Czytaj
Lekcja szczęścia w dwóch częściach cz. II - ilustracja

Lekcja szczęścia w dwóch częściach cz. II

Oceń 168

Jesteśmy bardzo poważnymi ludźmi. My - Matki o dłoniach codziennie krojących rzeczywistość, jakby to były pomidory. My - Ojcowie o zmarszczonych brwiach, między którymi zbierają się wszelkie kłopoty wszechświata. My - dorastające siostry lub bracia zbierający rozedrgane żniwo szalejących hormonów. Jesteśmy bardzo poważnymi ludźmi, w przeciwieństwie do beztroskich dzieci, które nie wiedzą co to powaga, ale na pewno znają piosenki szumiące w konarach drzew. Nie wiedzą też za dużo o słowie "przyszłość", chyba jedynie w kontekście pójścia spać (co jest przyszłością najmroczniejszą oraz najrozpaczliwszą). My o przyszłości wiemy wszystko i przejmujemy się nią tak bardzo, że czasem zapominamy, że istnieje także "teraz". I, chociaż brzmi to niezwykle prosto oraz naiwnie, teraz jest teraz i trzeba z niego korzystać. Nikt nie nauczy nas tego lepiej, niż nasi mali podopieczni.

Naucz się przyjmować komplementy

Z upływem lat coś niedobrego dzieje się z naszą umiejętnością przyjmowania komplementów. Często traktujemy je jako zmyślnie zastawione sidła z czułych słówek, na lep których ktoś chce nas podstępnie złapać. Zawsze szukamy drugiego dna wypowiedzianych ciepłych słów, deprecjonując tym samym swoje osiągnięcia. A dziecko? Nie, nie. Dziecko na zdanie: "jaki piękny rysunek!" wzruszy po prostu ramionami i odpowie: "wiem". Jakże bowiem miałoby powiedzieć cokolwiek innego, skoro obrazek rzeczywiście jest w jego oczach ładny. Fałszywej skromności uczymy się w imię szarej pokory. Zupełnie jakby dorosłość wymagała od nas ukrywania zadowolenia z siebie oraz zakładania najgorszego. O ile przyjemniejsze będzie życie, gdy założymy, że za każdy czuły komplement wystarczy podziękować.

Nie ma sensu powstrzymywać łez

Większość dzieci, zanim jeszcze zostanie poddane reżimowi wychowania, herbatek u babci i siedzenia cicho, kiedy dorośli rozmawiają, swoje emocje komunikuje jasno i dobitnie. Kiedy coś je cieszy - śmieje się. Kiedy coś je boli - płacze. Kiedy jest złe - krzyczy. A kiedy emocje opadną - spokojnie wraca do przerwanego działania. Bo uczucia są jak wstrząśnięty napój gazowany. Jeśli nie otworzymy butelki w odpowiednim momencie, to istnieje możliwość, że korek strzeli nam prosto między oczy. Dlatego zamiast lepić ogromną kulę śniegową z drobnych urazów, niesnasek oraz rozgoryczeń, która następnie ciśniemy w przypadkową osobę - odreagujmy to. Działajmy w oparciu o nasze prawdziwe emocje i reagujmy na nie zupełnie szczerze. Potrzebujesz czasem się wypłakać? Płacz, płacz - nie ma sprawy, jeśli ma Ci to w jakiś sposób pomóc. A kiedy przychodzi szczęście, nie ukrywaj go. Co złego może przynieść Ci głośniejszy śmiech?

Śpij więcej

Tak naprawdę nie ma w tej prawdzie żadnej ukrytej filozofii. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujesz ośmiu godzin snu, a nie kawy (chociaż kawa, to wspaniała sprawa!). Maluchy wiedzą coś o tym zasypiając w najdziwniejszych miejscach takich, jak autobusy albo w wózku w supermarkecie. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest położenie się spać - korzystaj z tego!

Czy naprawdę tego potrzebujesz?

Chociaż ciężko nam to sobie wyobrazić (po części dlatego, że sami doprowadziliśmy o tej sytuacji), to dzieci wcale nie potrzebują tak wielu zabawek. Nie muszą mieć czterdziestu siedmiu bluzek w wisienki, czy osiemdziesięciu ośmiu plastikowych samochodzików. Dlaczego? Da się tu zauważyć prostą prawidłowość - maluchy lubią rzeczy, które znają i chętnie do nich wracają. Na pewno jest bajka, którą Twoje dziecko uwielbia tak bardzo, że zna na pamięć dialogi i bez obligatoryjnej projekcji historyjki wyprawy do przedszkola nie odbędzie. Co w tym czasie robimy my? Jesteśmy w nieustającej pogoni za nowym. Nowy telefon komórkowy (chociaż poprzedni nadal działa i sprawuje się zupełnie dobrze), nowe radio (bo chyba ładniejszy design), nowy model telewizora… można tak w nieskończoność. Pytanie tylko: po co? Twoje dziecko wykombinowało to chyba lepiej, nie sądzisz? 

 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń