Czytaj
Jak wychowywać dzieci? - ilustracja

Jak wychowywać dzieci?

Dr Wojciech Ozimek
Oceń 3

Tak to ponoć drzewiej bywało. Obecnie w naszym kręgu kulturowym człowiek prawdziwie pokorny zwykle na tym traci. Dlaczego?
 Rzadko, która cnota jest tak podatna na zafałszowanie, jak pokora. I dlatego przeciętne wyobrażenia na temat pokory, jako cechy, którą powinien odznaczać się człowiek są, delikatnie mówiąc, mieszane. Oczywiście nikt nie odważa się wprost kwestionować wartości pokory, a wszelkie kursy i podręczniki rozwoju duchowości i osobowości, idąc za największymi mistrzami rozwoju duchowego, wychwalają pokorę pod niebiosa jako królową cnót. Jednak, z drugiej strony dość powszechnie panuje przekonanie, że bycie pokornym ma coś wspólnego z byciem frajerem, ofiarą, nieudacznikiem, ofermą, reasumując z poniżaniem siebie. Dość wskazać na bliskie językowe powiązania pokory i upokorzenia. A przecież upokorzyć kogoś, to znaczy uczynić mu wyjątkowo dotkliwą krzywdę, poniżyć jego godność. Bardzo często więc pokora kojarzy się niesłusznie z wyzbywaniem się własnej godności. W rzeczywistości jest odwrotnie - to pycha pozbawia człowieka godności. 

Śmieszny i poniżający się w oczach innych jest ten, kto sam sobie przyznaje pierwsze miejsce w szeregu, pyszałek, chwalipięta. A jeszcze śmieszniejszy staje się, gdy jego zarozumiałość, bufonada zostaje obnażona – gdy ktoś wskazuje mu jego właściwe miejsce. Pokora zaś jest dbaniem o własną godność.

Dzisiaj w życiu publicznym, zwłaszcza gdy przychodzi do pisania CV, rozmowy kwalifikacyjnej, egzaminu, czy kolokwium dominuje tendencja do pewności siebie, przebojowości, efekciarstwa, wręcz przerysowywania swojej wiedzy, dorobku i osiągnięć do quasi megalomanii włącznie. 

Staropolska zasada siedź w kącie, a znajdą cię przestała całkowicie obowiązywać, obowiązuje jej przeciwieństwo. Jak wychowywać dzieci? Jak powinny zachowywać się w takich sytuacjach? Jak doradzić im, by nie traciły godności i nie okazały się śmiesznymi samochwałami, fanfaronami, bufonami? Nauka o pokorze, wymaga obecnie kontemplacji i przypomnienia chyba bardziej, niż kiedykolwiek w historii ludzkości.A jaka jest Wasza opinia, należy uczyć dzieci pokory i wychowywać w kontekście jasno ustalonych tradycyjnych wartości i przekonań? A może uczyć jak być przebojowym, zaradnym, jak efekciarsko reklamować siebie, jak dążyć do celu nie patrząc na innych, jak "płynąć głównym nurtem"?

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń
Rockandrollowy Pluszak

Wszystkie utwory

Rockandrollowy Pluszak - okładka

Rockandrollowy Pluszak

00:58
Wesoły Miś Eryś i przyjaciele - okładka

Wesoły Miś Eryś i przyjaciele

02:26
Miś Patryś i pierwszy śnieg - okładka

Miś Patryś i pierwszy śnieg

03:32
Mój mały przyjaciel - okładka

Mój mały przyjaciel

01:22
Zdrowieje z Misiem Farmakusiem - okładka

Zdrowieje z Misiem Farmakusiem

03:04
Zdzisiek i czary - okładka

Zdzisiek i czary

00:43
Magiczna przygoda Misia OLI - okładka

Magiczna przygoda Misia OLI

01:18
Miś bez imienia - okładka

Miś bez imienia

02:43
Zakochany Miś - okładka

Zakochany Miś

03:29
Bardzo kochany miś - okładka

Bardzo kochany miś

01:02
Miś na dobranoc - okładka

Miś na dobranoc

00:50
Ubraniowa zagadka - okładka

Ubraniowa zagadka

01:33

Ulubione utwory