Czytaj
Na dobry sen - ilustracja

Na dobry sen

Oceń 8

Dzieciaki lubią pewną powtarzalność w codziennym rozkładzie dnia. Wtedy czują się bezpieczne i szczęśliwe. Podobnie jest z zasypianiem, tutaj też wszystko musi być na swoim miejscu. Ważne, by te wieczorne rytuały były pełne frajdy i miłości wówczas maluch będzie miał przyjemne sny, a wspólne spędzanie czasu zwiększy poczucie bliskości. 

Poniżej parę przykładów, jak przed snem organizować dziecku czas, by zasypianie nie kojarzyło mu się z lękiem i przymusem. 

WSPÓLNE PRZYTULANIE

W ciągu dnia nie zawsze mamy czas na przytulanki, za to wieczór jest właśnie tym momentem kiedy ciepło i miłe słowa są jak najbardziej na miejscu. Pozwoli to nam na utrzymywanie z maluchem zbudowanej od czasu niemowlęcego więzi i bliskości, a jego nauczy okazywania i wyrażania uczuć.

CZYTANIE BAJEK

Chyba najbardziej oczywista wieczorna czynność, a jednak nie zawsze praktykowana. 

Czy wiesz, że czytanie bajek przed snem rozwija nie tylko wyobraźnię i kreatywność malca, ale rownież wpływa pozytywnie na jego rozwój emocjonalny, umiejętność rozpoznawania dobra od zła, umiejetność podejmowania decyzji oraz werbalizacji swoich uczuć, czy stanów. Dlatego tak istotne są bajki z morałem. Zwróć uwagę, że nie ważna jest też ilość przeczytanych bajek a ich jakość. Dziecko będzie chciało wracać do jednej ulubionej bajki często, jesli dana historia będzie mu się pozytywnie kojarzyła. Za każdym razem wyciągnie z niej coś nowego, coś co pozwoli mu układać świat w głowie takim, jaki jest - pełen dobra i zła, miłości i przyjaźni. 

OPOWIADANIE HISTORII

Nie jest to czynność tożsama z tym co powyżej chociaż rezultaty jej praktykowania z pewnością są podobne. Opowiadanie historii ma wymiar bardziej rodzinny, nie dotyczy globalnych przeżyć, ale tego co jest związane z bliskimi, gdyż owe historie mogą dotyczyć wspólnych rodzinnych przeżyć. Może to być np. opowieść babci lub dziadka z czasów ich dzieciństwa, czy młodości, może to być osobista historia was, jako rodzica. Ważne, by podobnie jak bajaka, była to opowieść z morałem lub przemyśleniem istotnym dla malca i oczywiście historia odpowiednia dla uszu paroletniego szkraba. Jeżeli macie łatwość w wymyślaniu możecie rownież opowiadać dziecku wymyśloną przez was bajkę, do której z każdym wieczorem dokładać będziecie nowe cegiełki. Tak naprawdę dla takiego malca nawet najmniejsze zmiany będą bardzo istotną różnicą, którą wyłapią w mig. 

CZAS Z TATĄ

Wieczorne rytuały mogą związane być z jednym z członków rodziny. Na przykład, jeśli maluch cały dzień spędza z mamą, te parę godzin przed snem może być zarezerwowanych tylko dla taty. Będzie to szczególny czas dla dziecka, poczuje się ono docenione przez tatę, poczuje też więź, o którą w ciagu dnia bardzo trudno. 

NIC NIE ROBIENIE

A co powiecie na słodkie lenistwo? W czasie dnia tyle się dzieje, tyle słów wypowiadamy, tyle obowiązków mamy do wykonania, więc może te parę chwil przed snem to najlepszy moment, by trochę pomilczeć. Pomilczeć tuż obok siebie, czując swoją bliskość, czując bezpieczeństwo. Niekiedy, patrząc tak w milczeniu np. na niebo pełne gwiazd (chociażby to sztuczne wyłożone z fluorescencyjncyh gwiazdek), jesteśmy w stanie przekazać sobie więcej niż podczas parominutowej rozmowy. 

To tylko parę z możliwości, zapewne każde z was posiada też swoje sposoby na wieczorne rytuały sam na sam z dzieckiem, na budowanie więzi, na miłe spędzanie czasu. Jeżeli chcecie się nimi podzielić z innymi rodzicami pozostańcie je w komentarzu pod artykułem. 

Dodaj komentarz

Powrót

Popularne artykuły

Rozwiń