Czytaj
Książka vs TV - ilustracja

Książka vs TV

Dr Wojciech Ozimek
Oceń 0

Ostatnio jeden z rodziców moich pacjentów po przeczytaniu moich postów na temat relacji dziecko – rodzina - TV i dziecko – rodzina - książka zadał mi pytanie: "Panie doktorze, skoro oglądanie telewizji i śledzenie losów fikcyjnych bohaterów to strata czasu, to z częścią książek jest tak samo. Jaki jest sens czytania literatury pięknej przez dzieci, a zwłaszcza dorosłych? Rozumiem literaturę faktu, literaturę użytkową, teksty o charakterze informacyjnym, publicystycznym, naukowym. Ale literaturę piękną - po co czytać takie książki ?!". Zamurowało mnie, zwłaszcza, że biorąc pod uwagę "poprawność argumentacji", mam prawo obawiać się, iż nie był to przypadek odosobniony.

Jako miłośnik czytania przedstawiam siedemnaście zalet czytania książek dla dzieci, które opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej. Nic dodać, nic ująć. Warto je poznać.

 1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych. 

 2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat. 

 3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

 4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii oraz pozwala dowiedzieć się więcej o tym, o czym chcielibyśmy się dowiedzieć.

 5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

 6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

 7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

 8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne a co nie, co dobre a co złe.

 9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

 10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

 11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkryć, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

 12. Książka pomaga nam zrozumieć innych np. pisarzy z innej epoki, innego świata. Pomaga odkrywać, że ich myśli i odczucia nie różniły się od naszych. Pomaga w budowaniu tolerancji dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

 13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

 14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.

 15. Dobra książka dla dzieci przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.

 16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.

 17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom... Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą. 

Z drugiej strony mamy TV i multimedia. Nie dziwią nas tytuły prasowe w stylu "Dzieci telemaniaki to "produkt" rodziców" , "Noworodki marsz przed telewizor" itd.

60,5 proc. polskich dzieci ogląda telewizję kilka godzin dziennie - tak wynika z badań zaprezentowanych podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik. Badania pokazały negatywną rolę, jaką telewizja odgrywa w życiu rodzinnym. Rodzice często nie wiedzą, w jaki sposób mają wychowywać dziecko, jak zorganizować czas wspólny z dzieckiem, więc zwłaszcza kiedy sami chcą odpocząć obowiązek ten zrzucają właśnie na telewizję. 

Ciekawe jest to, że według badań, o wpływie telewizji na dzieci najgorsze zdanie mają ci rodzice, którzy nie poświęcają większej uwagi dziecku i pozostawiają je same przed telewizorem. Rodzice, którzy oglądają TV wspólnie ze swoimi pociechami nie oceniają tego medium tak surowo - autorzy badania uważają, że dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że dokonują właściwej selekcji programów, potrafią wybrać to, co będzie stosowne dla ich dziecka. 

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca zaś, by dzieci nie oglądały więcej niż dwie godziny telewizji dziennie (wliczając w to oglądanie filmów na DVD, czy laptopie). Dzieci poniżej 24. miesiąca życia nie powinny w ogóle oglądać telewizji. Programy dla niemowląt, często są reklamowane jako takie, które pomagają w rozwoju dzieci. Są to twierdzenia zupełnie bez pokrycia. Co gorsza, badania naukowe dowodzą, iż jest wręcz przeciwnie - oglądanie jakiejkolwiek telewizji przez dzieci poniżej drugiego roku życia nie tylko im nie pomaga, ale wręcz szkodzi. Jak? Choćby opóźniając rozwój mowy.

Jeśli rodzice spędzają dużo czasu przed telewizorem, ich dzieci będą prawdopodobnie robiły to samo - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu.

Rodzice nie muszą być aktywni, aby ich dzieci były aktywne. Powinni jednak poszukać sposobów, które pomogą zwiększyć poziom aktywności dzieci, na przykład zachęcać do chodzenia do szkoły pieszo i zabawy na świeżym powietrzu. Rodziny, które "zapuściły korzenie” w sofie i oglądają telewizję przez ponad cztery godziny każdego wieczoru, to niepokojący obraz nawyków dzieci.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń