Czytaj
Fotografia - porady dla początkujących - ilustracja

Fotografia - porady dla początkujących

Oceń 207

Dotarliśmy do takiego miejsca w czasoprzestrzeni, w którym możemy dokumentować przebieg życia naszego malucha na co najmniej sto różnych sposobów. Szeroki dostęp do sprzętu fotograficznego, od aparatów w komórkach po profesjonalne lustrzanki, oraz stałe grono odbiorców w postaci znajomych i rodziny na portalach społecznościowych, sprawiły, że dzielenie się zdjęciami brzdąca stało się przyjemnie proste. Co jednak zrobić, żeby stworzyć fotografie warte wywołania i wklejenia do albumu? Jak zdobyć jeszcze więcej plusów, serduszek oraz kciuków w górę pod fotką dziecka? Oto kilka dobrych rad dla początkujących, które pomogą Ci być lepszym fotografem rodzinnym.

Po pierwsze: Zrezygnuj z trybu "Auto"

Oczywiście tryb automatyczny to duże ułatwienie i w niektórych wypadkach na pewno się sprawdza, ale musimy liczyć się z tym, że bardzo często automat "przekłamie rzeczywistość". Zdjęcia będą za jasne lub zbyt ciemne. Niepotrzebnie zostanie użyta lampa błyskowa. Kolory będą zimne, a kanty nieostre. Jeśli mamy chwilę czasu, żeby pobawić się ustawieniami - zróbmy to. Przechodząc w tryb "P" możemy na przykład doświetlić lub przyciemnić kolory. Wystarczy zmienić ekspozycję, czyli ustalić wartości przysłony i czasu naświetlania w stosunku do wybranej czułości filmu. Prościej, prawda? Nie ma sprawy! Załóżmy, że jest jasny, słoneczny dzień - do obiektywu naszego aparatu wpada dużo światła, dlatego żeby nie prześwietlić fotografii musimy zmniejszyć obszar, przez który wpadają promienie. Brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę kiedy raz spróbujesz - wyda się znacznie prostsze, a efekty będą na pewno świetne. Istotne jest również ISO, czyli czułość "kliszy". Kiedy jest jasno wartość ISO może być niska, a wraz z zapadaniem zmroku powinna rosnąć. Pamiętaj jednak - im wyższe ISO tym więcej "szumów" na zdjęciu. Opisane funkcje posiadają również aparaty komórkowe.

Nie bój się eksperymentować, jeśli chodzi o ustawienia aparatu. Próbuj różnych układów wartości i porównuj efekty. Najlepiej jest się uczyć na błędach, dlatego nie bój się ich popełniać. Nawet jeśli dokonasz znacznych zmian, z których nie wiesz jak się wycofać - nie przejmuj się. Zawsze możesz wrócić do ustawień fabrycznych.

Po drugie: Do czego służą programy

Pierwszy mecz w piłkę nożną Twojego syna? Sztafeta córki? Wyjazd nad morze? Na każdą z tych okazji czeka na Ciebie odpowiedni program w aparacie. Z założenia takie tryby mają ułatwić Ci życie i dzięki nim bardzo szybko możesz znaleźć ustawienie pasujące do sytuacji. Jeśli chcesz robić zdjęcia ruchomym obiektom, a przyznaj - Twoje dziecko jest ruchomym, pełnym energii obiektem, wybierz tryb "sport". Jeśli jesteście w lesie lub na łące wypróbuj program, który "wyciągnie" zieleń otoczenia. 

Po trzecie: Złap perspektywę

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest robienie zdjęć dzieciom, które są od nas zdecydowanie mniejsze, z perspektywy dorosłego, czyli z góry. Takie ujęcie zniekształca obraz i perspektywę. Aby uchwycić dobre ujęcie należy zejść do poziomu dziecka - kucnąć, położyć się, pochylić. Patrzmy dziecku w oczy, a nie na czubek głowy.

Po czwarte: Zrezygnuj z lampy błyskowej

Flash dla oczu małego dziecka jest bardzo niezdrowy - to pierwszy i praktycznie główny powód, dla którego należy z niego zrezygnować. Do tego dochodzą względy estetyczne - skóra niemowlaka w zimnym świetle flasha będzie nienaturalne jasna, wręcz niebieskawa. Szukajmy alternatywnych źródeł światła; ustawmy dziecko bliżej okna lub włączmy lampę.

Światło w fotografii jest bardzo ważne, dlatego jeśli planujesz sesję weź pod uwagę raczej poranki lub tak zwane "godziny długich cieni", gdy promienie słoneczne są jasno złote i miękkie. Pełne słońce, na przykład południowe, sprawia, że są za duże kontrasty i często uzyskujemy zbyt agresywne kolory.

Po piąte: Zadbaj o tło

Źle dobrane tło może zepsuć nawet najciekawsze ujęcie. Nie chcesz chyba, żeby mistrzem drugiego planu była Twoja szafa, w której piętrzą się ubrania lub kosz na śmieci na podwórku. Pamiętaj, że fotografia to suma wszystkich elementów na niej. Potraktuj ją jak bukiet kwiatów lub idealnie dobrane dodatki do stroju. Wszystko musi do siebie dobrze pasować.

Po szóste: Postaw na naturalność

Nie wymagaj od dziecka pozowania, które może być dla niego po prostu nudne i męczące. Nie uda Ci się zrobić ciekawego zdjęcia, jeśli dziecko będzie czuło przymus. Pomyśl raczej o chwytaniu momentów, które będą zapisem szczęśliwej codzienności. Wspólne gotowanie, spacer po parku, drzemka - jest mnóstwo chwil wartych zapamiętania. Nie przegap ich - aparat fotograficzny pomoże Ci je zachować na zawsze.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń