Czytaj
Dzik jest dziki - ilustracja

Dzik jest dziki

Oceń 190

Twoje pięcioletnie dziecko pewnie potrafi już samo zawiązać buty, nalać sobie wody do szklanki, czy schować (chociaż niechętnie) zabawki do skrzyneczki, w której przechowujecie misie. Ba! Istnieje duża szansa, że maluch umie także uruchomić Twojego smartfona, włączyć swoją ulubioną grę i zdecydowanie pobić Twój najwyższy wynik w Angry Birds, który tak mozolnie ustanawiałaś w drodze do pracy. Zwycięstwo na polu rozwijania zdolności zręcznościowo-ruchowych możesz uznać za osiągnięte. Gratulacje! Ale czy równie mocny nacisk kładziesz na umiejętności społeczne swojego dziecka?

 

Życie między ludźmi nie jest szczególnie łatwym zadaniem, zwłaszcza kiedy dziecko musi nauczyć się empatii, zarządzania emocjami, czy, o zgrozo!, dzielenia się z innymi zabawkami lub cukierkami. Czego należy nauczyć pociechę, żeby nie wypuścić w świat małego dzika, który może zagubić się w lesie relacji międzyludzkich? Tutaj znajdziesz kilka wskazówek.

 

Odwaga

Obrona słabszych, stawanie po stronie własnych przekonań, lojalność wobec bliskich… wszystkie te umiejętności wymagają odwagi oraz wpojonego systemu moralnego. Maluch musi znać zasady, żeby móc ich bronić, dlatego warto od najmłodszych lat uczuć go zachowań, które są pozytywne. Poza tym, nie ukrywajmy, stawanie po stronie słabszych od siebie, czy obstawanie przy mniej popularnych, ale słusznych poglądach często wiąże się ze strachem. Nie tylko we wcześniejszych latach, ale również, gdy jesteśmy już dorośli. Obawa, że utracimy popularność albo, co gorsza, akceptację społeczną może prowadzić do brania udziału lub biernego obserwowania sytuacji, które wymagają interwencji. Przecież nie chcemy zastanawiać się czemu nasze dziecko dokuczało komuś w szkole albo brało udział w przedrzeźnianiu koleżanki. Uczmy malucha o tym, że świat jest różnorodny, ale wspólny i każdy z nas zasługuje na szacunek.

 

Umiejętność przegrywania

To bardzo przydatna zdolność, bo w życiu tak jest i zawsze będzie, że od czasu do czasu trzeba przegrać. Czy to w grę planszową, czy na boisku, czy klubie dyskusyjno-szachowym. I nie ma sensu się dąsać, nadymać policzków i oskarżać o grę nie fair. Zamiast tego dziecko powinno umieć powiedzieć sobie, że jedna porażka, to nic takiego i wrócić z powrotem do gry. Jak pomóc maluchowi opanować taką umiejętność? Przede wszystkim zacznijmy od siebie - po przegranej partii chińczyka pogratulujmy zwycięzcy z uśmiechem, mówiąc: "to była dobra zabawa, spróbujmy znowu!". Wygraliśmy, a nasze dziecko jest z tego powodu niepocieszone? Wyjaśnijmy mu spokojnie, że przegrywanie to część gry i liczą się dobre intencje oraz serce włożone w rywalizację. Miło jest być zawsze pierwszym, ale rzeczywistość czasem postawi nas poza podium. Co wcale nie oznacza, że nie bawiliśmy się doskonale, prawda?

 

Zarządzanie emocjami

W życiu trzeba mieć w sobie coś z aktora, bynajmniej nie po to, żeby oszukiwać, ale żeby wiedzieć, w którym momencie jakie emocje możemy ujawnić. Czasem okazanie słabości może spowodować lawinę niepotrzebnych wydarzeń, innym razem ukrywanie uczuć nie będzie dobrze odbierane. Dziecko musi umieć odróżniać te sytuacje. Nie chcemy przecież, żeby nasza mała pociecha na widok prezentu i pytania "Co się mówi?" odpowiadała "Przecież takie już mam". Ostatecznie - uprzejmość to również forma gry aktorskiej, bo każe nam od czasu do czasu powiedzieć "dzień dobry", mimo, że od rana ciągle pada deszcz, a nasze pranie zostało przefarbowane na straszny odcień brązu. Nasza pociecha czasem nie rozumie własnych emocji, dlatego trzeba poświęcić czas na to, żeby nauczyła się je analizować. Gdy widzimy, że jest zdenerwowana pomóżmy jej, poprzez rozmowę, dotrzeć do jądra problemu. Czy podarło kartkę z rysunkiem, bo jest impulsywne, czy dlatego, że nie wie jak poradzić sobie ze złością, po tym jak cały ranek nie wychodziło mu pisanie literek w przedszkolu? W chwili w której dziecko pozna lepiej samego siebie i będzie w stanie wskazać źródło emocji, nauczy się nad nimi panować oraz odpowiedni okazywać. Kto wie? Może któregoś dnia dostanie Oscara?

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń