Czytaj
Dieta dla dzieci podczas biegunki - ilustracja

Dieta dla dzieci podczas biegunki

Milena Krajewska
Oceń 0

Biegunkę u małych dzieci mogą wywołać bakterie lub wirusy, alergia pokarmowa czy błąd dietetyczny. W większości przypadków ma ona charakter przemijający, jednak nigdy nie należy jej lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzeń w gospodarce elektrolitowej, co w przypadku dzieci jest szczególnie groźne.

Jak więc postępować? U maluchów poniżej drugiego roku życia należy skontaktować się z lekarzem, jeśli biegunka trwa dłużej niż jeden dzień (a dłużej niż dwa dni u dorosłych i osób w podeszłym wieku). Wyjątek stanowią dzieci poniżej dwóch miesięcy – jeśli mają biegunkę, należy bez zwłoki poradzić się pediatry. U noworodków z ciężką biegunką konieczna może okazać się hospitalizacja w celu leczeniu odwodnienia. Pamiętajmy, że skrajne odwodnienie jest stanem zagrażającym życiu!

W przebiegu biegunki bardzo ważne jest stosowanie właściwej diety – u dzieci leczenie dietą może okazać się wystarczające, jeśli biegunka ma łagodny przebieg i nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy (krew czy śluz w kupce, gorączka, wymioty).

Co powinien jeść wtedy maluch? Najważniejsze jest podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej sprawdzą się doustne płyny nawadniające (DPN), które charakteryzują się bardzo dokładnie dobraną ilością glukozy, elektrolitów oraz odpowiednią osmolarnością. Takie płyny podajemy w ciągu pierwszych trzech, czterech godzin od wystąpienia objawów. Właściwa proporcja to 5-10 ml DPN na kilogram masy ciała maluszka. Żeby natomiast przywrócić właściwą florę bakteryjną układu pokarmowego, dziecku trzeba podać probiotyki. Niektóre można podawać już od pierwszych dni życia. Obecnie najczęściej stosowane żywe kultury bakterii to bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus.

Maluchowi podajmy przegotowaną wodę (w temperaturze pokojowej) albo mineralną. Niemowlęta powinny pić niskozmineralizowaną wodę mineralną, która ma poniżej 500 mg soli mineralnych w litrze. Z kolei dzieci powyżej roku mogą pić wodę średniozmineralizowaną (która ma między 500 a 1500 mg soli mineralnych na litr). Choremu maluchowi można także podać herbatkę, np. z kopru włoskiego, rumiankową, miętową. Płyny dziecko z biegunką powinno przyjmować małymi łykami.

Jeśli mama wciąż karmi naturalnie, może zaproponować pierś (częstotliwość karmień powinno się nawet zwiększyć). Mieszankę podaje się dziecku po trzech, czterech godzinach doustnego nawadniania.

Dzieciom napojów nie dosładzamy. Nie należy także próbować leczyć pociechy w nietypowy sposób, np. coca-colą!

U dzieci, które jedzą już stałe pokarmy, w przebiegu biegunki stosujemy dietę lekkostrawną, choć nie należy wprowadzać szczególnych restrykcji, szczególnie jeśli maluch ma apetyt – właściwe żywienie przyśpieszy powrót do zdrowia. Ale tutaj ważna uwaga: pokarmy podajemy dopiero po okresie trzy- czterogodzinnego intensywnego pojenia.

Pokarmy, jakie w tym czasie można zaproponować dziecku, to np. łagodna zupa jarzynowa, marchewkowa, dyniowa bądź kartoflana, ryżowianka, pieczone jabłko, ugotowane ziemniaki, łagodne pieczywo albo sucharki, gotowane płatki (owsiane, jaglane, ryżowe) z bananem albo jabłkiem, kleik ryżowy, najlepiej z ugotowaną marchewką bądź z rozgotowanym jabłkiem. Szczególnie godny polecenia jest domowy kisiel z jagód – owoce należy sparzyć, a następnie przetrzeć przez sitko, zalać wrzątkiem i połączyć z niewielką ilością mąki ziemniaczanej rozrobionej w jednej, dwóch łyżkach zimnej wody, a następnie gotować na małym ogniu, ciągle mieszając, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Podczas biegunki dziecku nie należy podawać surowego mleka, surowych owoców i jajek. Dań nie doprawiamy. Żywność proponowana dziecku powinna być jak najmniej przetworzona. Dzieciom, które skończyły rok, po uporaniu się z biegunką warto zaproponować jogurty.

Na własną rękę nie można również podawać maluchowi z biegunką żadnych leków – te podaje się jedynie po konsultacji z pediatrą.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń