Czytaj
Dzieci nudzą się... na świeżym powietrzu! - ilustracja

Dzieci nudzą się... na świeżym powietrzu!

Oceń 173

"W czasie deszczu dzieci się nudzą"- tak śpiewał niegdyś Kabaret Starszych Panów i jest to najprawdziwsza prawda. Przez pogodę ponad 60% dzieciaków zostaje w domu, jednak wbrew pozorom nie tylko przez złą pogodę! Tak, tak rodzice boją się puszczać swoje pociechy nawet na słońce, co jest zrozumiałe w godzinach około południowych, ale poranny spacer lub popołudniowa zabawa na placu zabaw będą tylko czystą przyjemnością.

Faktem jest, że globalne ocieplenie i powiększająca dziura ozonowa nie sprzyjają długotrwałej ekspozycji na słońcu. Może to grozić udarem oraz poparzeniami lub zaostrzeniem astmy, czy alergii. Jednak popadając w skrajności okazuje się, że coraz więcej dzieci cierpi na niedobór witaminy D wytwarzanej przez słońce, a czyniącej wiele dobrego dla naszego organizmu. Wspomnieć można choćby o wspieraniu układu immunologicznego, zapobiegniu próchnicy, pomocy w metabolizmie kości, etc.

Wychodząc na słońce należy się odpowiednio zabezpieczyć, by promienie nie były nam straszne. Dzieci powinny byś wyposażone w butelkę wody, czapkę, przeciwsłoneczne okulary oraz posmarowane ochronnym kremem z filtrem. Przebywając nad wodą idealnym regulatorem ciepła będzie też kąpiel lub chociaż pluskanie się. Po zwykłym spacerze lub zabawie możemy zafundować im po prostu chłodniejszy prysznic.

Powracając do naszego deszczu… Nie tylko słońce sprzyja aktywnościom na dworze. Pamiętacie skakanie po kałużach? Kolorowy parasol i kalosze? Orzeźwiające krople, które przynosiły ulgę podczas zbyt dusznej aury? Deszcz może dać wiele radości, szkoda by było zabronić naszym pociechom takich przyjemności.

Drugą kwestią jest to, że aktywność dzieci na świeżym powietrzu powinna trwać nie krócej niż 60 minut każdego dnia, bez względu, czy za oknem pada śnieg, deszcz, czy też jest mróz. To nie prawda, że od zimna możemy się przeziębić. Chłodne powietrze nie przenosi wirusów. Na te, bardziej narażeni jesteśmy w warunkach domowych, gdzie bakterii może być znacznie więcej.

Aby spacer zimą, czy jesienią był przyjemny, wystarczy po prostu odpowiednio się zabezpieczyć. Ciepła kurtka, rękawiczki, czapka i szalik powinny wystarczyć. Dodatkowo, w czasie śniegu możemy założyć maluchowi okulary przeciwsłoneczne, które ochronią ich oczy przed promieniami odbitymi od śniegu. Jeżeli na dworze panuje większy mróz, aktywność należy skrócić do 20-30 minut lub dawkować, robiąc co jakiś czas przerwę na ogrzanie się w domu.

 Częstotliwość przebywania na świeżym powietrzu uzależniona jest od dyspozycji rodziców

Według raportu National Wildlife Federation (w skrócie NWF), pomimo tego, że aż 57% mam wie ile czasu powinna trwać aktywność dziecka na dworze, to wiele z nich nie respektuje tego przykazu. 94% zdają sobie sprawę, że ich dzieci nie spędzają na świeżym powietrzu tyle, ile powinny. 78% mam chciałoby, by ich dzieci częściej wychodziły z domu.

Skoro tyle wiemy, co więc stoi na przeszkodzie, by rodzinne spacery lub zabawy poza domem wprowadzić do codziennej rutyny? Napięty harmonogram (5%) oraz obowiązki domowe (31%). Wiele mam (38%) niechętnie wypuszcza swoją pociechę samą na plac zabaw w obawie przed nieznajomymi.

Zbliża się długi weekend, jak donoszą prognozy pogoda nie będzie sprzyjała… ale zaraz, zaraz, czyżby kolejna wymówka? Ile rzeczy można robić w deszczu? Zapewne jest ich wiele. Macie jakieś pomysły? Podzielcie się nimi w komentarzu.

źródło: NWF

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń