Czytaj
Dziecko w restauracji - ilustracja

Dziecko w restauracji

Oceń 0

Zanim urodzi nam się potomek każdy inny brzdąc w miejscach publicznych traktowany jest jako złośliwy, wrzeszczący obcy, który robi wszystko, by uprzykrzyć czas swoim rodzicom i wszystkim wokół niego. Dopiero kiedy rodzi się nasze własne dziecko, dochodzimy do wniosku, że nie chcemy czuć się wykluczeni i również mamy chęć wyjść z domu. Zresztą po tylu godzinach spędzonych na obowiązkach domowych, każda matka marzy o tym, by ktoś inny w końcu podstawił jej pod nos obiad, by ktoś inny pozmywał naczynia, by w końcu mogła ubrać się trochę lepiej, wypić filiżankę eleganckiej kawy i poczuć się jak człowiek. Nie jest to zakazane!

Aby wybrać się z dzieckiem do restauracji, powinniśmy poczynić pewne przygotowania, które ułatwią sprawę nie tylko innym, ale i nam. Po pierwsze, szukamy lokalu przyjaznego dzieciom - stres związany z wahaniami nastroju malca, z pewnością będzie mniejszy, kiedy restauracja będzie przystosowana do przyjęcia takiego krzykacza oraz kiedy przy stolikach obok dostrzeżemy podobne rodziny do naszej. A więc wybieramy lokal, który ma takie udogodnienia jak fotelik dla dziecka, przewijak, specjalne menu dla maluchów. Jeżeli jest taka możliwość, rezerwujemy miejsce w rogu, przy ścianie, tak, by łatwiej nam było przetrwać ataki złości. Tuż przed wyjściem z domu karmimy dziecko, by było w stanie wytrzymać czas spędzony w drodze i w restauracji przed podaniem posiłku. Karmimy zwłaszcza niemowlę, dla którego w menu nie znajdzie się nic do zapełnienia jego małego brzuszka. Dodatkowo zaś pakujemy do torby produkty do przegryzienia, np. owoce, biszkopty, mleko oraz dokładamy dodatkowe pieluchy i koniecznie strój do przebrania.

W restauracji: starajmy się tak wymierzyć czas, by nie spędzić tam więcej niż godzinę. Po godzinie maluch stanie się nieznośny, znudzony, zacznie wymyślać coraz to nowe irytujące zabawy, doprowadzając nas do białej gorączki. W oczekiwaniu na jedzenie (oraz w jego trakcie, jeśli maluch nie będzie nic jadł) zajmijmy jego myśli i rączki zabawkami, które zabierzemy z domu np. kartka i kredki, kolorowanka, książeczka, minipuzzle lub inna gra, która zmieści się na stole oraz skutecznie zniweluje uciążliwe czekanie. Jeżeli dziecko wybierze do zabawy sztućce lub inne elementy ze stołu, nie krzyczmy, nie odbierajmy, ale w granicach rozsądku pozwólmy mu się nimi bawić. 

Sytuacja kryzysowa: kiedy dziecko staje się już na tyle nieznośne, że zakłóca pobyt w restauracji nie tylko nam, ale wszystkim wokół, jest to czas na ewakuację. Tak, tak, nie ma co zwlekać, gdyż taka sytuacja może szybko przerosnąć nas samych. Pakujemy więc niedojedzone dania i szybko zmywamy się z pola bitwy. Kolejna próba z pewnością będzie bardziej udana!

A na zakończenie: mniejsze dzieci będą bardziej wdzięcznymi partnerami do wspólnych posiłków, przede wszystkim dlatego, iż cały ten czas mogą po prostu przespać. Im szybciej zaczniemy oswajać malca z miejscami publicznymi, tym łatwiej będzie nauczyć go dobrych manier, kiedy osiągnie wiek kilku lat. Zawsze starajmy się panować nad sytuacją i nie pozwalajmy sobie wejść na głowę zarówno dzieciom, jak i wszystkim dookoła. Nie przejmujmy się uwagami innych, dziecko nie może wykluczyć nas z życia towarzyskiego, nie może wykluczyć nas z życia w ogóle. Wspólne wyjścia do tego typu miejsc mogą scalać rodzinę i być przyjemnym np. cotygodniowym rytuałem.  

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń