Czytaj
Dlaczego warto uczyć dzieciaki jazdy na rowerze - ilustracja

Dlaczego warto uczyć dzieciaki jazdy na rowerze

Dr Wojciech Ozimek
Oceń 3

Jestem "rodzinnie", "wielopokoleniowo" skażony miłością do  jazdy na rowerze. Rower jest dla mnie nie tylko hobby, sportem, ale także środkiem transportu. Ze względu na swoją specyfikę jest to sport, który kreuje styl bycia sobą oraz daje przyjemność z aktywności ruchowej i to bez względu na posiadany wiek. Często po męczącym fizycznie, czy psychicznie dniu idę jeszcze pojeździć na rowerze, rozruszać się, żeby uniknąć zakwasów zarówno mięśni jak i mózgu .

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że istnieje bardzo szeroki zakres umiejętności technicznych i taktycznych, których warto uczyć dzieci, ale opanowanie jazdy na rowerze, oprócz nauki pływania, jest według mnie jedną z najważniejszych. Pozwala zdobyć, rozwijać i stale weryfikować swoje umiejętności na odmiennych nawierzchniach oraz w różnych warunkach pogodowych. 

Jazda na rowerze wciąga. Jest sportem, który można uprawiać w każdym wieku - od 2 lat, aż po sędziwy wiek. Są tacy, którzy jeżdżą regularnie na rowerze przez cały rok w wieku prawie 90 lat (jak mój dziadek Adolf). Małe dziecko ma niejako w nawyku predyspozycje do jazdy na rowerze, łatwiej się mu nauczyć jeździć na rowerze niż dorosłemu, gdyż wsiadając na rower "wie że chce" i jest mu obojętne jeden siniak w tą czy w tamtą, bo jest przyzwyczajone do siniaków na co dzień. Nie należy zmuszać do nauki jazdy na rowerze dziecka, które nie chce się uczyć jeździć "bo się boi". Dziecko czasem musi się przełamać co do jazdy na rowerze. Jak będzie chciało, to samo weźmie rower i zacznie próbować. 

Jazda na prawidłowo dobranym lub skrojonym pod właściciela rowerze zapewnia zdrowie, tężyznę fizyczną i oszczędza stawy! Aktywność na rowerze wbrew powszchnie panującej opinii zmusza do pracy wiele grup mięśni zarówno od pasa w dół, jak i od pasa w górę. Musisz wykonywać skręty, starty i zwroty. Wystawiasz swoją kondycję na prawdziwą próbę. Oczywiście to zależy od preferowanego stylu jazdy. Z pewnością znajdziemy sporty, które dają większe korzyści w sferze ruchowej, inne, korzystniej oddziaływać będą w sferze mentalnej, ale jazda na rowerze łączy skutecznie te obydwie korzyści.

Poza tym jazda w różnych warunkach pogodowych sprzyja hartowaniu organizmu. Parafrazująć klasyków, dla rowerzystów są tylko dwa rodzaje pogody i ubioru: dobry i bardzo dobry. 

Z uwagi na specyfikę jazdy na rowerze cechy takie jak samodzielność, odpowiedzialność, pewność siebie, dostosowanie się do często zmieniających się sytuacji, zdolność myślenia strategicznego, postrzeganie, koncentracja uwypuklają się najbardziej. Jazda na rowerze korzystnie wpływa na tzw.integrację sensoryczną. Stwierdzono również, że dzieci regularnie jeżdżące na rowerze są zdrowsze fizycznie i charakteryzują się większym wigorem, optymizmem, pewnością siebie, a jeśli chodzi o agresję, niepokój oraz różnego rodzaju napięcia, to poziom tych cech jest zdecydowanie niższy niż u dzieci uprawiających inne rodzaje sportu, albo nieuczestniczących w żadnej formie aktywności ruchowej.

Jazda na rowerze jest aktywnością ruchową, którą dzieci powinny zaczynać uprawiać możliwie jak najwcześniej, aby w pełni mogły czerpać z tych wszystkich korzyści sprzyjającym zdrowemu i prawidłowemu rozwojowi.

Nawet bardzo pobieżna lektura materiałów analizujących fizjologiczne i psychologiczne korzyści wynikających z jazdy na rowerze pozwala stwierdzić, że jazdę na rowerze, bez żadnych wątpliwości można nazwać SPORTEM NA CAŁE ŻYCIE!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń