Czytaj
Kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza?  - ilustracja

Kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza?

Oceń 1

Lepiej dmuchać na zimne, niż przeoczyć poważną chorobę. Z tego założenia często wychodzą rodzice, biegnąc do lekarza z dzieckiem, gdy ma gorączkę, męczy je kaszel lub biegunka. Nie zawsze jest to konieczne. Sprawdźmy więc, jakich sygnałów nie powinniśmy lekceważyć i kiedy koniecznie udać się do pediatry.

Przede wszystkim uważnie obserwujmy zachowanie malucha. Jeśli nasze dziecko zmaga się np. z niewielkim kaszlem lub katarem, którym nie towarzyszy wysoka gorączka czy zmiany w codziennym funkcjonowaniu, nie ma co panikować. Zwykle pierwszymi objawami wykluwającej się infekcji jest stan podgorączkowy oraz zmiana nastroju i zmniejszenie aktywności - dziecko robi się apatyczne lub zasypia w porach, w jakich nigdy nie spało. Gdy problem dotyczy układu pokarmowego, maluch dostaje biegunki lub zaczyna wymiotować. Na szczęście wszystkie te objawy zazwyczaj udaje się leczyć domowymi sposobami.

Jednak odróżnienie zwykłego przeziębienia czy zatrucia od poważnej infekcji jest bardzo trudne dla laika. Granica bywa bardzo cienka. Istnieją sygnały, których nie możemy ignorować i leczyć dziecka na własną rękę. Według pediatry Anny Marii Jasieńskiej należą do nich:

- Gorączka, która przekracza 39 st. C, a u niemowląt - powyżej 38,5 st. C. Także niższa temperatura, jeśli utrzymuje się dłużej niż 3 dni.

- Gorączka, której towarzyszą drgawki lub wymioty, silny ból głowy i sztywność karku. Mogą, choć nie muszą, być to objawy m.in. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

- Wymioty lub biegunka u niemowlęcia, które trwają dłużej niż 6 godzin. W przypadku przedszkolaków - dłużej niż 12 godzin, a u dzieci, które skończyły 5 lat – dłużej niż 18 godzin.

- Zawroty głowy lub silny ból głowy towarzyszący wymiotom. Może być to objaw zmian neurologicznych.

- Wymioty połączone z bólem brzucha lub podbrzusza. Takie sygnały mogą wskazywać na stan zapalny organów wewnętrznych, m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego.

- Wymioty na kilka godzin po upadku lub innym wypadku, zwłaszcza, gdy dziecko uderzyło się w głowę. To typowy objaw wstrząśnienia mózgu.

- Biegunka połączona z wysoką gorączką oraz bólem podbrzusza. Ten objaw może świadczyć o stanach zapalnych wątroby lub jelit.

- Kaszel utrzymujący się ponad tydzień, zwłaszcza gdy dziecko nie ma innych objawów przeziębienia. W tym wypadku może to oznaczać bardzo wiele schorzeń - od alergii, poprzez koklusz, aż po refluks.

- Nagłe, bardzo intensywne napady kaszlu, kaszel połączony z dusznościami lub tak intensywny, że kończy się odruchem wymiotnym lub chwilowym bezdechem. To także potencjalne sygnały kokluszu.

- Wysypka na całym ciele, zwłaszcza, jeśli towarzyszy jej wysoka temperatura - może wskazywać na jedną z chorób zakaźnych, m.in. ospę wietrzną, różyczkę, szkarlatynę czy półpasiec.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń