Czytaj
Mamo, Tato boję się! - ilustracja

Mamo, Tato boję się!

Nawet najbardziej rezolutny i odważny malec może miewać lęki nocne. Skąd ten strach przed mrokiem i niewidzialnym zagrożeniem?

Lęki nocne mogą mieć swoją różnoraką przyczynę. Mogą brać się z bardzo intensywnego dnia – za dużo przygód może powodować nagromadzenie się informacji w głowie dziecka, a nawet niepokój i podenerwowanie. A może to być też po prostu efekt jego dużej wyobraźni, która często roi w głowie przedziwne obrazy, nawet takie, których wcale nie chcemy sobie wyobrażać.

Nie wszystkiemu jesteśmy w stanie zaradzić, ale zawsze możemy próbować, by wszystkie czynności około wieczorne były jak najlepszym przygotowaniem do snu. 

Aby sen był dobry, a głowa przed zaśnięciem spokojna, warto wprowadzić pewną rutynę. Na parę godzin przed snem dziecka zadbaj, by nie oglądało drastycznych, bądź niepokojących scen. Pamiętaj, że nawet na pierwszy rzut oka niewinna bajka, może wywołać strach u dziecka. Przed snem najlepiej sprawdzi się kojąca muzyka, bądź 10-20 minut z lekką lekturą.

Zadbaj, by w pokoju dziecka, albo przynajmniej w otoczeniu jego łóżka i wzroku, nie było niepokojących plakatów, ilustracji, czy zabawek. Jeżeli to dla dziecka istotne, przed jego zaśnięciem zostawiaj włączoną lampkę nocną z kojącym, ciepłym światłem. Włączaj mu spokojne, relaksujące dźwięki, które odciągną jego myśli od negatywnych spraw.

Rób dziecku kojącą kąpiel dbając, by ręcznik, czy szlafrok były miękkie i niedrażniące, a pościel ciepła, miękka i przyjemna.

A jeżeli wszystkie te czynności nie zdadzą egzaminu, porozmawiaj z dzieckiem o jego strachu. Może to coś, co siedzi głębiej w jego głowie, coś co warte jest przedyskutowania. Może warto wyeliminować z jego dnia jakieś nerwowe sytuacje, które mają negatywny wpływ właśnie na sen. 

Jeżeli jednak sytuacja będzie poważniejsza zwróć się o pomoc do specjalisty.

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń
Rockandrollowy Pluszak

Wszystkie utwory

Rockandrollowy Pluszak - okładka

Rockandrollowy Pluszak

00:58
Wesoły Miś Eryś i przyjaciele - okładka

Wesoły Miś Eryś i przyjaciele

02:26
Miś Patryś i pierwszy śnieg - okładka

Miś Patryś i pierwszy śnieg

03:32
Mój mały przyjaciel - okładka

Mój mały przyjaciel

01:22
Zdrowieje z Misiem Farmakusiem - okładka

Zdrowieje z Misiem Farmakusiem

03:04
Zdzisiek i czary - okładka

Zdzisiek i czary

00:43
Magiczna przygoda Misia OLI - okładka

Magiczna przygoda Misia OLI

01:18
Miś bez imienia - okładka

Miś bez imienia

02:43
Zakochany Miś - okładka

Zakochany Miś

03:29
Bardzo kochany miś - okładka

Bardzo kochany miś

01:02
Miś na dobranoc - okładka

Miś na dobranoc

00:50
Ubraniowa zagadka - okładka

Ubraniowa zagadka

01:33

Ulubione utwory