Czytaj
Higiena - dobre nawyki - ilustracja

Higiena - dobre nawyki

Oceń 21

Zgodnie z badaniami Państwowego Zakładu Higieny, na jakie powołuje się serwis natemat.pl, co dziesiąty Polak w ogóle nie myje zębów, a aż 30% myje zęby wyłącznie raz dziennie. 25% Polaków  myje się raz w tygodniu, a nawet rzadziej. Nie wszyscy również uważają za konieczne mycie rąk po wyjściu z toalety (8,4% robi to czasem lub bardzo rzadko) albo też po przyjściu do domu (18,3% robi to czasem lub bardzo rzadko). Zwyczaje higieniczne skorelowane są z wiekiem, płcią i statusem społecznym. Częściej o higienę dbają kobiety, osoby młode oraz z wyższym statusem społecznym i wyższym stanem posiadania.

Do ciekawych wniosków doszli również Wrigley Poland wspólnie z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Czerwonym Krzyżem, którzy  przeprowadzili badania w ramach programu Chroń Dziecięce Uśmiechy. Jak się okazuje, co czwarte dziecko w wieku szkolnym, a w przypadku chłopców nawet co trzeci, myje zęby raz dziennie. Daje to rezultaty w postaci aż 80-ciu procent dzieciaków z próchnicą. 

Owe badania są z pewnością sygnałem alarmowym, gdyż jak się okazuje poprawne zwyczaje higieniczne za młodu zdecydowanie wpływają na nasze poczucie czystości higienicznej w dorosłym życiu. Innymi słowy, im skuteczniej będziemy walczyć z brakiem higieny u małego brzdąca, tym lepiej przyswoi on, iż dbanie o higienę ciała jest nawykiem koniecznym i wręcz oczywistym.

Dziecko już na etapie nocnika powinno wiedzieć, że po wyjściu z toalety myje się ręce, a jeszcze mniejsze można edukować o konieczności mycia rąk po przyjściu z dworu, czy przed jedzeniem. Zwracajmy uwagę, czy maluch myje ręce wodą i mydłem i czy robi to wystarczająco długo (przynajmniej 15 sekund). 

Niestety nie każda mama dba o uzębienie malca już od pierwszych pojawiających się ząbków. A de facto, o higienę jamy ustnej powinniśmy zadbać nawet przed wyrośnięciem pierwszego ząbka. Takiemu maluchowi czyścimy ząbki po posiłku i przed snem. Szczotkowanie wprowadzamy kiedy pojawią się ząbki boczne tj. około 1 roku życia. Między 1 a 2 rokiem życia możemy zacząć używanie pasty do zębów z obniżoną ilością fluoru. Dzieciaki w okresie przedszkolnym powinny już mieć nawyk szczotkowania ząbków przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli tak nie jest, dajmy dziecku dobry przykład i szczotkujmy zęby razem z nim.

Oprócz jamy ustnej oraz rąk, maluch musi czuć potrzebę zachowania higieny całego ciała. O ile paroletni brzdąc do wanny z dużą ilością zabawek wskakuje chętnie, to starsze dziecko w wieku szkolnym (preferujące raczej szybki prysznic niż długie wylegiwanie się w wannie) nie jest już tak skore do codziennego mycia. Zwracajmy na to baczną uwagę, gdyż w wyniku dojrzewania dziecko, a właściwie już nastolatek zaczyna wydzielać intensywniejszy zapach ciała. Oprócz walorów zapachowo-estetycznych, codzienna kąpiel jest też konieczna ze względu na zarazki i bakterie, na które taki młodzieniec narażony jest w np. szatni po WF-ie.

Uczmy naszą pociechę zasłaniania ust kiedy kicha lub kaszle. Niewłaściwym nawykiem, zwłaszcza u parolatków, jest również przecieranie oczu lub buzi brudnymi rękoma kiedy jest na dworze. Wyjaśnijmy dziecku, iż dotykając różnych przedmiotów na rękach pozostaje wiele zarazków, które przedostawszy się do tego organizmu mogą wywołać mnóstwo chorób. 

Wydawałoby się, że mycie ciała, zębów, czy częste mycie rąk, to rzecz oczywista. Jak się okazuje, niekoniecznie. My, rodzice, jesteśmy pierwszym kontaktem malca ze światem dorosłym, dlatego starajmy się dawać mu dobry przykład. Nawet najczęstsze powtarzanie niepoparte dobrym wzorcem, nic nie pomoże. Nasze dziecko przede wszystkim musi być świadome zagrożeń, jakie płyną z braku higieny, począwszy od tych zdrowotnych, a skończywszy na tych społecznych, jak na przykład wykluczenie. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń