Czytaj
Jakim typem rodzica jesteś? - ilustracja

Jakim typem rodzica jesteś?

WP
Oceń 176

Dla większości projekt „dziecko” rozpoczyna się w chwili, gdy na teście pojawią się dwie kreski. To, co było do tej pory ważne: praca, znajomi czy hobby, schodzi na dalszy plan.  To życiowe przedsięwzięcie, którego nie można zaprzepaścić! Rodzice różnie sobie z tym radzą, a każdy sposób ma swoje zalety i wady...

Tandem ratunkowy

Wychowuje na ogół pociechę w cieplarnianych warunkach, chroniąc ją przed negatywnymi bodźcami i zapewniając wręcz idylliczne dzieciństwo. Trzyma ją pod kloszem w trosce o jej stan emocjonalny i fizyczny, nieustannie czekając w pogotowiu. Taka postawa na ogół doskonale się sprawdza... w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dla nastolatków to jednak trauma. Co prawda rodzice "ratunkowi" są doskonale zorientowani w sytuacji życiowej swojego potomstwa, śledząc nawet jego wpisy na portalach społecznościowych, gdzie należą oczywiście do grona jego najaktywniejszych znajomych, jednak w skrajnych sytuacjach, poprzez swą nadopiekuńczość, opóźniają proces usamodzielniania się dziecka i jego radzenia sobie z problemami w dorosłym świecie.

Dyktatorzy

Dla nich i ich dzieci wszystko jest proste: rodzice rządzą, dzieci słuchają. Takie wychowanie polega głównie na ustanawianiu zasad i egzekwowaniu ich przestrzegania przez pociechy. Póki te się do nich stosują, życie rodzinne płynie szczęśliwie. Zapewnia to najmłodszym poczucie ładu i bezpieczeństwa. Dzieci są na ogół zwolnione z podejmowania decyzji, nie mają zbyt wielu problemów, dzięki czemu mogą skupić się na własnych celach, które na ogół osiągają, dzięki wpojonej konsekwencji postępowania. Z drugiej jednak strony dziecko dyktatorów jest ograniczone pod względem autoekspresji, a zbuntowany maluch nie ma szans na negocjacje. Dlaczego? Bo tak!

Kreatywni

Kochają fotografować, malować, pisać wiersze, szyć, gotować, poznawać ciekawe miejsca, a nade wszystko dokumentować! Internet jest pełen blogujących rodziców, chwalących się swoimi kreatywnymi poczynaniami, których głównym bohaterem jest na ogół ich pociecha. Rodzicielstwo to dla nich motywacja do działania, zadawanie pytań, patrzenie na świat z przymrużeniem oka i... pretekst, by mówić o sobie. Taka pasja inspiruje, póki blog nie staje się drugim dzieckiem.

Ekorodzice

Są nimi już od pierwszych dni ciąży, a nawet na długo przed nią. Chcąc zapewnić potomkowi zdrowy start w życie, troszcząc się o swoje organizmy, ćwicząc, stosując zbilansowaną, dietę czy dbając o swoją psychiczna równowagę. Ufają wewnętrznemu głosowi, który na ogół podpowiada im, że warto nosić niemowlęta w chustach blisko ciała, jak najdłużej karmić piersią, robić pranie z użyciem w łupin specjalnych orzechów, stosować zioła do pielęgnacji skóry czy gotować na parze, korzystając z lokalnych produktów, pochodzących ze sprawdzonych źródeł. W trosce o środowisko zakładają dzieciom wielorazowe pieluchy lub takie z wymiennymi wkładami np. z zielonej herbaty. I chociaż warto pochwalić ich za przyszłościowe myślenie, oni także wpadają w szpony mody na ekozabawki czy ekoubranka o prostych designerskich formach, za które niekiedy są w stanie zapłacić niewyobrażalne sumy.

Slow parents

Slow parenting jest jedną ze składowych światowego, coraz popularniejszego u nas ruchu – slow movement. Przeciwstawia się on powierzchownemu życiu w szybkim tempie na rzecz poprawy jego jakości. W przypadku dzieci oznacza zatem poświęcanie im większej ilości czasu, wczuwanie się w ich potrzeby i emocje. Ufa instynktowi, ogranicza komercyjną rozrywkę i materialistyczny stosunek do świata. Rodzice w wersji slow, uważają, że dziecko ma prawo decydowania o sobie i starają się nawiązać z nim jak najbliższe relacje poprzez wspólne zabawy, podróże czy włączanie go w codzienne, domowe zajęcia. To rodzicielstwo mądre... i niestety w dzisiejszych realiach wymagające 48-godzinnej doby na pogodzenie spraw zawodowych i domowych z wychowaniem.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń