Czytaj
Dziecko, a serwisy społecznościowe - ilustracja

Dziecko, a serwisy społecznościowe

Oceń 2

Obecnie nieuniknione jest przynależenie do platformy społecznościowej. Łatwość kontaktu, wymiany opinii, podtrzymanie więzi i całe zaplecze, które owe serwisy dają, kuszą zwłaszcza najmłodszych.

Jeżeli boimy się o nasze dziecko rozwiązaniem z pewnością nie będzie zakaz użytkowania serwisów typu Facebook czy Instagram, ale kontrolowanie naszej pociechy.

Na Facebooku profil założyć można dopiero po ukończeniu 13 roku życia, jednakże nawet trzynastolatek, nim taki profil założy, powinien skonsultować to z rodzicem. Rodzic powinien wyrazić na to zgodę, powinien być też obecny przy jego zakładaniu. Warto pouczyć dziecko o odpowiedniej konfiguracji prywatności, tak by profil naszego malca nie był szeroko dostępny. Spójrzmy też jakie dane dziecko podaje – przecież nie wszystkim musi się dzielić.

Wytycz dziecku granice, co może publikować na swoim profilu. Śledź na bieżąco jego zachowania w sieci – kogo lajkuje, kogo ma w znajomych, z kim występuje na zdjęciach. W gruncie rzeczy Facebook jest też przydatnym narzędziem dla rodzica – daje informacje, jak nastolatek zachowuje się w towarzystwie, co lubi, czego słucha, czym się interesuje. 

Weryfikuj jego znajomych, zasadniczo lista na Facebooku nie powinna różnić się od nazwisk, które pamiętasz z jego szkoły, czy z podwórka. Jeżeli są wśród nich obce postacie zapytaj dziecko, kim są te osoby i poucz je, że nie warto zapraszać lub przyjmować zaproszenia od obcych, tylko dlatego, by mieć więcej znajomych.

Jeżeli uważasz, że lepiej będzie kontrolować dziecko mając na oku komputer, ustaw sprzęt w centralnym miejscu, tak by móc łatwo zajrzeć co aktualnie robi. Poszukaj w sieci programów, które kontrolują profile social mediowe lub odwiedzane strony. Są również programy pozwalające kontrolować telefon dziecka. Jednak zanim podejmiemy się, aż tak drastycznych środków spróbujmy zaufać dziecku dając mu wcześniej jasno sformułowane zasady, jak postępować i czego nie robić w sieci. Powiedzmy mu o zagrożeniach idących wraz z korzystaniem z różnych platform, jak np. fakt, że to co raz pojawi się w internecie trudno będzie z niego usunąć. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń