Czytaj
Dlaczego dziewczynki mają pod górę? - ilustracja

Dlaczego dziewczynki mają pod górę?

Oceń 1

Patrząc z perspektywy stereotypów dziewczynki zawsze miały gorzej. Po pierwsze dlatego, że musiały dorównać innym, dorosłym kobietom w domu (obowiązki domowe), po drugie dlatego, że zawsze były traktowane, jako doroślejsze i poważniejsze od chłopców.  

Chociaż od dziewczynek tyle się wymagało, w konsekwencji to chłopcy otrzymywali więcej pochwał „dobra robota“, „brawo!“, „udało Ci się!“. Dziewczynki po prostu uczyły się poprawności. Brak informacji zwrotnej, czy jestem dobra, czy jestem zdolna, czy robię to ok, w efekcie  obniżało samoocenę nastolatek, a potem dorosłych kobiet. Nawet te najbardziej przebojowe paroletnie dziewczynki, w konsekwencji obrastały w kompleksy i niezdecydowanie.

Obecnie czasy się trochę zmieniły, dziewczynki mogą brać przykład ze swoich bardziej przebojowych, otwartych na sukces Mam. Jednakże, aby wspierać ich pewność siebie warto trochę inaczej podejść do nagradzania i motywowania dziewczynek. Jak to zrobić?

Staraj się chwalić dziewczynkę za konkrety, ale też konkretnie do niej mów, typowe dla Amerykańskich filmów stwierdzenie „good job” i poklepanie po ramieniu nie przejdzie. Dziewczynka musi usłyszeć „jak pięknie to zrobiłaś”, „cóż za dobór słów”, „ślicznie dziś wyglądasz”, „bardzo dobrze liczysz!”, etc. 

Zachęcaj ją do interakcji z dorosłymi, niech nie boi się poprosić o pomoc, czy powiedzieć, że się z czymś nie zgadza. Chłopcy o wiele częściej wykazują taką swoistą bezczelność w kontaktach z dorosłymi, co przekłada się na ich późniejszą pewność siebie i łatwość w kontaktach nawet z przełożonymi. Dziewczynki czując respekt przed osobą starszą lub z wyższą pozycją zawodową, unikają interakcji lub robią to w sposób niepewny. Dlatego im szybciej przekona się, że nie ma się czego bać, tym lepiej.

Nie rozwiązuj za nią trudnych zadań lub nie przejmuj dochodzenia o co chodzi w instrukcji np. do gry. Dziewczynka będzie się szybciej niecierpliwić oddając walkowerem swoje zwycięstwo. Zachęcaj ją, by posiedziała trochę więcej nad zadaniem. Satysfakcja z rozwiązania z pewnością pokaże jej, że wcale nie jest gorsza od innych, i że sama również potrafi do czegoś dojść.

Satysfakcję dziewczynkom może przynieść także sport. Zazwyczaj to chłopców zachęca się do wyjścia na boisko, a szkoda, gdyż sport dla dziewczynek to bardzo dobry sposób na podniesienie pewności siebie, wywołanie chęci podnoszenia swojej poprzeczki, samorozwoju i samorealizacji. Bez względu, czy będzie to sport zespołowy, czy indywidualny.

Przygotuj ją na rzeczy negatywne, jak niechęć rówieśniczki/rówieśnika, która wcale nie musi być wycelowana personalnie w nią, a po prostu może wiązać się z pewną sytuacją lub złym samopoczuciem danej osoby. Nie wmawiaj swojej córce, że ładnie rysuje, czy śpiewa jeśli tak nie jest. Nie zawsze trzeba głaskać i prawić komplementy, prawda w tym przypadku może tylko wyjść jej na dobre. I hej, przecież nie we wszystkim jest się najlepszym! 

I rzecz ostatnia – wygląd. W dobie, w której piękni zdobywają więcej, presja bycia doskonałym, zwłaszcza dla dziewcząt, może być niezwykle silna. Na to wszystko nakłada się jeszcze faza dojrzewania oraz chęć bycia dostrzeżoną przez płeć przeciwną. Staraj się więc mówić córce, że jest piękna i w środku i na zewnątrz. To wcale nie będzie próżne, dla dziewczynek wygląd jest niezwykle istotną rzeczą, poczucie akceptacji przez siebie i otoczenie również. Niech bez względu na wszystko nie czuje się gorsza. Nie każdy jest przecież ideałem, ale ważne by być dla siebie w sam raz - w sam raz mądrą, ładną, szczupłą, dobrą.

Pamiętaj też, by nastawiać dziewczynkę na sukces. Pokazuj jej przykłady silnych, przedsiębiorczych kobiet w polityce, biznesie, czy nawet w showbiznesie. Im więcej tego typu dobrych przykładów, tym szybciej dziewczynka uwierzy, że nie ma dla kobiet rzeczy niemożliwych!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń