Czytaj
Dobre maniery przy stole - ilustracja

Dobre maniery przy stole

Oceń 130

Śniadanie na podłodze, obiad na ścianie, a kolacja nawet nietknięta? Czy tak wygląda każdy posiłek Twojego malca? Dobre maniery przy stole to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza jeśli ma się w domu małego brzdąca, dla którego posiłek równa się zabawa.

Od czego zacząć naukę stołowego bon-ton? Wszystko zależy od wieku dziecka. 2-3 latka musimy przyzwyczaić do samodzielnego siedzenia i jedzenia przy stole. Wyręczając go przy każdym posiłku nie ułatwiasz mu sprawy. Przede wszystkim wytłumacz mu w prosty sposób, jakiego zachowania przy stole oczekujesz: że ma siedzieć prosto i grzecznie, że ma jeść, a nie bawić się jedzeniem, że powinien obserwować jak to robią rodzice. A kiedy boisz się, iż danie w rękach malca zaraz znajdzie się poza talerzem, zacznij naukę samodzielnego jedzenia od małych porcji. Nakładaj dziecku na talerz tyle, by starczyło mu na dwa-trzy kęsy. Kiedy zje tą porcję dołóż kolejną. Jeśli nawet dziecko będzie się chciało bawić w latające talerze, wówczas na podłodze nie wyląduje całe danie, a tylko jego część.

Staraj się być konsekwentna w swoim działaniu i dawaj dziecku przykład własnym zachowaniem – nie rozpraszaj się podczas jedzenia oraz nie zwracaj uwagi na każde zachowanie dziecka. Ono tylko czeka na twoje zainteresowanie, a każde zwrócenie uwagi traktuje jak zachętę do dalszej zabawy. Jeśli zaczniesz udawać, że nie widzisz tego co robi, wówczas znudzi się i zacznie jeść, jak dorosły.

Kiedy twój maluch podrośnie, warto do zasad dobrych manier dodać jeszcze parę pozycji. W ogóle możecie w domu sami spisać zachowania, jakie wg was, rodziców, są najbardziej pożądane. Powtarzajcie je przed każdą większą rodzinną imprezą, tak, by podczas wspólnych obiadów, dziecko wiedziało, jak powinno się zachowywać.

Starsze dzieci, oprócz prawidłowego spożywania posiłków, powinny również nauczyć się zasad, powiedzmy około jedzeniowych. Chodzi tutaj o umiejętność przywitania się z dorosłymi (kulturalne, grzeczne dzień dobry będzie tutaj wystarczające). Dalej, spróbuj nauczyć swoją pociechę ogólnego savoir-vivre, czyli jak nakrywamy do stołu, jak i czym spożywamy każde z dań, kiedy możemy od stołu odejść, jak używać serwetki, etc.

Jeżeli mamy w domu dzieci w wieku nastoletnim, zwracajmy im uwagę na to co przy stole mówią, jakie tematy poruszają. Sami zasugerujmy, o co należy pytań, jak podtrzymywać rozmowę. Starsze dzieciaki przeważnie mają tysiąc spraw do załatwienia, często więc spożywają posiłek w biegu lub ze smartfonem, czy tabletem w ręku. Starajmy się sami zachęcać je do rozmowy zadając pytania, które wymagały będą bardziej rozwiniętej odpowiedzi niż tylko krótkiego tak/nie.

 To czego będziecie potrzebować, bez względu czy dziecko ma lata kilka, czy kilkanaście, to cierpliwości. Nie dajcie się wytrącić z równowagi, gdyż tylko opanowaniem i konsekwencją jesteśmy w stanie dać przykład. A jeśli uczymy dzieci poprawnych zachowań, sami nie możemy dawać sprzecznych sygnałów. Nie jedzmy w biegu, bądźmy rozmowni, nie zasłaniajmy się za gazetą, czy telefonem, wyłączmy telewizor i zachowujmy przy tym rodzinną, zdrową atmosferę.  

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń