Czytaj
Jak fotografować dziecko? - ilustracja

Jak fotografować dziecko?

Oceń 133

Jakiś czas temu pisaliśmy Wam, jak początkujący fotograf może poradzić sobie z fotografią dziecięcą. Ze względu na to, że temat nie należy do najprostszych, a uwiecznione pierwsze chwile malca, chciałby mieć w swoim albumie każdy rodzic, powracamy do tej kwestii jeszcze raz.

Czas, czas, czas

Wspominaliśmy o tym, że uchwycenie odpowiedniego momentu jest jedną z najtrudniejszych rzeczy. Jest to trudne przy fotografowaniu dorosłych, a w przypadku zdjęć maluchów bywa wręcz męczące. Dziecko jest szybkie, energiczne, a słowa „siedź spokojnie” działają niczym płachta na byka. Pół biedy, jeśli mamy w domu małego aktora lub modela, który możliwość wystąpienia przed obiektywem traktuje, jako jego 5 minut. Zazwyczaj jednak nasz maluch albo jest niecierpliwy i na fotce mamy tylko rozmazaną plamę, albo wstydliwy i każdy obraz z nim wygląda identycznie - spuszczona głowa i mina na kwintę. Zabiłabym, gdyby wszystkie moje zdjęcia z dzieciństwa wyglądały właśnie w ten sposób.

Jeśli więc chcemy mieć słodkiego bobasa, jak z reklamy, przygotujmy się do tego zdjęcia należycie. Co powiecie na zdjęcie malucha podczas snu? Co może być piękniejszego, niż niewinna mina naszego bobasa, który właśnie przeżywa najpiękniejszą bajkę? Dobre ujęcia gwarantuje też mina dziecka zaraz po przebudzeniu - miejmy aparat w gotowości, a kiedy malec podniesie tylko głowę zakodujmy w pamięci aparatu jego bezbronną, niewinną minkę. Uwaga rodzice oczekujący na malucha - jeżeli już nie możecie się doczekać kiedy wasza pociecha pojawi się na świecie, mamy radę. Poczekajcie 2-3 dni po porodzie. Niemowlak nabierze kolorów, a nasz kadr z powodzeniem zachwyci nawet tych znajomych, którzy dziecka w domu nie posiadają. W przypadku starszego dziecka szukamy takich momentów, jak pierwszy uśmiech, pierwsze przewrócenie na brzuszek, czy pierwsze kroki.

Skupienie uwagi

Jeżeli zależy nam na tym, by dziecko patrzyło w obiektyw, spróbujmy przyciągnąć jego uwagę ulubioną zabawką, którą położymy obok lub na aparacie, albo też niech drugi rodzic stanie za aparatem. Z pewnością nie będzie nam łatwo utrzymać uwagę dziecka na dłuższy czas, malec szybko się rozproszy i znajdzie inny obiekt zainteresowania, jednakże da nam to parę cennych sekund, które możemy wykorzystać na dobre ujęcie.

Otoczenie

Po pierwsze postaw na światło (pewnie już wiesz, że im jaśniej, tym lepiej!). Niech kolor biały (biały kocyk, pielucha, czy czapeczka) staną się twoim numerem jeden, kiedy planujesz robić zdjęcia dziecku w plenerze. W domu wykorzystaj biały mebel, jasną ścianę lub jasne światło. Ale to nie wszystko! Bo kiedy już biel stanie się twoją obsesją, spróbuj znaleźć otoczenie, które nie będzie rzucało się w oczy bardziej niż twoja pociecha - w końcu to ona ma być numerem jeden na fotografii ;) Najlepiej niech otoczenie będzie dosyć jednolite np. zielona trawa.

Nietypowe ujęcie

Chcesz zrobić naprawdę oryginalne zdjęcie swojego dziecka? Spróbuj wykonać je z lotu ptaka! Absolutnie nie mówimy tu o konieczności zbudowania machiny latającej lub ustawiania piramidy z krzeseł. Po prostu ustaw obiektyw nad dzieckiem, jak śpi. Nie ma nic bardziej rozkosznego niż mały szkrab w swojej ulubionej pozycji leżący na ukochanym kocyku lub na… plecach taty!

Skup się również na detalach, fotografia malca nie zawsze musi przedstawiać go w całej krasie. Możemy zrobić ujęcie słodkiego policzka, stópki, oczka albo czupryny.

 Ustawienia aparatu

Jeżeli posiadasz zoom wykorzystaj go, przybliż kadr tak, by aparat złapał ostrość na dziecko a nie na otoczenie. Ustaw czułość, czyli tak zwane ISO na 400 - taka wartość pozwoli na robienie zdjęć w pochmurny dzień. Generalnie w ISO zasada jest taka, że im wyższe, tym krótszy czas potrzebny do naświetlenia obrazu. Pobaw się również przysłoną, ustaw jej wartość na wyższą, by uzyskać większą głębię ostrości, a tym samym wpuścić więcej światła.

Zabawa obrazem

Obecnie do dyspozycji użytkowników jest wiele aplikacji lub programów online pozwalających na edycję zdjęć. Możesz np. nałożyć filtr, który ociepli lub oziębi fotografię. Możesz również pobawić się filtrami tematycznymi, jak vintage, czy w czerni-bieli, a może urozmaicone feerią barw. Ustaw ramę, dopisz coś wesołego, aby fotografia oprócz obrazu przekazał również inną, ciekawą treść.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń