Czytaj
Intro- i ekstrawertyzm - ilustracja

Intro- i ekstrawertyzm

Oceń 148

Świat potrafi być naprawdę hałaśliwym miejscem, w którym często liczy się osoba o najbardziej donośnym głosie. Twarde łokcie, umożliwiające umiejętnie rozpychanie się w tłumie, również w niczym nam nie zaszkodzą, prawda? Nasza kultura wysoko ceni sobie osoby wesołe, zawsze skłonne do zabawy i otoczone wianuszkiem ludzi. I tego właśnie oczekujemy od naszego dziecka, wierząc, że jedynym sposobem na zapewnienie mu szczęścia jest zbudowanie jego pewności siebie.

Zachęcamy więc malucha do brania udział w wielu zajęciach pozalekcyjnych, oczekujemy, że będzie grzecznie mówił wierszyk na akademiach szkolnych (niech oswaja się z tłumem, cały występ nagramy na pamiątkę!) oraz wiódł prym na wszelkich zajęciach grupowych, wymagających stałego kontaktu z rówieśnikami. Jednym słowem chcesz wychować ekstrawertyka. Możesz jednak trafić na drobny problem - charakter Twojej pociechy może leżeć na zupełnie przeciwległym biegunie osobowości. Oto, być może, jesteś rodzicem małego introwertyka i wiedz, że niewiele w tej kwestii możesz zrobić. Co więcej - nie powinieneś! Introwertyczne osoby często słyszą, że są za ciche, że nie powinny się alienować, że bez wątpienia są bardzo smutne, bo nie śmieją się wystarczająco głośno. Po wielu latach wysłuchiwania takich uwag, człowiek faktycznie może zacząć zastanawiać się "czy aby przypadkiem nie jestem tym zegarkiem, który ma zepsutą śrubkę". Nie jest - spróbujmy o tym pamiętać.

Ale o co chodzi?

Ano chodzi o to, że rodzaju naszej osobowości, jak wielu innych rzeczy w naszym życiu, nie wybieramy. Badania potwierdzają, że rodzimy się z pewnym zestawem charakterystycznych cech, które zostaną już z nami na zawsze. Tak jest z ekstra- oraz introwersją. Odpowiadają one za sposób w jaki radzimy sobie z życiem, czy problemami. Wpływają na preferowaną formę spędzania czasu; utraty oraz odzyskiwania energii. 

Ilość introwertyków w społeczeństwie określa się na 25% – 46%.

Kim są?

Zgodnie z nazwą: ekstrawertyk jest człowiekiem "do zewnątrz" - świetnie czuje się w sytuacjach grupowych, reaguje szybko i emocjonalnie. Introwertyk wręcz przeciwnie, to osoba przeżywająca wszystko "do wewnątrz", często wybierająca się na długie wycieczki w głąb świata własnej wyobraźni oraz myśli. Istotnym jest, żeby zdać sobie sprawę, że oczekiwanie od introwertyków, żeby zostali nagle ekstrawertykami, to jakby zmusić śliwkę, żeby stała się dinozaurem. Proces zgoła niemożliwy i dla śliwki daleki od komfortowego.

Oto zestaw cech, po których poznasz introwertyków (za: Personality Pathways): 

  • Najpierw myślą - potem działają.
  • Potrzebują czasu dla siebie i często odzyskują energię w samotności, z dala od towarzyskich spotkań.
  • Ich motywacja jest w dużym stopniu wewnętrzna, a w chwilach gdy oddadzą się jakiemuś zajęciu - ciężko ich od niego oderwać.
  • Wolą spotkania w mniejszym gronie, najchętniej w cztery oczy.
  • Nie są najlepsi w tak zwanych "rozmowach o pogodzie" i odzywają się głównie wtedy, kiedy naprawdę mają  coś do powiedzenia.
 
Oto zestaw cech, po których poznasz ekstrawertyków (za: Personality Pathways): 
  • Najpierw działają - potem analizują swoje postępowanie.
  • Brak stałego kontaktu ze światem zewnętrznym (spotkania, interakcja międzyludzka) wprowadza ich w stan przygnebienia.
  • Najczęstszą motywacją jest świat zewnętrzny, kontakty z ludźmi oraz możliwość pozyskania rzeczy.
  • Potrzebują kontaktu z wieloma różnymi osobami i światopoglądami, lubią dynamiczne związki.
  • Otwartość na świat ułatwia im komunikację.

Masz już ogólny obraz cech osobowości zarówno ekstra- jak i introwertyków. W następnym artykule dowiesz się, drogi Czytelniku, jak radzić sobie z małym (a czasem i dużym już) introwertykiem. 
 
Do napisania!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń