Czytaj
Jak pomóc dziecku zdobywać pewność siebie? - ilustracja

Jak pomóc dziecku zdobywać pewność siebie?

Oceń 189

Pewność siebie może mieć swoją przyczynę w nieśmiałości, może też wynikać z kompleksów. Niektóre dzieci po prostu rodzą się z takim temperamentem. Są bojaźliwe, skryte, unikają kontaktów, wolą bawić się same. Możemy zaobserwować to już w pierwszym okresie rozwoju naszego malca. Jeśli na nowe sytuacje lub przedmioty dziecko reaguje strachem, rozkłada w bok rączki, napina mięśnie, oznacza to, że nasza pociecha nieśmiałość zapisaną ma w genach i każda nowość będzie napawała go lękiem.

Jednak od nieśmiałości do kompleksów jeden krok. Dziecko wycofane, bojące się wejść w kontakty, staje się często przedmiotem drwin ze strony rówieśników, które same znajdą powód, by drwiny zamienić w wyzwiska. Ale zanim dojdzie do takich okoliczności my, jako rodzice powinniśmy podjąć próby by samoocenę i pewność siebie u malca podnosić. 

Wyobraźmy sobie taką sytuację, imieniny babci, przychodzi cała rodzina, w tym my ze swoim synkiem/córeczką. Synek kuzynki wychodzi na środek i recytuje wierszyk. Kiedy skończy wszyscy w oczekiwaniu patrzą na nasze dziecko. Jak zachowujemy się my?

Czy mówimy: nie wstydź się, opowiedz wierszyk. Przecież znasz ich tyle. Jacuś opowiedział, a Ty nie potrafisz?

A może sami wychodzimy na środek i zaczynamy recytować wyciągając do malca rękę i ośmielając go do działania?

Jeżeli drugi przykład jest Wam bliższy, brawo! Pokazywanie dziecku, że przełamywanie własnych słabości jest możliwe, pomoże mu oswajać strach. Podobnie, jak nieśmiałość rodzica udziela się dziecku, tak też pokonywanie jej przez dorosłego, również odpowiednio malca warunkuje.

W przypadku tych rodziców, którym bliżej do pierwszej scenki mówimy: wstydźcie się! W takiej chwili dziecko czuje się ośmieszone, nieakceptowane, gorsze. Ma poczucie winy, że zrobiło coś złego. To my, rodzice powinniśmy pomóc mu przez to przejść, ośmielić go, pokazać, że nic mu nie grozi.

Jak wspierać dziecko, by czuło się pewniej?

Zanim przejdziemy do podpowiedzi, jak pomóc dziecku pokonać lęk w interakcjach z innymi, podsumujmy skąd taki strach oraz nieśmiałość się biorą:

 • są uwarunkowane temperamentem dziecka

 • wynikają z kompleksów

 • mają swoje źródło we wzorcach zachowań przejmowanych od rodziców

 • wynikają ze zbyt małej ilości doświadczeń dziecka w kontaktach z innymi

Oprócz wyżej wymienionych istnieją również pewne działania rodziców, które potęgują nieśmiałość u dziecka, należą do nich:

 • ośmieszanie lub krytykowanie

 • zrzucanie winy na dziecko

 • przylepianie etykietek np. on z natury jest nieśmiały

 • ignorowanie

 • wymuszanie pewnych zachowań

Dziecko, któremu brakuje pewności siebie, należy stymulować np. poprzez zachęcania do opowiadania o sobie, o swoich osiągnięciach, motywowanie i wspieranie. Jako, że jesteśmy na początku jednymi osobami w życiu dziecka, to w naszych oczach widzi swoje odbicie. Jeżeli w tym okresie usłyszy od nas tylko krytykę oraz zakazy, jego samoocena z pewnością spadnie.

Dlatego już od najmłodszych lat pokazujmy, że akceptujemy malca jakim jest, chwalmy je za każde, nawet najmniejsze osiągnięcie. Kiedy jest niegrzeczny nie karćmy dziecka tylko jego zachowanie. To znaczy, że zamiast mówić: „jesteś niedobry”, powiedzmy „nie wolno bić innych, nie wolno tak postępować”.

W świecie dorosłych zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko kończy się sukcesem. Nasz malec nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, nie umie pogodzić się z porażką, robi się zły, agresywny lub zamyka się w sobie. Nie krytykujmy go w takich sytuacjach. Pokażmy, że niepowodzenie to nic złego, podpowiedzmy też, jak pewną rzecz usprawnić.

A więc jeśli chcemy, by nasze dziecko w dorosłym życiu sięgało po swoje marzenia, by nie obawiało się kontaktów z otoczeniem, by było otwarte na nowe, stymulujmy je odpowiednio i zachęcajmy do działania. Powtarzajmy jak bardzo je kochamy i uczmy przyjmowania porażek z pokorą.

Poniżej parę zasada, co robić, by pomóc dziecku nabrać pewności siebie, ośmielić go:

 • aranżuj spotkania naszego dziecka z rówieśnikami

 • ucz go jak odczytywać sygnały wysyłane przez innych ludzi (mimikę, gesty) np. opisując postaci w książeczkach, opisując swoje uczucia w danym momencie, mówiąc że mama jest zła i dlaczego jest zła

 • wyjaśnij mu, na czym polega bycie i posiadania dobrego przyjaciela

 • ćwicz z dzieckiem umiejętności społeczne, jak witanie się, żegnanie, podawanie ręki, uśmiechanie się, pytanie o samopoczucie, pomaganie, etc.

Nauka pewności siebie to działanie w obie strony: wewnętrznie – poznajemy swoją wartość, uczymy się radzić z porażkami, czujemy się akceptowani; zewnętrznie –umiemy poprawnie odczytywać reakcje innych ludzi, potrafimy wejść w interakcję z otoczeniem, potrafimy rozmawiać o naszych lękach i uczuciach.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń