Czytaj
Jak odżywiamy się na wakacjach? - ilustracja

Jak odżywiamy się na wakacjach?

Oceń 1

Podczas wakacji zazwyczaj rozgrzeszamy się z małych grzeszków jedzeniowych, które de facto do najmniejszych nie należą. Można domyślać się, że menu wczasowiczów wygląda w ten sposób: na śniadanie jajecznica pełna tłuszczu plus białe pieczywo (i to jeszcze grzech najmniejszy), alternatywnie drożdżówka zjedzona na plaży i popita słodzonym napojem, na przekąskę i na ochłodę lody, bo przecież słońce niemiłosiernie podnosi nam temperaturę zmuszając nas wręcz do spożycia tego waniliowego, czy czekoladowego szaleństwa, obiad jest już prawdziwą rozpustą - rybka smażona z frytkami! Teraz dopiero czujemy, że jesteśmy nad morzem! Potem podwieczorek, podczas którego trudno nam jest odmówić rurki z kremem, czy niesamowicie pachnącego gofra, a im więcej osób w kolejce do budki z gofrem, tym szybciej stajemy i my - w końcu to musi być najlepszy gofr w mieście, skoro wszyscy chcą go spróbować, nie można tego przegapić. Nie dodając nawet kolacji okazuje się, że przyjęliśmy już jakieś 2000 kalorii. Ale, przecież to wakacje, to nic. 

O ile z czystym sumieniem nagradzamy w taki sposób siebie - za ciężki rok pracy, za tyle miesięcy odchudzania, za to że cały dzień przeleżeliśmy na plaży, a to męczy! O tyle karmienie w taki sposób dziecka powinno wywołać w nas poczucie winy! Czym ten mały brzdąc zawinił, że karmimy go tą całą masą ociekającego tłuszczu i tymi kilogramami cukru? 

A więc spójrzmy prawdziwe prosto w oczy:

rurka z owocami i bitą śmietaną = ok. 240 kcal / 14 g tłuszczu

gofr z owocami i bitą śmietaną = ok. 324 kcal / 10 g tłuszczu

lody McFlurry Lion = ok. 336 kcal / 10 g tłuszczu

lody kręcone w waflu = ok. 135 / 4 g tłuszczu

mała porcja frytek McDonald’a = ok. 288 kcal / 13,8 g tłuszczu

porcja smażonej ryby w panierce = ok. 300 kcal / 20 g tłuszczu

Można by tak wymieniać a wymieniać. Prosta matematyka daje nam odpowiedź, że jeden dzień na wczasach staje się dla naszego organizmu nie relaksem, a obciążeniem po takiej bombie kalorii i tłuszczy, złych tłuszczy.

Co więc na wakacjach jadać?

Spróbujcie stołować się w miejscu, w którym nocujecie - dobrze przed rezerwacją zwrócić uwagę co i czy w ogóle dana kwatera oferuje wyżywienie. W hotelach często można wykupić posiłki w postaci szwedzkiego stołu, co zdecydowanie ułatwia sprawę - możemy wybrać te zdrowsze przekąski, jak warzywa, owoce, pełnoziarnisty chleb, chude sery, czy musli. Stołując się w taki sposób unikniemy podjadania na mieście, w smażalniach, czy fast foodach. Wychodząc na plażę zaopatrzmy się w świeże owoce oraz wodę, możemy również zapakować parę kanapek przygotowanych podczas śniadania - z pełnoziarnistego chleba, chudej wędliny lub białego sera i warzyw. Przydadzą się również wafle ryżowe lub inne suche pieczywo. Unikajmy słodzonych napojów, alternatywę dla wody niech stanowią zdrowe soki bez cukru. Jeśli musimy stołować się w przy plażowych restauracjach wybierajmy rybę gotowaną lub grillowaną ze świezymi lub grillowanymi warzywami. Stawiajmy na sałatki (ale uwaga - bez sosów!), szukajmy owocowych smoothies bez cukru i mleka/jogurtu, na deser wybierajmy sorbety (bez bitej śmietany) lub raczej lody waniliowe niż desery z polewą, orzechami, czy innymi słodkimi posypkami, ciastka z kremem lub inne wymyślne bomby kaloryczne. 

A co do małych grzeszków… Zabraniając dzieciom wszystko co dobre niestety nie unikniemy chęci spożycia owych smakołyków. Zatem postawmy na jedną pełnokaloryczną rzecz w ciągu dnia, dbając przy tym, by spalić ją w ramach aktywności. Smażoną rybę spalisz godzinną grą w siatkówkę na plaży, a rurkę z owocami i bitą śmietaną spalisz grając przez godzinę frisbee. To tylko dwie z całej masy możliwości, wśród których również pływanie, rower, spacery, etc.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń