Czytaj
Dlaczego mrożenie jest najlepszym sposobem przechowywania żywności? - ilustracja

Dlaczego mrożenie jest najlepszym sposobem przechowywania żywności?

Dr Wojciech Ozimek
Oceń 248

Patrząc od strony tradycyjnej medycyny chińskiej mrożonki tracą energię Qi, ale z europejskiego punktu widzenia zamrażanie to mimo wszystko najlepsza forma przechowywania żywności. Dlaczego?

Ponieważ mrożonki tracą kilkakrotnie mniej witamin A, C, witamin z grupy B niż podczas przechowywania owoców i warzyw, gdzie zastosowano inną metodę. Na przykład straty witaminy C podczas zamrażania i przechowywania w niskich temperaturach nie przekraczają 20%, a przy tradycyjnym przechowywaniu, np. w piwnicy, zanika niemal cała witamina C, 5-30% witaminy A.

Dla porównania, kompoty i dżemy są uboższe o 35% tej witaminy, warzywa suszone o ok. 50% a syropy aż o 75%. Dodatkowo produkty mrożone zachowują aromat i smak.

Zamrażanie jest jedyną metodą utrwalania żywności, która nie powoduje utraty walorów smakowych i odżywczych produktów. Bardzo dużą zaletą mrożonek jest brak jakichkolwiek konserwantów. Cukrzenie, solenie, marynowanie też konserwuje żywność, ale powoduje większe straty i zmianę smaku przez wprowadzenie substancji konserwujących. 

Przemysłowe zamrażanie to wbrew pozorom bardzo skomplikowany proces, który poprzedza kilka etapów. Najpierw warzywa i owoce są starannie dobierane pod względem wysokiej jakości. Dzięki temu do produkcji są dopuszczane najlepsze warzywa i owoce. Następnie są one myte, krojone i blanszowane. Czym jest blanszowanie? To proces poprzedzający mrożenie, polegający na krótkotrwałym trwającym kilka minut ogrzaniu warzyw w temperaturze 85-100 stopni C. Blanszowanie zatrzymuje działanie enzymów tkankowych zapobiegając zmianom zabarwienia oraz walorów smakowych mrożonych warzyw. Dodatkowo niszczone są mikroorganizmy.

Blanszowaniu poddaje się warzywa liściaste, groch, marchew, fasolę, szparagi, kukurydzę, kalafior i brokuły. Dodatkowo proces ten powoduje, że dania, które przygotowujemy potrzebują mniej czasu na przygotowanie po rozmrożeniu. Na samym końcu warzywa są bardzo szybko zamrażane. Następuje to w specjalnym tunelu mroźniczym w strumieniu bardzo zimnego powietrza. Dzięki temu, że warzywa są zamrażane w taki sposób, nie sklejają się one ze sobą i zachowują swój naturalny wygląd i przede wszystkim zachowują swoje właściwości odżywcze. 

Dla zachowania wartości odżywczych ważne jest także prawidłowe przechowywanie mrożonek w warunkach domowych i przygotowanie ich do spożycia. Owoce lub warzywa najlepiej od razu po wyjęciu z zamrażalnika gotować lub też rozmrażać bezpośrednio przed spożyciem i nigdy pod ciepłą wodą ! Jeśli żywność nie będzie poddawana obróbce termicznej, lepiej rozmrażać ją w lodówce niż w temperaturze pokojowej. Bardzo ważne jest, aby po rozmrożeniu, nawet częściowym, ponownie jej nie zamrażać! Może to bowiem spowodować namnażanie niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Na każdej paczce produktu mrożonego takie ostrzeżenie powinno się znaleźć. Podobnie zresztą jak wiele innych informacji, np. jak długo potrawę można przechowywać w zależności od temperatury w zamrażalniku.

Jeśli sami bawicie się w zamrażanie to zapewne wiecie, że główna zasada zamrażania brzmi: jedzenie dzielimy na takie porcje, które potem wykorzystamy "na jeden raz". Ponowne zamrażanie sprzyja bowiem, jak wspomniałem wyżej, rozwojowi drobnoustrojów w produkcie. Kolejna ważna zasada dotyczy maksymalnego czasu przechowywania produktów zamrażanych w warunkach domowych. Dla ryb, wędlin i gotowych potraw wynosi on maksymalnie 6 miesięcy. Sery, drób, mięso maksymalnie 8 miesięcy. Warzywa i owoce maksymalnie 1 rok. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń