Czytaj
Ekologia na zdrowie cz. II - ilustracja

Ekologia na zdrowie cz. II

Oceń 1

W pierwszej części mogliście dowiedzieć się, jak być bardziej eko z korzyścią dla naszego zdrowia w kuchni oraz sypialni. Teraz dowiecie się, w jaki sposób przenieść ekologiczne standardy do łazienki i innych pomieszczeń.Dobrze wiemy, co oznacza A w specyfikacjach sprzętów AGD, czy RTV oraz, że im więcej przy tej literze plusów, tym lepiej dla środowiska i naszego portfela. W łazience, oznaczeniem, które powinno mieć dla nas równie istotne znaczenie, jest litera „Z”. Tą literą znakowane są ekologiczne łazienkowe baterie, których zadaniem jest, co pewnie się domyślacie, zużywanie mniej wody. Baterie oznaczone „zetką” mogą zaoszczędzić nawet dwukrotnie więcej wody, a to dlatego, iż podczas, gdy w bateriach z popularną literą „A” przepływa do 12 litrów wody na minutę, to w tych bardziej ekologicznych ilość ta zmniejsza się nawet do 5 litrów na minutę.

Najbardziej ekologiczne są baterie z kranem bezdotykowym, które nie sprawdzą się z pewnością przy kąpielach. Do wanien lub w kabinach prysznicowych możemy pozwolić sobie na montaż baterii sygnowanych klasą B, C lub D. Jednakże na samych literach nie koniec. Coraz częstszym rozwiązaniem, jakie stosuje się przy produkcji baterii, jest montowanie specjalnego sitka, które powoduje napowietrzenie się wody, a w efekcie silniejszy jej strumień. W konsekwencji, te tzw. ekoaeratory zwiększają ciśnienie wody, nie zwiększając przy tym jej zużycia.

Bardziej majętnych ucieszy pewnie fakt, że w sprzedaży pojawiły się również specjalne rozwiązania wskazujące, w którym momencie nasza kąpiel jest mniej lub bardziej eko oraz pilnujące, w którym momencie nasza wanna jest napełniona wodą po brzegi. A skoro o kąpieli mowa, czy zwracaliście kiedyś uwagę na skład żeli i innych kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów? Dla mnie, ta cała masa dziwnie brzmiących, długich nazw nie mówi absolutnie nic, więc w przeciwieństwie do przyzwyczajeń związanych z żywnością, tutaj po prostu nie zaglądam do etykiety. No i popełniam błąd. Wiele kosmetyków zawiera bowiem substancje, które nie są tak przyjazne dla naszej skóry i organizmu, jak próbują nam to wmówić reklamodawcy. Chemikalia i toksyny w nich zawarte przedostają się wewnątrz mając bardzo negatywny wpływ na cały nasz organizm, nie wspominając o tym, że wiele z nich wywołuje uciążliwe reakcje alergiczne. Dlatego, może jednak warto nauczyć się „produkować” takie preparaty samemu (istnieje wiele sklepów internetowych sprzedających zdrowe i naturalne półprodukty, które po połączeniu dadzą nam pełnowartościowy kosmetyk) lub też warto poszukać preparatów trochę droższych, ale bardziej ekologicznych.Czy wiecie co to jest zasilanie phantom? Pojęcie najczęściej spotykane w kontekście profesjonalnego sprzętu muzycznego, jednak przenosząc je na grunt domowy, oznacza ono utrzymanie stałego napięcia w sprzętach elektronicznych, które tylko pozornie są wyłączone. Takie zasilanie zużywa około 10 % energii gospodarstwa domowego. Dlatego też tak istotne, nie tylko dla ekologii, ale i dla naszego portfela jest to, by wszystkie sprzęty podpinać do gniazda/przedłużacza z bezpiecznym wyłącznikiem zasilania. W ten oto sposób, wychodząc z domu za pomocą jednego pstryknięcia jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniążków. 

Ponad 70% respondentów w wieku powyżej 50 roku życia biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez firmę Acxiom zakupuje ekożarówki. To ciekawe, zwłaszcza, że przecież ogólnie przyjęty nurt eko jest nurtem młodym i modnym, a starszych ludzi o nadążanie za trendem raczej się nie posądza. Jednakże może jest to efekt doświadczenia i oszczędności, a jeśli tak, to bez względu jaką pobudką będziecie się kierować (czy trendem, czy oszczędnością) wiedzieć należy, że najlepszymi i najbardziej oszczędnymi w swej eksploatacji, są żarówki LED-owe, które zużywają nawet do 75 % procent energii mniej, niż zwykłe żarówki. Kiedy jednak żywotność takiej żarówki się skończy, pod żadnym pozorem nie wyrzucaj jej do śmietnika, a zwróć do specjalnego punktu na odpady tego typu. Energooszczędne żarówki zawierają bardzo dużo rtęci oraz innych, niebezpiecznych odpadów, które są niezwykle groźne dla środowiska, a ponadto, jeśli zostaniesz przyłapany na gorącym uczynku grozi ci wysoko (nawet parotysięczna) kara grzywny. Jak często oglądasz telewizję? Czy czujesz potrzebę zmiany swojego telewizora na lepszy, a przede wszystkim, droższy model? Zastanów się dwa razy. Okazuje się, że telewizory o większej rozdzielczości zużywają tyle energii co lodówka o bardzo wysokiej wydajności, czyli ponad 450 kilowatogodzin rocznie.Skoro jesteśmy już w salonie, spójrz na swój dywan i zastanów się z czego jest wykonany? Czy wiesz, że wykładziny i dywany syntetyczne zawierają zagrażającą zdrowiu ropę naftową oraz inne chemikalia, które mogą zostać wchłonięte przez bawiące się na podłodze dzieci? Coraz więcej sklepów w swojej ofercie posiada ekologiczne wykładziny podłogowe, w których składzie znajdują się włókna roślinne, jak kokos, trawa morska, czy sizal. Aby mieć pewność, że dywan lub wykładzina, którą kupujemy jest ekologiczna, zwracajmy uwagę na oznaczenia, na to, czy dany materiał posiada odpowiednie znaki i certyfikaty np. znak natureplus.A jakie są wasze pomysły na ekologiczny dom? Czy praktykujecie zachowania eko razem z dziećmi?  

 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń