Czytaj
Jak ujarzmić krzykacza? - ilustracja

Jak ujarzmić krzykacza?

Oceń 38

Chyba większość z nas przyzna, że krzyczące w sklepie, autobusie, czy na ulicy dziecko może frustrować. Często w takich sytuacjach patrzymy krytycznie na rodzica, a przecież zazwyczaj nie jest to jego wina. Krzyk dla malucha bywa jedynym środkiem do osiągnięcia tego co chce, jedynym sposobem komunikowania swoich potrzeb.

Jeżeli jesteś rodzicem, który w domu posiada małego krzykacza przeczytaj parę złotych sposobów, jak z takim problemem sobie poradzić.

Po pierwsze dwie zasady w odniesieniu do dziecka:

  • nie odkrzykuj się, zachowaj spokojny ton. Twoja cierpliwość popłaci i w konsekwencji, za którymś razem, dziecko również uspokoi swoje emocje. Dodatkowa agresja z pewnością wam nie pomoże, a jeszcze bardziej wzmocni jego złość.

  • zwróć uwagę na znaki. Dziecko poprzez krzyk chce ci coś powiedzieć, spróbuj więc połączyć krzyk z sytuacją, bo może być tak, że twój maluch podnosi głos zawsze wtedy kiedy jest głodny, śpiący lub znudzony. Zawsze w takiej sytuacji staraj się wskazać możliwą przyczynę np. jak podejrzewasz, że jest śpiące wskaż na łóżko i spytaj, czy o to mu chodzi.

Po drugie dwie zasady w odniesieniu do otoczenia:

  • nie przejmuj się otoczeniem, jeśli twój maluch krzyczy w miejscu publicznym, przeproś, gdy wymaga tego chwila, ale nie przejmuj się krytycznymi opiniami. Przecież to, że maluch krzyczy, nie oznacza, że ty jesteś złą matką. Staraj się pamiętać o zasadzie nie podnoszenia głosu, spróbuj zachować spokój.

  • Korzystaj z pomocy, jeśli masz taką możliwość pozwól, by ktoś inny np. drugi rodzic zabrał malca na spacer. W tym czasie i ty i maluch będziecie mieli czas, by zająć się czymś innym i ukoić nerwy.

Kiedy masz w domu krzykacza z pewnością nie jest łatwo. Jednak nie oznacza to, że masz po prostu się z tym pogodzić. Spróbuj bacznie obserwować dziecko, by wyłapać sygnały, które mogą poprzedzać jego atak. Zwróć też uwagę na swoje emocje, może złe samopoczucie dziecka bierze się stąd, że maluch wyczuwa twoje zdenerwowanie, depresję, zmęczenie. Czasami rozwiązaniem może być chwila odpoczynku od siebie nawzajem. Korzystaj więc z pomocy rodziny, znajomych, by cała masa złych negatywnych emocji nie pochłonęła waszych relacji z malcem.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń