Czytaj
Jak wychować małego fizyka? - ilustracja

Jak wychować małego fizyka?

Oceń 152

Z dzieciństwa pamiętam, że prace ręczne wywoływały na mojej twarzy największy uśmiech. Wszelkie mieszanie, lepienie, łączenie, a następnie podziwianie efektu, dawały sporo emocji. Mowa tu oczywiście o wszystkich pracach ręcznych począwczy od tych plastycznych, a skończywszy na doświadczeniach uskutecznianych podczas lekcji fizyki.

Dać dziecku do ręki masę solną, plastelinę, czy choćby możliwość wspólnego pieczenia ciasta, a będzie mógł spędzić nad tym wiele chwil w spokoju i skupieniu. Jeżeli chcesz więc znaleźć dla dziecka zajęcie, które uatrakcyjni Wasz dzienny zestaw zabaw, a dodatkowo nauczy go czegoś, zapraszam do przejrzenia naszych propozycji.

Mieszamy kolory

Potrzebne będą: ręcznik papierowy, filtry do kawy, pipeta, barwniki spożywcze (czerwony, żółty, niebieski), przyda się również specjalna mata, która ochroni stół przed zabrudzeniem. Połóż filtr na papierowy ręcznik, a następnie pipetą odmierz jedną kroplę wybranego koloru, następnie wkropl parę kropli drugiego koloru. Obserwuj kolory, sprawdź w jaki sposób sie mieszają. Z racji, iż niebieski, zielony i czerwony to kolory podstawowe, ich mieszanie da nam paletę różnych, innych odcieni.

Z małej chmury duży deszcz

Kolejne doświadczenie równiż dotyczy mieszania barw. Tym razem jednak potrzebne nam będą: wysoki słoik napełniony do połowy wodą, pianka do golenia, barwniki spożywcze. Nałóż piankę do golenia na warstwę wody, następnie wkropl parę kropel barwnika. Sprawdź, co się stanie. Barwnik zacznie przebijać się przez pianę i opadać na dół słoika tworząć kolorowe języki.

Kryształy

Weź przepołowione na pół skorupki jaj, wodę i sól, barwniki spożywcze. Wodę wymieszaj z solą, aż do całkowitego rozpuszczenia kryształków. Taki roztwór wlej do skorupek, do których następnie możesz też zakroplić kilka kropli wybranego barwnika. Włóż tak przygotowane skorupki do lodówki. Woda z solą po ochłodzeniu zacznie się krystalizować. Po 3-6 godzinach wyjmij skorupki z lodówki, odlej wodę, jeśli jeszcze pozostała w stanie ciekłym  – większość płynu zamieni się w kryształki. Jeżeli pozostawisz swoje skorupki w lodówce na kolejne 24 godziny, zobaczysz, że kryształki zaczną się rozrastać.Warto zauważyć, że w tym doświadczeniu poznaliśmy takie ważne pojęcia, jak roztwór nasycony (mieszanka wody z solą), krystalizacja (roztwór nasycony po zamrożeniu stał sie kryształkami). 

Kolorowe bąbelki

Czy wiesz, jak zrobić bąbelki z niczego? Czy wiesz czym jest węglan sodu lub kwas węglowy? Zaraz wszystkiego się dowiesz. Przygotuj tackę o średniej płytkości, ocet, barwnik spożywczy, sodę, pipetę. Wyłóż tackę sodą, następnie wymieszaj kilka kropel barwnika z octem. Za pomocą pipety lub łyżeczki wkropl parę kropel roztworu na sodę. Czekaj, aż pojawią się bąble! W sodzie, którą wyłożyliśmy spód tacki, znajdowuje się węglan sodu. Jeżeli dodamy do niego ocet, czyli kwas octowy, wówczas oba składniki połączą się dając kwas węglowy. Ten następnie zacznie się rozkładać do wody i dwutlenku węgla, czyli naszych bąbelków.

Pstrokate kamienie

Ten eksperyment robimy wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Potrzebne będą: kamienie, blacha do pieczenia, pergamin, tarka do sera lub nóż oraz kredki świecowe. Wyłóż blachę pergaminem, a następnie na pergamin połóż kamienie pozostawiając między nimi przestrzenie. Następnie zdejmij z kredek papier i zetrzyj je lub pokrój na małe kawałki. Posyp startymi kredkami kamienie i włóż blachę do nagrzanego do ok. 95 stopni C piekarnika. Po 10 minutach wyjmij gorące kamienie. Możesz je dodatkowo wypolerować, by uzyskać połysk. Rozpuszczone kredki zostawią na kamieniach różnokolorowe plamy.

Galaktyka kolorów

Jak może wyglądać galaktyka wypełniona planetami oraz gwiazdami? Podpowiedź niesie ta zabawa. Weź mleko, olej, barwnik i wykałaczki. Wlej mleko do miski (ok. ¾ jej objętości) dolej niewielką warstwę oleju, a następnie zakropl kilka kropel barwnika. Użyj wykałaczki, by delikatnie wymieszać wszystkie składniki, wtedy zobaczysz, jak na mleku zaczną powstawać kolorowe koła o różnych wielkościach. Prawda, że piękne?

Obraz namalowany solą

Weź wodoodporny papier lub papier plakatowy, akwarele, wodę, pędzel i sól stołową. Zwilż papier pędzlem umoczonym uprzednio w wodzie, następnie zamocz pędzel w farbie i zacznij malować na papierze. Mieszaj kolory przechodząc od jasnych do ciemnych. Dalej pozostaje ci zakonserwowanie obrazu, w tym celu posyp go solą. Sól wchłonie wodą i skupi wokół siebie farbę tworząc ciekawą mozaikę. Kiedy całość wyschnie zmieć pozostałą sól z plakatu i sprawdź, co wyszło.

Jeżeli macie więcej przepisów na domowe eksperymenty, śmiało zostawiajcie je w komentarzach. Udanej zabawy!

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń