Czytaj
Jesień nie jest taka zła! - ilustracja

Jesień nie jest taka zła!

Oceń 4

Wrzesień i październik to miesiące, z którymi nie mamy dobrych skojarzeń - początek roku szkolnego / akademickiego, początek jesieni, ciemne wieczory, krótsze dni i dojmujące zimno, no bo w końcu wraz z listopadem tworzą preludium do zimy.

Jednakże nie ma co się załamywać, jest w tej naszej polskiej jesieni wiele plusów. Plusów, które mogą zaskoczyć nie tylko najmłodszych. Wszystkie zebraliśmy poniżej.

JABŁKA

O tych owocach mówi się coraz więcej i bardzo dobrze, gdyż jabłka to nasz rodzimy skarb. Jesteśmy na trzecim miejscu, jeśli chodzi o produkcję tego smacznego owocu. Co w jabłkach jest niezwykłego? Zawierają bardzo dużo składników odżywczych, a ich gryzienie wzmacnia nasze dziąsła. Z jabłek można zgotować wiele smakowitych dań, a oprócz popularnych u nas konfitur, czy szarlotki, warto zasięgnąć porady anglików - wyspiarzy znani są ze swojej fantazji co do jabłek w kuchni. 

LIŚCIE

Czy wiecie, że jesienią liście przybierają swoją naturalną barwę? Wiosną i latem karmione promieniami słonecznymi przyjmują kolor zielony dzięki wytwarzanemu chlorofilowi. Jesienią, kiedy słońce nie odgrywa już tak istotnej roli, liście mogą „zrzucić” nienaturalny odcień, za to raczą nas wieloma innymi, pięknymi barwami.

DYNIA

Chociaż dynia kojarzy się często z Halloween - amerykańskim świętem, to w Polsce niemało mamy dyniowatych tradycji. Jedną z nich jest Dolnośląski Festiwal Dyni, który już po raz jedenasty odbędzie się we Wrocławiu. W stanach popularne są zawody zwane Pumpkin Chunking, czyli rzucanie dynią do celu za pomocą wielkich, skonstruowanych w tym celu maszyn. A jak już robimy z dyni miazgę, warto wykorzystać ją do pysznej zupy krem z pomarańczą i imbirem lub dyniowego ciasta.

KASZTANY

Kasztany, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych owoców jakie daje nam jesień. Owoców oczywiście niejadalnych chociaż, występuje też odmiana kasztana jadalnego. Jednak ten rośnie na o wiele wyższych drzewach i pochodzi z rodziny bukowatych. Kasztany jakie widujemy najczęściej pochodzą z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) i zawierają sporo saponiny, czyli środka, który zachowuje się podobnie jak mydło. Dlatego też oprócz waloru estetycznego, mają całkiem praktyczne zastosowanie - dawniej (a czasami jeszcze dziś), używało się ich jako zamiennik proszku do prania. Wystarczy obrać takie kasztany z brązowej skórki, pokroić na mniejsze cząstki (tylko uwaga: używamy w tym celu innej deski niż tej, na której na co dzień kroimy produkty spożywcze), włożyć do np. skarpety, a następnie do pralki. Pranie przy wykorzystaniu kasztanów jest zdecydowanie zdrowsze oraz, co chyba dosyć istotne, bardziej ekonomiczne. 

BABIE LATO

Tak jak wiosną popularnym zjawiskiem są tzw. „zimni ogrodnicy”, tak jesienią mówi się o "babim lecie". Babie lato tak naprawdę ma dwa znaczenia. Tym terminem określa się zarówno nić pajęczą widoczną w ciepłe dni i tkaną licznie w Europie Środkowej w drugiej połowie września przez niewielkich rozmiarów pająki, ale również w meteorologii wykorzystuje się słowa „babie lato” jako określenie naszej typowej, Polskiej jesieni, czyli ciepłej pogody, jaka utrzymuje się przez okres dwóch pierwszych miesięcy tej pory roku. Słoneczne dni z dosyć wysokimi temperaturami, to zasługa równowagi pogodowej jaka zapada w tym okresie między jeszcze nie wyziębioną półkulą północą, a już nie tak słoneczną półkulą południową. Jednak nie tylko my mamy określenie na jesienne, ciepłe dni, również w Ameryce Północnej, wysokie temperatury występujące w październiku i pierwszej połowie listopada określa się mianem „indian summer”. 

MGŁY

Mgły występujące jesienią nie są wynikiem nadchodzących chłodów (chociaż to jesienią mgły nasilają się), a wręcz przeciwnie - ciepłych dni i bezchmurnego nieba, jakie panuje podczas „babiego lata”. Towarzyszące jesieni mgły, to mgły radiacyjne, które powstają na skutek wypromieniowania (unoszenia się) ciepłego powietrza do góry. Po tym zjawisku ziemia przy gruncie zaczyna się ochładzać, a jeżeli powietrze osiągnie odpowiednią wilgotność zaczyna dochodzić do jego skraplania i w konsekwencji do mgły. Warto jesienne poranki spędzać na łonie natury, wówczas mamy idealną okazję przyjrzeć się temu zjawisku bliżej, a nawet uwiecznić je na zdjęciach. 

A jakie są wasze skojarzenia z jesienią? Co lubicie w tej porze roku najbardziej? Koniecznie podzielcie się w komentarzu.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń