Czytaj
Herbata, a dzieci - ilustracja

Herbata, a dzieci

Dr Wojciech Ozimek
Oceń 172

Chińczycy słusznie mawiają :

Napar herbaty na górze oczyszcza umysł i wyostrza zmysły, po środku poprawia trawienie, a na dole pomaga poradzić sobie z tym, co już strawione zostało.

Wiele osób  uważa, że podawanie dzieciom herbaty może być szkodliwe dla młodego organizmu. Argumentacja ta opiera się głównie na fałszywej opinii głoszącej, że herbata zawiera silne substancje pobudzające oraz garbnikowe, które mają  rzekomo źle wpływać na żołądek i śledzionę.

Mimo, że nie jestem zwolennikiem picia "prawdziwych" herbat przez dzieci, zwłaszcza czarnej,  i uważam, że dzieci powinny pić głównie wodę i symbolicznie soki, to nie mogę nie napisać o korzystnych właściwościach herbaty.

W składzie chemicznym herbat odnajdziemy: pochodne fenoli, kofeinę, witaminy, proteiny, cukry, związki aromatyczne, a także cynk i fluor . Są to składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecięcego organizmu. Dlatego też picie herbaty, przy zachowaniu umiaru i zdrowego rozsądku, nie tylko nie szkodzi, ale skutecznie pomaga.

Przyjmuje się, że dla zachowania zdrowotnego działania herbacianego naparu, dziecko nie powinno wypijać więcej niż dwie do trzech filiżanek delikatnego naparu dziennie. Mocniejsze napary mogą podrażniać struktury układu pokarmowego i prowadzić do nadpobudliwości i problemów z zaśnięciem.

Oczywiście dla bezpieczeństwa dziecka należy pamiętać, by serwowany dziecku napój był ciepły, nie zaś zbyt gorący lub zimny.

Nie tylko witaminy i minerały zawarte w naparze mogą okazać się pomocne. Według niektórych badaczy herbata pomaga w walce z dziecięcą skłonnością do przejadania się i otyłością, ponieważ doskonale rozpuszcza tłuszcze, poprawia perystaltykę jelit i poprawia przemianę materii. Zawarte w niej witaminy i metionina skutecznie regulują gospodarkę tłuszczową i pozwalają zwalczać poczucie ciężkości np. po tłustym posiłku. Wspomniana już, wyższa niż w innych napojach, zawartość fluoru, wspomaga wzrost kości, zębów i włosów.

Jak wprowadzać dzieci w świat herbat?

Dzieciom do pierwszego roku życia podajemy herbatki owocowe, z kopru włoskiego, które nie zawierają związków pobudzających. Staramy się wybierać te bez zawartości cukru. Około 10 miesiąca możemy wprowadzić Rooibos, a powyżej roku powoli białe, zielone i czarne herbaty. Jednak, aby były one napojem polecanym dla dzieci należy parzyć je w odpowiedni sposób.

Rooibos, mimo, że nie jest prawdziwą herbatą, jest polecany do wprowadzania jako pierwszy. Dlaczego? Nie zawiera kofeiny i charakteryzuje się bardzo niską zawartością teiny. Śladowa ilość garbników sprawia, że herbata roiboos nie ma gorzkiego posmaku w przeciwieństwie do prawdziwych herbat. Jest bogata w substancje przeciwutleniające.

Herbata biała to pierwsza prawdziwa, "poważna" herbata zalecana do wprowadzania jako druga ze względu na słodszy smak, brak goryczki oraz brak posmaku "trawy" czy "tytoniu". To ta sama odmiana herbaty, co czarna i zielona, ale różni się od nich czasem zrywania. Jest zrywana zanim liście rozwiną się całkowicie, a pąki pokryte są jeszcze białym meszkiem,  stąd nazwa herbaty. Proces produkcji białej herbaty jest podobny do zielonej tj. nie jest ona poddawana fermentacji. Zawartość substancji przeciwutleniających jest wyższa niż w zielonej herbacie, a zawartość teiny niższa. To jedynie ok.15 mg na kubek. Tak jak wszystkie prawdziwe herbaty należy ja parzyć dla dzieci powyżej 3 minut, aby w miejsce działania pobudzającego miała działanie uspokajające. Działanie substancji typu teina i kofeina jest wówczas neutralizowane przez garbniki przedostające się z liści herbaty do naparu.

Herbata zielona podobnie jak biała nie zostaje poddana procesowi fermentacji. Dzięki temu w naparze herbaty zielonej znajdują się, korzystne z punktu widzenia zdrowia, związki mające działanie przeciwutleniające.

Herbatę zieloną, podobnie jak czarną i białą należy parzyć dłużej niż 3 minuty. Prawdziwą zieloną herbatę z liści (nie z torebek), z której otrzymujemy mocny napar, dobrze jest parzyć kilkakrotnie i podawać dziecku napój dopiero z 2 lub 3 parzenia.

Herbata czarna zawiera najwięcej substancji pobudzających, w tym teinę i kofeinę, nawet rząd 40 mg na kubek. Przygotowując czarną herbatę dla dzieci parzymy ją dłużej niż 3 minuty, w dużym naczyniu, najlepiej w dzbanku.

Następnie wlewając do kubeczka dziecka rozcieńczamy wodą, aby uzyskać lekki napar.

Podsumowując, pamiętajmy by przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Lekka herbata, podawana dziecku w niewielkich ilościach stanie się doskonałym urozmaiceniem diety, nawodni i wpłynie zbawiennie na układ trawienny. Jest znakomitą alternatywą dla gazowanych i silnie słodzonych napojów. Co ciekawe liczne doniesienia potwierdzają, że młodzi dorośli, którzy od dzieciństwa piją herbatę nie są zwykle otyli, nie wpadają w alkoholizm i mają prawidłowy poziom cholesterolu.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń