Czytaj
Dlaczego małe dzieci warto uczyć języków obcych? - ilustracja

Dlaczego małe dzieci warto uczyć języków obcych?

Oceń 3

Czy paromiesięczny brzdąc może uczyć się języka obcego? Obecnie już nawet nie przedszkole a żłobek jest miejscem, gdzie dziecko po raz pierwszy styka się z drugim językiem. Nauka przez obrazki, zabawę i osłuchiwanie się np. z angielskim daje takiemu szkrabowi o wiele więcej niż lekcje z podręcznikiem i wkuwanie na pamięć zasad gramatyki w wieku szkolnym. 

Jeszcze kilkanaście lat temu tak właśnie uczono nas języków obcych. Książki przygotowane były głównie pod kątem poprawnej składni, niż swobodnego posługiwania się językiem obcym. A nastolatkowi nie mającemu w nawyku posługiwania się innym, niż polskim językiem trudno jest przyswoić równolegle zupełnie odmienne gramatyki. 

Co daje przewagę paromiesięcznemu lub paroletniemu dziecku w nauce języków obcych? Przede wszystkim brak obowiązkowości. Dokładnie tak, mały szkrab absolutnie nie ma stresu w zdobywaniu wiedzy. Nie ma stopni i wymagań, jakie przed uczniem stawia nauczyciel. Ma za to swoją ciekawość świata, która z każdym rokiem jest co raz mniejsza. Dlatego tak istotne jest wykorzystanie tej niewinności i chęci poznawania wszystkiego np. poprzez naśladowanie, by w przyszłości mogło to owocować lepszymi stopniami oraz przydatnymi umiejętnościami, a przede wszystkim łatwością w posługiwaniu się nimi.  

Jak uczyć małe dziecko języków?

Bądź cierpliwym i chętnym do powtarzania nauczycielem. Nie skupiaj się jednak na tym, by wymieniać pojedyncze słowa, mów całymi zdaniami tak, by dziecko wychwyciło melodyjność danego języka. Na początku to będzie dialog, dużo zdań, piosenek, wierszyków, zanim maluch po raz pierwszy powie coś w innym języku. To wszystko jest jednak istotne, nawet jeśli dziecko nie powtarza, to z pewnością ciebie słucha. Potem zacznie wymawiać pojedyncze zwroty, nazywać przedmioty, by po pewnym czasie dodawać do siebie słowa tworząc całe zdania. 

Jednak każda nauka ma swoje gorsze momenty. Łapiąc bakcyla maluch dochodzi do momentu, w którym chciałby więcej i bardziej, ale przeszkoda w postaci braku wystarczającej ilości słów szybko go frustruje. Dziecko chciałoby używać drugiego języka w taki sposób, jak robi to z językiem ojczystym, czyli werbalizować wszystko co przyjdzie mu do głowy. To zupełnie naturalne, aby więc bardziej go zmotywować nie pozwolić, by zaprzestało starań dawaj pewne zadania, cele do osiągnięcia. Na przykład nauka liczenia do 10, nauka abecadła, nauka części ciała. Małe sukcesy, które w ten sposób osiągnie zmotywują go do dalszego działania. 

Odwołując się do szkolnej ławki powiedzieć należy, że żadna nauka nie da efektu, jeśli nie będzie powtarzalności i regularności w jej przyswajaniu. Podobnie, jest w tym przypadku. Jeśli faktycznie chcesz, by dziecko język obcy poznało bądź konsekwentnym rodzicem - wyznacz dni i pory, w którym jest czas na naukę. Pozwól dziecku wejść w język głębiej nazywając przedmioty codziennego użytku również słowami w języku obcym. A przede wszystkim też motywuj go, dopinguj i absolutnie nie poprawiaj na każdym kroku, to jest czas na błędy gramatyczne, tu chodzi o zabawę. Dziecko ma mieć śmiałość w posługiwaniu się obcymi zwrotami, musi więc zacząć myśleć w innym języku, a nie być gramatycznym alfą i omegą. 

Nauka danego języka może być również wspierana poznawaniem innych kultur. To bardzo dobry moment, by uczyć dziecka tolerancji, by rozwijać jego ciekawość świata. A więc poznawanie zwyczajów danego kraju nie tylko zwrotów, jakimi posługują się jego mieszkańcy, może idealnie dopełniać wiedzę, jaką chcemy naszemu maluchowi przekazać. W końcu każdy rodzic chciałby wychować swojego potomka na istotną rozumną, empatyczną oraz potrafiącą odnaleźć się w różnych sytuacjach. Otwartość i nauka języka na pewno mu w tym pomogą. 

Wracając do samego języka - udowodniono, iż przyswajając więcej niż jeden język w wieku dziecięcym, łatwiej jest przyswoić gramatykę i bardziej skomplikowane zasady językowe w wieku nastoletnim i dorosłym. Dziecko, które nauczyło się podstaw, bardziej świadomie i chętnie uczyło się będzie zasad. Czy nie o to nam chodzi?

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń