Czytaj
Jaki jest współczesny Tata? - ilustracja

Jaki jest współczesny Tata?

Oceń 193

Zapewne wszyscy się zgodzą z faktem, że rola kobiety i mężczyzny w domu odbiega w dzisiejszych czasach od scenariusza, jaki znany był naszym babciom, czy rodzicom. Zmiany cywilizacyjne, szybkie życie, konieczność podejmowania prac zarobkowych przez obojga rodziców wymusiły wymieszanie się ról ojca i matki.

Pytanie tylko, na ile owe zmiany wtargnęły do naszych domów? Czy obecnie tacierzyństwo to nowa moda, hasło będące przedmiotem rozważań urzędników i polityków, czy może rzeczywiście naturalna kolej rzeczy w XXI wieku?

Prawdą jest to, że coraz rzadziej proste podziały typu kobieta - w domu, mężczyzna - żywiciel rodziny, przestają funkcjonować. Mało która rodzina pozwoli sobie na luksus przynoszenia do domu pensji tylko przez jednego partnera. Luksusem staje się w ogóle posiadanie dzieci. Na powiększanie rodziny coraz rzadziej decydują się pary przed 25 rokiem życia, bywa, że taka decyzja odkładana jest do czasu osiągnięcia stabilizacji finansowej, która niestety przychodzi dopiero około 30 roku życia.

Ale z osiągniętej pozycji trudno rezygnować ot tak, decyzja więc o pozostaniu w domu z dzieckiem nie jest już tak oczywista. Coraz częściej takie zobowiązanie podejmuje właśnie mężczyzna, dla którego to ani wstyd, ani hańba.

Mężczyźni o wiele bardziej wolą zajmować się pociechą niż wykonywać standardowe obowiązki domowe takie, jak pranie, czy sprzątanie. Nie jest to jednak tak, że role matki i ojca zostały wywrócone do góry nogami. W tym aspekcie staramy się osiągnąć porozumienie na zasadzie partnerstwa. Tata odwiezie malca do przedszkola, odbębni wizytę lekarską, mama pójdzie na przedstawienie, ugotuje obiad lub wybierze się z małym na zakupy.

Taki stan rzeczy powoduje, że współczesnych ojców trudno nazwać stanowczymi, pewnymi siebie, twardymi. Raczej można silić się o nazwanie ich troskliwymi i zaradnymi. Współczesny ojciec nie lubi również stereotypowych żartów, nazywania ich kurami domowymi. Coraz mniej obaw mają opiekując się niemowlakami, sami też poczuwają się do obowiązku nocnego wstawania do dziecka. Wyręczają kobiety w przewijaniu lub kąpieli.

O niewymuszonej opiece nad dzieckiem świadczy również ilość stron tworzonych przez ojców i dla ojców. Są to serwisy poradnicze, jak np. tato.net, portale będące kontenerem wszelakiej treści związanej z wychowaniem dziecka np. amoderndad.com. W sieci powstaje też cała masa blogów, na których tatusiowie dzielą się swoimi pociechami. Tak, tak słodkie zdjęcia dzieciaków zalewające serwisy społecznościowe to nie wyłącznie domena kobiet! Furorę na rynku amerykańskim robi obecnie blog Reasons My Son Is Crying, na którym ojciec małego Charliego publikuje zdjęcia swojego wyjątkowo płaczliwego synka i opisuje podając powód płaczu często totalnie nieracjonalny, a zarazem uroczy.

A skoro mowa o cyberświecie… W wirtualnej przestrzeni dzieci czują się, jak ryba w wodzie. Wszelkiego rodzaju aplikacje to dla nich kaszka z mlekiem, w przeciwieństwie do rodziców, którzy często nie nadążają nad nowinkami technologicznymi. Taka sytuacja stawia ojców, niegdyś postrzeganych, jako autorytet, w zupełnie innej pozycji. W dzisiejszych czasach Tata to mentor, przewodnik, wyznaczający ścieżkę, pouczający, ale i chętnie przyjmujący wiedzę od najmłodszych. 

Tata nie jest też panem i władcą rodziny, dla którego uczucia to zło. Nie powinien mieć problemu z przytuleniem dziecka, pocieszeniem, mówieniem, że kocha. Taka bliskość bardziej przyda się dziecku, niż jednorazowe ojcostwo w postaci szybkiego wypadu na lody, czy do kina.

Podsumowując, współczesny ojciec to bohater obnażony, pomoc domowa i rodzic pełną gębą. Nie wstydzi się zostać z dzieckiem w czasie choroby, nie boi się wspierać żony w sprawach domowych. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń