Czytaj
Komary, meszki i kleszcze - ilustracja

Komary, meszki i kleszcze

Dr Wojciech Ozimek
Oceń 194

Komary, meszki i kleszcze mogą być prawdziwym koszmarem. Każde wyjście na działkę, do lasu, parku czy nad jezioro może kończyć się dziesiątkami swędzących ukąszeń. Czasami jednak nawet jedno ugryzienie może się okazać wystarczająco groźne- szczególnie w tropikach, gdzie wiele niebezpiecznych chorób jest roznoszona przez owady lub w kraju po ukąszeniu przez kleszcze, przenoszące bardzo wiele groźnych chorób. Poniżej przedstawiam praktyczne porady jak uchronić się przed ugryzieniami komarów, meszek i kleszczy. 

Owady przyciągają wszelkie zapachy. Są to zapachy perfum, potu, zapach ciała jak również jego ciepło. Aby uniknąć ugryzień starajcie się nie używać kosmetyków perfumowanych oraz zadbajcie, aby wasze ciało było możliwie suche. Aby się nie pocić ubierajcie się stosownie do temperatury i/lub używajcie bezzapachowych dezodorantów do ciała.

Chodźcie w jasnych ubraniach - ciemne, zwłaszcza zielone stroje kolory przyciągają owady. Czują się na nich bezpieczniejsze niż na jasnym tle, na którym łatwiej je zauważyć. 

W miarę możliwości starajcie się nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Nie powinny być one zbyt obcisłe, aby komary nie mogły się przez nie wkłuwać łatwo do waszego ciała. Dobrze jest "uszczelnić" spodnie  poprzez wywinięcie skarpetek na nogawki spodni. 

Aby uniknąć ukąszeń komarów i meszek warto przyjmować witaminę B12. Nie bójcie się, do tej pory nauce nie są znane objawy przedawkowania tej witaminy. Dzięki B12 meszki i komary insekty będą  was omijać szerokim łukiem. Niedogodnością jest jedynie subtelny, acz wyczuwalny, nieprzyjemny zapach potu.

Wiele osób stosuje preparaty pochodzenia roślinnego. Niektórzy twierdzą, że wyciągi roślinne należy nakładać na nadgarstki, za uszy i generalnie na miejsca, gdzie puls jest najlepiej wyczuwalny. Inni twierdzą, że wyciągi lub olejki działają tylko wówczas, jeśli natrzemy nimi dużą powierzchnię ciała i ubranie. Aby uzyskać pożądany efekt mieszają wybrane olejki eteryczne lub wyciągi z alkoholem lub wodą destylowaną i spryskują tym swoje ciało i ubranie, lub mieszają olejki eteryczne z oliwką dla dzieci i wcierają w ciało.

Niektórych broni przed ukąszeniami zwykły kosmetyk o zapachu ziół nielubianych przez owady, inni zaś potrzebują czystego wyciągu lub olejku. Na każdego działa coś innego, a może każdy ma inna teorię, jednak jedno jest pewne, owady nie cierpią zapachu określonych roślin. 

Rośliny, których nie lubią komary, meszki i kleszcze:

 • wanilia
 • citronella
 • lawenda
 • oregano
 • kocimiętka
 • eukaliptus
 • goździki
 • mięta zwłaszcza Penny Royal
 • wrotycz pospolity
 • bazylia
 • tymianek
 • cedr
 • drzewo herbaciane
 • nagietek
 • czosnek
 • cebula
 • piołun

Jeśli nie macie olejków eterycznych a jesteście posiadaczami ogrodu to warto zasadzić w nich ww rośliny, których zapachu nie lubią owady i w razie potrzeby zrywać liście i kwiaty, miażdżyć je i pocierać nimi ubrania i/lub skórę. Można je również zaparzyć w wodzie, wlać do spryskiwania i rozpylać roztwór na ciało i /lub ubranie. 

Istnieją też specjalne wodoodporne opaski na rękę przeciw insektom nasączone olejkami eterycznymi.

Proszę pamiętać, że olejki eteryczne mogą podrażniać skórę i alergizować. Przed pierwszą poważną aplikacją, zwłaszcza u mniejszych dzieci i/lub alergików, należy przeprowadzić próbę prowokacyjną i obserwować czy nie ma niekorzystnej reakcji!

Bardzo skuteczne są gotowe, chemiczne środki  odstraszające owady, zwłaszcza te zawierające DEET. 

Miłośnicy ciekawostek technologicznych twierdzą, że skuteczne są ultradźwiękowe breloki i bransoletki oraz oprogramowania do telefonów komórkowych odstraszające owady.

Kleszcze są zdecydowanie bardziej zajadłe niż meszki czy komary. Trudno je zniechęcić. Tak naprawdę jedynym pewnym sposobem uniknięcia przykrych skutków chorób odkleszczowych jest zapobieganie ukąszeniu poprzez unikanie pobytu w rejonach bytowania zakażonych kleszczy. Jeśli jednak już się na to decydujemy to należy nosić odpowiednią odzież zakrywającą jak największą powierzchnię ciała oraz czapkę lub kapelusz.

Pacjenci często pytają mnie, jakie preparaty stosowane zewnętrznie, a jakie leki/ zioła/ suplementy stosowane doustnie odstraszają kleszcze. Zewnętrznie polecam preparaty zawierające DEET, najlepiej w ponad 50% stężeniu (niestety nie dla dzieci). Wspomniane wyżej w rośliny/ olejki moim zdaniem nie odstraszają skutecznie kleszczy i mimo intensywnych poszukiwań dowodów naukowych potwierdzających ich ochronną skuteczność, nie udało mi się ich znaleźć.

Doustnie polecam preparaty zawierające czystek (Cistus Incanus), który jest stosowany przez niemieckich leśników w profilaktyce chorób odkleszczowych (podawany jest także zwierzętom domowym). Przyjmowany doustnie działa jak repellent - odstrasza owady.  Podobnie, jak kolejny stosowany przez niemieckich leśników preparat z kaktusa Coccus Cacti C 1000 czystek nie daje żadnych objawów niepożądanych. Coccus Cacti C 1000 zmienia zapach naszego ciała na tak nieprzyjemny dla kleszcza, że rezygnuje z zaatakowania nas. Kiedyś czytałem, że syberyjscy leśnicy idący w miejsca, gdzie jest dużo kleszczy,  zażywają wcześniej jedną tabletkę ibuprofenu - najlepiej 400 lub 600mg. Podobno kleszcz nie napije się krwi z zawartością ibuprofenu. Ale proszę tą informację potraktować bardziej, jako ciekawostkę, bo trudno udowodnić, że ta metoda jest skuteczna.

 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń