Czytaj
Jak wybrać lekarza dla dziecka?  - ilustracja

Jak wybrać lekarza dla dziecka?

Kamila Okulska-Kosek
Oceń 0

Opinie

Najlepszym źródłem informacji jest tzw. poczta pantoflowa. W ten sposób zbierzemy bardzo wiele opinii, których nie znajdziemy w internecie. Od innych mam dowiemy się, jak dany lekarz radzi sobie z dziećmi, czy ma do nich odpowiednie podejście czy też nie. To bardzo cenne wskazówki, które pozwolą rodzicom na wybranie takiego specjalisty, który będzie im odpowiadał. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze to, co podoba się innym, będzie pasować nam.

Czasami po prostu trudno złapać nić porozumienia z lekarzem – nawet takim, który ma bardzo dobre opinie w internecie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że każdy z nas jest inny i zwraca uwagę na inne cechy charakteru. Do opinii internetowych powinniśmy podchodzić z dystansem i zastosować zasadę ograniczonego zaufania Często są bowiem nieprawdziwe (zarówno te negatywne, jak i pozytywne).


Wykształcenie lekarza

Niektórzy pediatrzy mają więcej specjalizacji, są pulmonologami czy alergologami. Druga specjalizacja pozwala im szerzej spojrzeć na dany problem. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie wykształcenie posiada dany specjalista.

Oprócz wykształcenia, warto sprawdzić gdzie dany lekarz pracuje, ponieważ może to mieć wpływ na jego dostępność. Specjaliści, którzy są zatrudnieni w wielu placówkach, są dostępni w każdej z nich np. jeden dzień w tygodniu. W razie konieczności na wizytę musielibyśmy więc czekać albo udać się do innego specjalisty.

Miejsce przyjmowania
To dość istotny czynnik, jeśli chodzi o wybór lekarza. Trzeba pamiętać, że przez pierwszy rok życia dziecka będziemy często gościć w jego gabinecie np. ze względu na szczepienia. Dlatego też warto wybrać przychodnię, która jest najbliżej.

Czasami jednak zdarza się, że w najbliższej przychodni nie ma pediatry. W takim przypadku należy szukać dalej. W obecnych czasach można z łatwością dojechać praktycznie wszędzie. Lepiej wybrać lekarza, który przyjmuje dalej, niż takiego, który nie będzie nam odpowiadał, a jego przychodnia znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.
Przy wyborze warto zwrócić uwagę również na miejsce, w którym przyjmuje nasz specjalista, jaki jest układ budynku, czy dzieci chore są oddzielone od dzieci zdrowych. Jest to bardzo istotne w przypadku szczepień, kiedy mały pacjent musi być zdrowy. W niektórych przychodniach, w których takie rozdzielenie jest niemożliwe, są wyznaczone dni, kiedy są przyjmowane dzieci zdrowe.


Godziny przyjęć

Najlepiej wybrać lekarza, który będzie dostępny o różnych godzinach w tygodniu (w jedne dni będzie przyjmował rano, w inne po południu). Wtedy można łatwiej dopasować godzinę bez konieczności np. wcześniejszego zwalniania się z pracy. Dzięki temu będziemy korzystać z pomocy lekarza, który zna zarówno nas, jak i nasze dziecko.

 

Wypisywanie recept

Jeżeli zamierzamy chodzić z dzieckiem do lekarza, który przyjmuje w sieci przychodni prywatnych lub mamy wykupiony abonament na prywatną opiekę medyczną, warto sprawdzić, czy wypisuje recepty refundowane, nie wszyscy bowiem tak robią. Leki dla dzieci mogą kosztować bardzo dużo, dlatego każda obniżka ich ceny jest na wagę złota.

Wybór lekarza dla dziecka nie jest więc taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Często pierwsza decyzja nie jest najlepsza. Nie należy się w takiej sytuacji zrażać, tylko szukać dalej. To bardzo ważne, bo przecież chodzi o zdrowie naszego dziecka. W tej sprawie nie warto iść na kompromis.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń