Czytaj
Dlaczego Tata jest potrzebny? - ilustracja

Dlaczego Tata jest potrzebny?

Oceń 5

Według opinii Bretta Copelanda, psychologa z kliniki w Waszyngtonie, podczas gdy matki rozwijają w dziecku poczucie bezpieczeństwa, umiejętność współpracy oraz zachęcając do postępowania sprawiedliwie, ojcowie wspierają niezależność malca, pomagają w zdobywaniu różnych osiągnięć oraz zachęcają do zdrowej rywalizacji, konkurencji. 

Jednak na tym rola ojca się nie kończy. Chociaż w stereotypowym spojrzeniu na dom i wychowywanie, ojciec jest zaledwie gościem w codziennych relacjach dziecka z rodzicem, to wg  badań przeprowadzonych przez kanadyjskie stowarzyszenie FIRA (Father Involvemenr Research Alliance), im wcześniej Tata włączy się do gry, tym większy sukces osiągnie dziecko w życiu dorosłym.

W czym pomaga Tata?

Już małe brzdące mające u boku ojca, są zdecydowanie pewniejsze siebie, bardziej towarzyskie i wychodzące z inicjatywą. Takie dzieciaki miewają też większy współczynnik IQ oraz zdecydowanie lepiej radzą sobie w szkole. Rozłąka z rodzicami takim szkrabom nie sprawia problemu, co też sprzyja ich lepszemu zaangażowaniu w naukę już od lat przedszkolnych.

Nastoletni chłopcy, którzy wychowywali się pod bacznym okiem taty, są bardziej zdyscyplinowani, rozważni, ale i pewni siebie, skoncentrowani na osiągnięciu sukcesu zawodowego. Dziewczęta mają podwyższone poczucie pewności siebie, rzadziej zachodzą w nastoletnie ciąże.

Na czym polega więc rola ojca?

Tutaj nie chodzi o wymyślne atrakcje, liczy się zwykłe codzienne przebywanie razem – wspólne spożywanie posiłku, oglądanie telewizji, wykonywanie razem prac domowych, wspólne odrabianie lekcji. 

Jak wspomniałam na samym początku, wpływ matki i ojca na dziecko jest zupełnie inny. Dlatego też jeden rodzic nie wystarcza w wychowaniu otwartej na innych, a zarazem pewnej siebie jednostki.

Jaką siłę oddziaływania oba wpływy mają na dziecko widać już w zabawach. Ojcowie chętniej angażują malca w gry wymagające ryzyka, połączone z rywalizacją – jest to bardzo istotne, gdyż doświadczenie zebrane na boisku przełoży się na dorosłe życie dziecka. Będzie ono zdecydowanie lepiej radziło sobie w sytuacjach konfliktowych, czy też lepiej pokonywało przeszkody. Ojcowie, przez swoje opanowanie, potrafią również zdyscyplinować potomka i wyegzekwować pewne zachowanie.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że nie oczekuje się od ojca spektakularnych wyczynów. Istotne, by po prostu był i uczestniczył w życiu rodzinnym. Matriarchat już dawno przeszedł do lamusa i bycie Tatą z prawdziwego zdarzenia nie powinno zawstydzać, ani nikogo dziwić. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń
Rockandrollowy Pluszak

Wszystkie utwory

Rockandrollowy Pluszak - okładka

Rockandrollowy Pluszak

00:58
Wesoły Miś Eryś i przyjaciele - okładka

Wesoły Miś Eryś i przyjaciele

02:26
Miś Patryś i pierwszy śnieg - okładka

Miś Patryś i pierwszy śnieg

03:32
Mój mały przyjaciel - okładka

Mój mały przyjaciel

01:22
Zdrowieje z Misiem Farmakusiem - okładka

Zdrowieje z Misiem Farmakusiem

03:04
Zdzisiek i czary - okładka

Zdzisiek i czary

00:43
Magiczna przygoda Misia OLI - okładka

Magiczna przygoda Misia OLI

01:18
Miś bez imienia - okładka

Miś bez imienia

02:43
Zakochany Miś - okładka

Zakochany Miś

03:29
Bardzo kochany miś - okładka

Bardzo kochany miś

01:02
Miś na dobranoc - okładka

Miś na dobranoc

00:50
Ubraniowa zagadka - okładka

Ubraniowa zagadka

01:33

Ulubione utwory