Czytaj
Fotelik dla dziecka - wybierz odpowiedni - ilustracja

Fotelik dla dziecka - wybierz odpowiedni

Oceń 2

Część z was pewnie jest już po pierwszym zakupie i wie co to znaczy wybór prawidłowego fotelika dla naszego malucha. Nie łatwa z tym sprawa, ale kto powiedział, że rodzicielstwo to bułka z masłem?

Foteliki można podzielić na parę kategorii, jednak obecnie skupmy się na jednym podziale - podziale ze względu na sposób siedzenia dziecka (przodem do kierunku jazdy i tyłem do kierunku jazdy).

Otóż pierwsze dwie grupy fotelików (są to te oznaczone jako 0 i 0+) mocuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy. Pierwsza grupa przeznaczona jest dla dzieci około 9-cio miesięcznych i ważących poniżej 10 kg. Druga grupa to maluchy do 18-stego miesiąca życia i ważące do 13 kg. Dlaczego montaż tyłem? Odpowiedź jest prosta: dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia naszego dziecka. Pamiętać należy, iż małe dziecko ma trochę inne proporcje ciała niż osoba dorosła. U malucha głowa stanowi 25% wagi całego ciała, a więc można sobie wyobrazić co się dzieje, gdy auto hamuje: jadące przodem do kierunku jazdy dziecko wybija się wręcz z siedzenia, a jego główka i kark gwałtownie przechylają się w stronę fotela kierowcy. Siła nacisku na kręgi szyjne jest wówczas tak duża, że dochodzi do urazu kręgosłupa, a także możliwy jest uraz głowy. Dla zobrazowania, jak sadzanie malucha do 18-stego miesiąca życia przodem oraz tyłem sprawdza się w przypadku kolizji, zachęcam do obejrzenia tego materiału video

A więc tak, wiek do 18-stego miesiąca życia, jest tym okresem, w którym maluch powinien podróżować z nami tyłem do kierunku jazdy, jednakże nie traktujmy tego wieku, jako wieku granicznego i nie upierajmy się, by starsze niż półtorej roku dziecko sadzać przodem do kierunku jazdy. Taki sposób podróżowania jest możliwy również dla dzieci starszych, nawet tych do 4 roku życia, a spośród dostępnych na rynku modeli z pewnością dobierzemy też taki, który dzieciom w tym wieku pozwoli na siedzenie tyłem.

Jak zamontować fotelik? Istnieją dwa sposoby montażu: za pomocą pasa bezpieczeństwa lub za pomocą systemy ISOFIX. Drugi rodzaj jest bardzo bezpieczny i dosyć prosty w obsłudze, ale niestety nie w każdym pojeździe może być wykorzystany. Aby móc wykorzystać ISOFIX nasze auto musi posiadać specjalny zaczep, umiejscowiony pomiędzy oparciem a siedzeniem, do którego po prostu wpinamy fotelik. Montaż za pomocą pasa również dobrze zabezpiecza naszego malca, jednakże wymaga paru akrobacji więcej. Niestety ile firm, tyle mocowań, warto więc dokładnie zapoznać się z instrukcją dodaną do fotelika, by być pewnym, że nasze dziecko jest w stu procentach bezpieczne.

Dziecko przodem do kierunku jazdy, zgodnie z tym co powyżej, może być sadzane kiedy osiągnie co najmniej 18 miesiąc życia lub wagę powyżej 10, a nawet 18 kg i potrafią już samodzielnie chodzić.

Fotelik mocowany w ten sposób powinien mieć pięciostopniowy system zapięcia, który odpowiednio zabezpiecza ramiona dziecka, jego biodra oraz krocze. W takim foteliku zapinamy dziecko dwoma pasami: dolnym i górnym. Pamiętaj, by podczas podróży oba pasy były zapięte, zwracaj uwagę również na ich odpowiednie napięcie oraz na sposób mocowania pasa górnego. Pas górny nie może być na wysokości szyi dziecka, musi przechodzić przez bark i klatkę piersiową.

Kiedy wiemy, iż nasz maluch wyrósł z fotelika? Wtedy, kiedy jego waga przekracza limit dla fotelika mocowanego z przodu lub kiedy jego ramiona znajdują się powyżej szczelin z uprzężami fotelika. Jeżeli jednak twoje dziecko wyrosło z siedzenia mocowanego przodem, ale nie osiągnęło wzrostu 150 cm i nie przekroczyło 12 roku życia, należy zamienić fotelik na siedzisko bez oparcia. Pozwala ono dostosować pozycję dziecka tak, by jego barki, klatka piersiowa i biodra mogły być odpowiednio zabezpieczone przez standardowe pasy bezpieczeństwa. Tego typu foteliki nie mają żadnego bezpośredniego połączenia z siedzeniem w aucie, tak więc istotne jest, by dobrze zapiąć i naciągnąć pas bezpieczeństwa zamocowany w aucie. Pamiętaj: dobrze zapięty pas jest wówczas, kiedy nie dotyka szyi dziecka, a pas biodrowy zlokalizowany jest dokładnie na wysokości bioder malca.

 Zgodnie z wytycznymi naszego kodeksu drogowego dziecko, które nie osiągnęło 12 roku życia oraz nie przekroczyło 150 cm wzrostu, zawsze musi podróżować w foteliku. Jeżeli auto wyposażone jest w poduszki powietrzne nie możemy sadzać dziecka w foteliku na przednim siedzeniu, zwłaszcza tyłem do kierunku jazdy.  Przed rozpoczęciem podróży upewnij się, że fotelik zapięty jest prawidłowo, nie kołysze się na boki, ani nie przesuwa do przodu. Nie odpinaj malucha w czasie jazdy, wystarczy chwila nie uwagi, by stała się tragedia. Jeżeli jest to możliwe, przypinaj fotelik na środku tylnego siedzenia, pomiędzy siedzeniami kierowcy a pasażera. Jest to najbezpieczniejsze miejsce do podróżowania.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń