Czytaj
Dlaczego nasze dziecko kłamie? - ilustracja

Dlaczego nasze dziecko kłamie?

IAK
Oceń 218

Chyba każdy rodzic wie, jak łatwo dziecku przychodzi kłamstwo. Często dotyczy ono niewinnych spraw, jak nieodrobiona praca domowa, niewykonanie obowiązku domowego, czy zwalenie winy na kogoś innego za bałagan lub szkodę. To, że dziecko na takie niewinne kłamstwa sobie pozwala, problemem nie jest. Jest nim natomiast zachowanie rodziców, którzy często podchodzą do sprawy zbyt emocjonalnie, czują się oszukani, obrażeni, zamiast pomóc dziecku zrozumieć, że kłamstwo nie rozwiązuje sprawy.

Z jakich powodów dziecko kłamie

Otóż nie mówienie prawdy przez naszą pociechę zazwyczaj wiąże się z jakimś konkretnym zamierzeniem lub obawą, a więc najczęściej dzieci kłamią, by:

  • uniknąć problemów – to jest powód najczęstszy. Ile razy była tak sytuacja, kiedy dziecko pomazało książkę, zbiło wazon, czy uderzyło kolegę, a na pytanie, czy on jest sprawcą, otrzymywaliśmy niewinne: to nie ja. Kłamstwo w takim przypadku jest najprostszym i najłatwiejszym sposobem na uniknięcie konsekwencji.

  • zaimponować rówieśnikom – na tym polu nie tylko dzieci kłamią, ale i my, dorośli. Na pytanie o nasze zarobki, markę ubrań, czy przynależność polityczną, unikamy odpowiedzi, udzielamy wymijających wyjaśnień lub po prostu kłamiemy. Robimy to głównie w obawie przed ośmieszeniem. Wolimy imponować lub przynajmniej być postrzegani jako konformiści, niż odstawać swoim zachowaniem, wyglądem od reszty. Nie dziwmy się, że dzieci mają podobnie. W grupie rówieśników chcą być postrzegane, jako te lepsze. Łatwiej jest im skłamać, niż zdzierżyć wytykanie palcami.

  • podkreślić indywidualność i niezależność od rodziców – w okresie nastoletniego buntu nasze wchodzące w dorosłość dzieci chcą odciąć się od rodziców, zaznaczyć swoją pozycję w domu. Często zakazy i nakazy narzucane przez dorosłych traktują jako najgorszą niesprawiedliwość, wówczas sięgają do kłamstwa np. dotyczącego wyjścia, czy sytuacji szkolnych.

  • zwrócić na siebie uwagę – zwłaszcza młodsze dzieci potrzebują dużo atencji. Jeśli na horyzoncie pojawi się grzeczniejszy brat lub siostra dziecko jest skłonne posunąć się do kłamstwa, by przez chwilę zyskać uznanie w oczach rodziców. Takie dzieciaki często też koloryzują, dopowiadają pewne historie ćwicząc zarazem swoją wyobraźnię.

  • nie zrobić przykrości – ile razy my sami uczymy dzieci tego rodzaju kłamstwa prosząc je np. nie mów babci, że prezent ci się nie podoba, bo będzie jej przykro. W takich sytuacjach dorośli potrafią wyczuć tą subtelną granicę pomiędzy zranieniem kogoś, a ominięciem prawdy, podczas gdy dziecko nie umie wybrnąć inaczej niż kłamstwem.

Istotną sprawą o jakiej musimy pamiętać jest to, że kłamstwo u dzieci nie jest kwestią moralną, one po prostu kłamią, bo jest to dla nich prosta droga do uniknięcia konsekwencji lub rozwiązania swojego problemu. W przypadku złapania dziecka na kłamstwie możemy dziecko pouczyć i spróbować z nim w prosty sposób rozwiązać problem, ale z pewnością nie wpadajmy w histerię. Tak naprawdę, niektóre niewinne kłamstweka nie powinny nas martwić, gorzej jeśli sytuacja jest nagminna, a nasza pociecha zmienia się w chronicznego kłamcę. Wówczas jest to sprawa, którą musimy rozwiązać natychamiast – sami lub z pomocą specjalisty.

Jeżeli chcemy walczyć z tą przypadłością pamiętajmy, by unikać pouczania – oskarżycielski ton belfra nasze dziecko z pewnością słyszało nie raz i każda kolejna próba rozwiązania problemu w ten sposób nic nie pomoże. Raczej mówmy o swoich niepokojach i trosce. Przed taką rozmową przygotujmy się, zastanówmy się co chcemy przekazać i jak do tego podejść. Unikajmy rozmów w dużych emocjach, czy gniewie, musimy być przy tym konkretni i zdecydowani. Jeżeli dziecko nie chce nam wszystkiego powiedzieć lub na wypadek podobnych sytuacji, dajmy mu sygnał, że zawsze może przyjść i porozmawiać, że jesteśmy otwarci na jego problemy i obawy.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń