Czytaj
Dieta i suplementacja przy antybiotykoterapii - ilustracja

Dieta i suplementacja przy antybiotykoterapii

Dietetyk Kamila Ziemann
Oceń 5

Polska na tle Europy jest w pierwszej dziesiątce krajów, w których spożywa się najwięcej antybiotyków. U dzieci powinny być one podawane wyłącznie podczas infekcji bakteryjnych, np. w trakcie anginy. Leki te są najczęściej stosowane zimą i jesienią. Jeśli już rodzice podali antybiotyk, warto zminimalizować wszystkie skutki uboczne. Pomogą w tym z pewnością zalecenia żywieniowe oraz zastosowanie probiotyków. 

Przyjmowanie na czas

Aby lek spełnił swoje zadanie, niezbędne jest trzymanie się sztywnych reguł. Przede wszystkim należy zastosować się do zaleceń z ulotki. Istotne jest podawanie odpowiedniej dawki w ustalonych odstępach czasu. Najczęściej co cztery, sześć lub osiem godzin, choć zdarzają się też takie antybiotyki, które przyjmuje się raz na dobę. Jest to ważne, ponieważ zbyt duża zawartość antybiotyku we krwi spowoduje szereg skutków ubocznych. Z kolei jeśli jego ilość będzie zbyt niska, bakterie zaczną się uodparniać i lek przestanie działać. Dzieci nie mają poczucia czasu, więc to rodzice muszą pilnować godzin przyjmowania lekarstwa. Aby uniknąć przeoczenia rozwijających się skutków ubocznych, szczególnie ważne jest obserwowanie organizmu pociechy.

Posiłki przy antybiotykach

Ochrona naturalnej flory bakteryjnej jelit jest niezmiernie ważna, dlatego rekomendowane jest spożywanie fermentowanych przetworów mlecznych (jogurty, kefiry, maślanki), które są bogate w bakterie fermentacji mlekowej oraz probiotyki poprawiające stan układu pokarmowego. Warto również wprowadzić do diety kiszonki (ogórki, kapustę) zawierające bakterie kwasu mlekowego. W czasie przyjmowania antybiotyków powinno się też spożywać produkty bogate w witaminę C, dlatego w diecie dziecka musi pojawić się natka pietruszki, a także papryka, truskawki, borówki, cytrusy oraz wymienione wcześniej kiszonki. O zwiększenie poziomu odporności zadbają czosnek, cebula, miód i ryby zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, np. łosoś. Cenne są również takie zioła jak pokrzywa, tymianek i dziurawiec.

Suplementacja

Obok odpowiednich posiłków warto stosować zwłaszcza u dzieci preparaty osłonowe (np. Acidolac) dbające o naturalną florę bakteryjną jelit. Najczęstszymi bakteriami występującymi w preparatach są: bakterie (pałeczki) kwasu mlekowego i Bifidobacterium, w niektórych bakterie Streptococcus thermophilus. Ich działanie polega na wyścielaniu ścianek jelit zabezpieczającym je tym samym przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów. Oprócz tego probiotyki odbudowują naturalne środowisko bakteryjne. Jeśli nie zostaną zastosowane podczas antybiotykoterapii, mogą pojawić się bóle brzucha, wzdęcia i biegunka, rozwój grzybicy pochwy. Niestety wymienione powikłania są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, dlatego rodzice powinni pamiętać o zastosowaniu probiotyku, zwłaszcza po pojawieniu się biegunki infekcyjnej, aby zapobiec m.in. odwodnieniu organizmu. Probiotyki są bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Są dostępne w każdej aptece bez recepty. Należy pamiętać, aby przyjmować je przez dwa-trzy tygodnie po zaprzestaniu stosowania antybiotyków.

Zwróć uwagę na

Antybiotyk najlepiej podawać dziecku godzinę przed lub dwie po jedzeniu, dzięki temu zmniejsza się ryzyko negatywnej zależności pomiędzy lekiem a posiłkiem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że owoce, słodycze, produkty zbożowe i inne bogate w węglowodany produkty, zmniejszają wchłanianie się substancji zawartych w antybiotyku. Z tego samego powodu nie wolno popijać leków sokami owocowymi (zwłaszcza z cytrusów), ani zagryzać produktami bogatymi w wapń (m.in. figami, brokułami, białą fasolą, rucolą, migdałami czy szpinakiem). Najlepiej wybrać niegazowaną wodę. Należy zwrócić uwagę na podawane dotąd suplementy diety, ponieważ przyjmowanie dwóch preparatów w jednym czasie często prowadzi do wytworzenia związków kompleksowych. Skutkiem tego jest znaczne zmniejszenie wchłaniania antybiotyku do krwi z układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń