwszy śnieg

03:32
Mój mały przyjaciel - okładka

Mój mały przyjaciel

01:22
Zdrowieje z Misiem Farmakusiem - okładka

Zdrowieje z Misiem Farmakusiem

03:04
Zdzisiek i czary - okładka

Zdzisiek i czary

00:43
Magiczna przygoda Misia OLI - okładka

Magiczna przygoda Misia OLI

01:18
Miś bez imienia - okładka

Miś bez imienia

02:43
Zakochany Miś - okładka

Zakochany Miś

03:29
Bardzo kochany miś - okładka

Bardzo kochany miś

01:02
Miś na dobranoc - okładka

Miś na dobranoc

00:50
Ubraniowa zagadka - okładka

Ubraniowa zagadka

01:33

Ulubione utwory