Czytaj
Mały przyrodnik - ilustracja

Mały przyrodnik

Oceń 218

Nie zawsze mamy czas albo środki, żeby pozwolić sobie na dłuższy wyjazd na łono natury, ale żeby rozwinąć w naszym dziecku zmysł obserwacji oraz rozbudzić ciekawość świata wystarczy park, ziarnko fasoli lub sznurek i posolona woda. Proste eksperymenty, łatwe do przeprowadzenia w domu, umożliwią maluchowi poznanie zasad kierujących światem, wyrobią również umiejętność stawiania pytań oraz wyciągania wniosków.

Świat jest bardzo duży i stanowi niezwykle smaczne pożywienie dla wyobraźni Twojego dziecka - wykorzystaj to. Nie rodzimy się z wiedzą o tym, czym jest mlecz i dlaczego zamienia się w dmuchawca. Nie wiemy od samego początku ile nóg ma stonoga, kiedy śpiewa słowik albo jak działa lupa. A przecież lupa może być najlepszym przyjacielem Twojego brzdąca uganiającego się za odwiecznymi tajemnicami wszechświata. Pod każdym kamieniem tocz się bowiem zagadkowe i spektakularne życie owadów, tylko czekające na to, żeby je odkryć. W parkowych zbiornikach wodnych beznogie przecinki kijanek z dnia na dzień przeistaczają się w rozrechotane, pękate żabki. To niesamowite widowisko rozgrywa się codziennie i przyniesie znacznie więcej pożytku, niż studiowanie programu telewizyjnego. 

Obserwuj, zapisuj, poznawaj

Załóżcie razem z dzieckiem mały dziennik obserwacji. Taka książeczka pozwoli usystematyzować zdobytą wiedzę i nauczy malucha zbierania informacji. Po każdym spacerze zapisujcie, co udało się Wam zobaczyć, jakie zwierzęta spotkać oraz jakie rośliny zebrać. Rysujcie, kolorujcie, wymyślajcie własne określenia dla każdego napotkanego gatunku. W ten sposób wyobraźnia dziecka, tak samo jak dziecko, jest cały czas w ruchu. Po powrocie do domu znajdźcie w atlasie prawdziwe nazwy okazów, aby uzupełnić o nie dziennik. Po latach taki zielnik może mieć olbrzymią wartość sentymentalną, a tym samym okazać się prawdziwym skarbem. 

Badania dowodzą, że kontakt z naturą wzmacnia w maluchu empatię oraz podnosi jego samoocenę. Budowanie w dziecku świadomości, że jest częścią większego obrazu, uwrażliwia go na sprawy związane z ekologią. Łatwiej wytłumaczyć wtedy dziecku, dlaczego należy segregować śmieci albo czemu pod żadnym pozorem nie wolno niszczyć gniazd, czy ciągnąć kota za ogon. Jednocześnie mały odkrywca zaczyna doceniać swoje możliwości. To on był w stanie zobaczyć przez lunetę odległe gwiazdy, sam znalazł w atlasie strzyżyka i dowiedział się, że ptak ten, gdy jest zaniepokojony, wydaje z siebie dźwięki zbliżone do odgłosu "drrrr". 

Ziarenko

Aby pokazać dziecku proces rozwoju roślin, przeprowadźcie prosty eksperyment, który zawsze ekscytuje - wyhodujcie swoją własną fasolkę. Wystarczy słoik, lignina, woda oraz jedno małe ziarenko. Po kilku dniach podlewania, z białej łupinki zacznie kiełkować zielony pęd. Jeśli chcecie przeprowadzić bardziej zaawansowane badania, możecie przygotować kilka takich hodowli jednocześnie, ale każdą z nich przeprowadzić w innych warunkach: w pełnym słońcu, w ciemnym kącie, w chłodzie oraz cieple. Dzięki temu brzdąc zrozumie jaki wpływ mają warunki na rozwój otaczającego nas świata.    

Każdy spacer będzie wielką przygodą, jeśli postanowisz wychować małego przyrodnika, dlatego warto zmienić nudne przemieszczanie się z punktu A do B w niesamowitą wyprawę, godną młodego Indiany Jonesa.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń