Czytaj
Dlaczego moje dziecko nie chce jeść? - ilustracja

Dlaczego moje dziecko nie chce jeść?

Oceń 184

Czy pamiętacie te chwile, kiedy rodzice lub dziadkowie wmuszali w Was jedzenie? "No jeszcze jedna kanapeczka, za mamusię, za tatusia. A teraz samolocik…" itd. Wtedy myśleliśmy „nigdy w życiu nie będę wmuszała/wmuszał w swoje dziecko jedzenia”. No i cóż, przychodzi dorosłe życie, rodzicielstwo i kolejny niejadek w postaci naszego własnego syna lub córki.

Dlaczego, pomimo naszych doświadczeń z dzieciństwa, uparcie wpieramy w dziecko jedzenie? Bo boimy się o nie i jest to bardzo normalna rzecz. Pytanie tylko, czy nasza troska nie wywołuje reakcji odwrotnej? Czynności robione na siłę szybko stają się czynnościami niechcianymi, a przecież nie w tym rzecz, by dziecko odczuwało niepokój i złość podczas jedzenia, tylko by jadło chętniej.

Wpieranie jedzenia ponad możliwości malca ma jeszcze jedną istotną wadę – otyłość. Organizm naszej pociechy sam wie, kiedy jest syty. Jedzenie ponad miarę zaburza jego funkcjonowanie.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

W pierwszym roku życia waga dziecka wzrasta nawet o 7 kilogramów. Jest to faza największego i najszybszego rozwoju. Wówczas musi on otrzymywać więcej wysokokalorycznych pokarmów, by organizm miał budulec potrzebny do rozwoju mięśni i kości. U paroletnich dzieci rozwój nie jest już tak intensywny. Rocznie przyrost wagi wynosi ok 2 kilogramów, w związku z tym spada również apetyt. Nazywane jest to fizjologiczną anoreksją. Jednakże dopóki dziecko ma energię i chęć do zabawy, dopóty nic nie powinno nas martwić.

W lepszym apetycie możemy jednak trochę dziecku pomóc. W jaki sposób? Eliminując złe nawyki, do których często bardziej przyzwyczajeni jesteśmy my, niż nasze pociechy.

Przekąski

Sami często nie umiemy sobie ich odmówić, więc naturalne jest, że częstujemy nimi dzieci. Zbyt duża ilość mini posiłków pomiędzy właściwymi daniami skutecznie zredukuje apetyt malca przy obiedzie, czy kolacji. Staraj się dawać dziecku nie więcej niż 1-2 przekąski dziennie. Zwróć również uwagę na ich jakość – unikamy bardzo kalorycznych smakołyków, jak baton, czy ciastka. Lepiej i zdrowiej jest oswajać malca z naturalnym cukrem pochodzącym z owoców lub warzyw.

Mleko, soki

Przyzwyczajenie z okresu niemowlęcego – ciągłe uzupełnianie kubeczka, czy butelki dodatkową porcją mleka lub soku. Pamiętajmy, że to też są posiłki tylko w postaci płynnej. Sok oraz mleko również dostarczają do organizmu kalorie hamujące apetyt. W celu nawadniania lepiej podawać dzieciom wodę lub niesłodzone herbatki, a mleko i soki serwować w ograniczonych ilościach.

Porcje, które zje i jedzenie, które lubi

Z dzieckiem jest trochę inaczej niż z dorosłym. W każdej diecie dostajemy radę, by jedzenie podawać na małych talerzach tak, by objętościowo wydawało się go więcej. Z dziećmi możemy zastosować podobny zabieg tylko w odwróconych proporcjach – duży talerz, a na nim taka sama porcja jedzenia, jak zawsze. Większy talerz da wrażenie, że porcja jest mniejsza, a tym samym dziecko może zjeść więcej. Dobrze, jeśli na talerzu znajdą się dania lub warzywa/owoce, które dziecko toleruje/lubi. Skoro walczymy z dzieckiem o każdy kęs, nie ma co serwować mu nielubianego szpinaku, czy kabaczka. Z ulubionych potraw malca na pewno wybierzemy te, które są i smaczne i zdrowe.

Jedzenie to przyjemność

Sami lubimy delektować się jedzeniem, poszukujemy smaków idealnych, weekendowe obiady celebrujemy, traktujemy jak prawdziwe święto. Pozwólmy zatem naszym pociechom również w taki sposób traktować posiłek. Nie rozmawiajmy o konieczności jedzenia tak, jakby to była gorzka do przełknięcia tabletka. Znajdujmy czas na wspólne przygotowywanie posiłku z dzieckiem, jedzmy o stałych porach i w miarę możliwości – całą rodziną.

Jeżeli pomimo wysiłków, Twoje dziecko nadal unika jedzenia, a dodatkowo pojawiają się inne, niepokojące symptomy, warto skonsultować się z lekarzem. Mowa tutaj o takich objawach, jak:

  • dziecko traci na wadze

  • dziecko w ciągu pół roku nie przybrało na wadze ani razu

  • występują wymioty

  • występuje biegunka lub inne objawy chorobowe

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń