Czytaj
Ekologia na zdrowie cz. I - ilustracja

Ekologia na zdrowie cz. I

Oceń 0

Ekologia puka do nas z każdej strony, bo jest teraz na topie. Ekologiczne może być wszystko, jedzenie, sprzęty, ubranie, a nawet materiały, z jakich zrobione są nasze naczynia, czy podłoga. Ekologiczna postawa, to postawa zdrowa i odpowiedzialna w cywilizacji, w której na jednego mieszkańca przypada nawet około 700 kg śmieci rocznie. 

Jednakże, ile razy, by tej ekologii nie ugryźć, za każdym razem wydaje nam się ona zbyt odległa, droga, nieosiągalna. Bo mimo najszczerszych chęci, wychodząc do sklepu po zakupy przypadkowo posiejemy gdzieś tą materiałową torbę, bo zapomnimy wyłączyć telewizor, bo zamiast od lokalnego dostawcy, pokusimy się kupić ładniejsze i tańsze owoce w sieciowym sklepie. No tak właśnie bywa, że te nasze proekologiczne postawy są zawsze, ale tylko w połowie, ale tylko po fakcie, lub ale tylko „następnym razem”. Proponuję zatem, by tym razem przyjrzeć się tej ekologii z innego punktu widzenia - czysto zdrowotnego. Zacznijmy od sypialni i kuchni. 

Łóżko

Wybierając odpowiedni materac dla dziecka, jak i dla siebie, coraz częściej zwracamy uwagę na składniki alergizujące, co jest bardzo dobre, gdyż wiąże się również z kwestią ekologiczną. Spora część materacy wypełniona jest substancjami chemicznymi zmiękczającymi lub bakteriobójczymi, które mogą być niezwykle groźne dla naszego, a zwłaszcza dla organizmu dziecka. Są nimi np. PBDE, czyli Polibromowane dibenzoetery używane jako środek zmniejszający palność, które powiązane zostały również z rakiem, wadami wrodzonymi, czy zaburzeniami płodności. Jest też nim antymon, który nie tylko negatywnie wpływa na nasz organizm, ale również środowisko. Kupując zatem materac szukajmy tego, który posiada certyfikat Oeko -Tex Standard 100, czyli potwierdzenie, iż dany produkt wolny jest od substancji szkodliwych oraz wytwarzany zgodnie z ekologią. Szukajmy również materacy, które w składzie mają materiały naturalne, roślinne, jak: kokos, włosie, czy torf. Oprócz tego, że składniki owe nie uczulą nas, ani w żaden inny sposób nie wpłyną negatywnie na organizm, to dodatkowo mamy pewność, że są to produkty, na których produkcję zużyto znaczniej mniej energii nie wpływając zatem nadmiernie na środowisko. 

Ściany

Wybierając farbę również miejmy się na baczności. Wiele z nich zawiera substancje takie, jak formaldehyd, czy lotne związki organiczne, które mogą wywoływać nowotwory, a przy okazji mają zdecydowanie negatywny wpływ na powietrze w pomieszczeniu. Poszukując więc koloru idealnego nie omieszkaj zajrzeć na skład takiej farby, w którym powinny znaleźć się przyjazne dla zdrowia składniki roślinne, jak olej lniany, czy cytrusy. Coraz częściej spotyka się też farby wytwarzane na bazie kazeiny - białka mleka, którego używa się jako substancji wiążącej. 

Wentylacja

Nie wiele osób może pozwolić sobie na klimatyzator, który latem z pewnością byłby wybawieniem. Jednak bardzo dobrą alternatywą, która sprawdzi się nie tylko w ciepłe, ale również zimne dni, jest wentylator sufitowy. 

Taki wentylator nie zużywa zbyt wiele energii, latem bardzo dobrze ochłodzi nam powietrze, podczas gdy zimą poprzez dobrą cyrkulację - ociepli pomieszczenie. 

Przechowywanie żywności

Przechowywanie żywności = oszczędzanie, gdyż dobrze zabezpieczone jedzenie może z powodzeniem posłużyć nam na parę dni (oczywiście wszystko zależy od jego rodzaju). Jednakże, istotne jest też to, w czym ową żywność chcemy przechowywać. Popularne plastikowe pojemniki, chociaż posiadają wiele zalet, a przede wszystkim są bardzo odporne na korozję oraz można je stosować do podgrzewania żywności w kuchenkach mikrofalowych, to niestety są też przyczynkiem wielu groźnych chorób. Teoretycznie, o tym, który pojemnik jest najmniej szkodliwy dla naszego organizmu, mówi oznaczenie zamieszczone na spodzie opakowania. Na przykład pojemnik, na którym znajdziemy trójkąt z liczbą 5, jest pojemnikiem najmniej szkodliwym, gdyż zrobiony jest z polipropylenu wielokrotnego użytku. Jeżeli zaś w trójkącie zobaczymy 7 wiedzmy, iż opakowań tych pod żadnym pozorem nie należy powtórnie wykorzystywać, a już na pewno nie należy wkładać ich do mikrofalówki. Pod 7 kryją się wszystkie inne substancje chemiczne, w tym bardzo szkodliwy bisfenol (BPA), który przyczynia się do takich chorób, jak depresja, schizofrenia, czy Alzheimer. Ponadto, jak pokazały badania opublikowane na łamach Environmental Health Perspectives, nawet te pozornie najmniej niebezpieczne opakowania plastikowe (np. butelki dla dzieci i niemowląt) po testach wchodziły w interakcję z żywnością. 

 

Nie wszystkiego jesteśmy w stanie uniknąć ale możemy postarać się, by tego typu niepewnych narzędzi było w naszej kuchni coraz mniej. Przede wszystkim używajmy plastiku tylko w sytuacjach koniecznych. Do mieszania używajmy raczej drewnianych łyżek niż plastikowych i metalowych, zaś do podgrzewania w kuchence mikrofalowej wybierajmy naczynia szklane ze specjalnym oznaczeniem pozwalającym nam na podgrzewanie ich do wysokich temperatur. Jeśli mamy w zwyczaju pić wodę z plastikowych butelek, starajmy się, aby nie była ona przechowywana w temperaturze wyższej niż 15 stopni. A jeśli jest to możliwe, zastosujmy w naszym kranie filtr, który umożliwi nam picie wody bezpośrednio z niego. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń